LukasPolinsky
06.12.22,09:11
Pekný Mikulášsky deň prajem, nikdy som nepodával daňové priznanie, sa obraciam na Vás s malou dušičkou o radu/pomoc. Za rok 2022 súčet mojich príjmov zo závislej činnosti 6024eur - suma po zdanení, ktorá mi bola vyplatená na účet. Prvý zamestnávateľ bol do mája - dal som výpoveď a druhý zamestnávateľ od júna, tento stále pretrváva. Som dohodnutý že v januári mi dajú obaja tlačivo ročné zúčtovanie preddavkov na daň. V podstate mám na Vás dve otázky, prvá je či je možné požiadať o daňový preplatok, druhá otázka kontakt na učtovníka, ktorý je ochotný mi spraviť daňové priznanie v mesiaci február. Ďakujem
Tweety
06.12.22,08:16
Ak máš len príjmy zo závislej činnosti, stačí ti len v určenom termíne do 15.2.2023 požiadať niektorého zo zamestnávateľov v roku 2022 o vykonanie RZD a DP nemusíš sám podávať.
kn-alka
06.12.22,08:17
1. o ročné zúčtovanie môžeš žiadať len JEDNÉHO zamestnávateľa, do 15.02. môžeš žiadať terajšieho zamestnávateľa
2. ak nepožiadaš, od oboch dostaneš POTVRDENIE o zdaniteľných príjmoch, na základe ktorých si vyplníš DP
Ešte nie sú nové tlačivá na nete, ale skús vyplniť minuloročné tlačivo, ak budeš mať konkrétne otázky, píš tu na porade.
Osobne odporúčam nájsť si účtovníka, ktorý ti ho vypracuje.

https://pfseform.financnasprava.sk/Formulare/eFormVzor/DP/form.523.html
LukasPolinsky
06.12.22,08:22
práveže nechcem žiadať zamestnávateľov, pretože s prvým som sa nerozišiel v dobrom a druhý zamestnávateľ nemá zápočtový list od prvého zamestnávateľa, proste som to zatajil.
LukasPolinsky
06.12.22,08:23
práveže nechcem žiadať zamestnávateľov, pretože s prvým som sa nerozišiel v dobrom a druhý zamestnávateľ nemá zápočtový list od prvého zamestnávateľa, proste som to zatajil.
bude teda možný daňový preplatok? a v akej výške je možné požiadať?
Tweety
06.12.22,08:25
ZL ti netreba . treba len potvrdenie o príjmoch zo ZČ, to isto máš. RZD je pre teba jednoduchšie., bezstarostné. Ale ak chceš podať DP, tak podáš podľa týchto potvrdení, uplatníš si NČZD na daäovníka, a uvidíš, či budeš mať preplatok alebo nedoplatok na dani. My to takto posúdiť nevieme. Dal si málo info o celkových príjmoch....Ale tlačivo DP ťa na jeho vypracovanie samo dovedie, existuje aj poučenie na jeho vyplnenie.
LukasPolinsky
06.12.22,08:36
iné príjmy som nemal, myslite že daňový preplatok nebude možný?
kn-alka
06.12.22,08:38
z čistého príjmu sa to NEDÁ vypočítať
ivka70
06.12.22,08:40
zamestnavatel nepotrebuje zapoctovy list, tomu aktualnemu k ziadosti prilozis to ptvrdenie od predchadzajuceho, nic viac.

Poziadat o RZD je pre teba jednoduchsia cesta, staci si ustriehnut tu ziadost o RZD aktualnemu zamestnavatelovi do 15.2.2023.

Danovy preplatok/nedoplatok, ak ti nejaky vyjde, tak vyjde z toho RAZD alebo DP .... pri RZD ti ho vyplati zamestnavatel.

Zavisi od vysky prijmov, ak si pracoval cely rok a uplatnoval si si nezdanitelne minimum, bude asi minimalny. Ale podat DP alebo poziadat o RZD musis (prijem si mal urcite nad polovicou nezdanitelneho minima)
ivka70
06.12.22,08:42
Nie, ze nebude mozny ,ale ti ziadny mozno nevyjde (vypoctom)
veronikasad
06.12.22,09:55
Suma, ktorá ti prišla na účet nie je podkladom pre spracovanie daňového priznania. Ak pracovné pomery na seba nadväzujú a nemal si dlhšiu PN, žiadny preplatok nečakaj. Daňové priznanie však musíš podať, keď nepoziadas zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane.
veronikasad
06.12.22,10:06
Od zamestnávateľov žiadaj tlačivo Potvrdenie o zdaniteľných prijmoch
tigy
06.12.22,11:18
Lehoty na vydanie „Potvrdenia“:

Zákon o dani z príjmov stanovuje dva termíny.

Do 10. februára sa musí vydať "Potvrdenie" takým zamestnancom, ktorí aktívne požiadajú zamestnávateľa o vystavenie "Potvrdenia" najneskôr do 5. februára. Keďže 5. február 2023 pripadá na nedeľu, táto lehota sa posúva na najbližší pracovný deň, teda na 6. február 2023.

Najneskôr do 10. marca sa musí vydať „Potvrdenie“ všetkým zamestnancom, ktorí nepožiadali zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, aj keď sami aktívne o vydanie "Potvrdenia" nepožiadali.

Takže najneskôr do 10. marca ti obidvaja zamestnávatelia musia vystaviť Potvrdenie o príjme, na základe ktorých do 31. marca podáš DP.