Úsmev
02.10.06,08:40
V súčasnej dobe mám pozastavenú živnosť. Od nového roka plánujem jej obnovenie.Snažím sa zistiť ako to bude s odvodmi do poisťovní, keďže súčastne by som mala byť aj v zamestnaneckom pomere. Vie mi niekto poradiť?
AdamC
02.10.06,11:58
Od roku 2005 uz neplati moznost neplatit odvody pocas subehu zamestnanie+podnikanie, takze :

- zdravotne poistenie treba platit od zacatia podnikatelskej cinnosti
- socialna poistovna - po predlozeni danoveho priznania za rok 2007 (teda cca v marci 2008), zacnete platit odvody od 1.7.2008, ak Vas prijem z podnikania presiahol ciastku - toho casu cca. 82000 SK za rok (meni sa kazdy rok)
Pepa
02.10.06,12:23
V súčasnej dobe mám pozastavenú živnosť. Od nového roka plánujem jej obnovenie.Snažím sa zistiť ako to bude s odvodmi do poisťovní, keďže súčastne by som mala byť aj v zamestnaneckom pomere. Vie mi niekto poradiť?
Skús napísať viac - od kedy máš pozastavenú živnosť? aké máš príjmy - myslím "hrubé"?
danusi
02.10.06,13:34
Ak je súbeh pracovný pomer aj SZCO, tak nemusíš platiť odvody ako SZCO z minimálnej mzdy ale z toho, čo ti výjde z predchádzajúcich rokov.
T.j. ak si podnikal v roku 2005, tak budeš od januára 2007 určite platiť odvody do socky (samozrejme pri príjme za 2005 nad 82000). Do zdravotnej tak isto. Od 7/07 sa asi budeš musieť odhlásiť iba zo socky, nakoľko v roku 2006 si mal pozastevenú živnosť a tým pádom žiadne príjmy. Do zdravotnej stačí poslať list, že tvoja povinnosť platiť preddavky je nižšia ako 100 korún, a do 100 sk nemusíš platiť preddavky. Ale tiež až od júla 07.
nikulik
02.10.06,15:46
Ahojte, chcela by som sa opýtať, nevedeli by ste mi niekto napísať celkové odvody pre živnostníka?
Chceli by sme aby naši pracovníci prešli z TPP na živnosť. Určite sa budú pýtať v čom sa to líši od TPP. Vedeli by ste mi niekto poradiť?
evina
02.10.06,15:49
Ahojte, chcela by som sa opýtať, nevedeli by ste mi niekto napísať celkové odvody pre živnostníka?
Chceli by sme aby naši pracovníci prešli z TPP na živnosť. Určite sa budú pýtať v čom sa to líši od TPP. Vedeli by ste mi niekto poradiť?


http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=924
Paula
02.10.06,15:51
Ahojte, chcela by som sa opýtať, nevedeli by ste mi niekto napísať celkové odvody pre živnostníka?
Chceli by sme aby naši pracovníci prešli z TPP na živnosť. Určite sa budú pýtať v čom sa to líši od TPP. Vedeli by ste mi niekto poradiť?

Nedá sa jednoznačne odpovedať. Oni už sú živnostníkmi a doteraz pracovali na základe prac. zmluvy?
nikulik
02.10.06,16:10
Nedá sa jednoznačne odpovedať. Oni už sú živnostníkmi a doteraz pracovali na základe prac. zmluvy?

Nie sú živnostníci, su zamestnanci. Keby k 01.11.2006 sa stali živnostníkmi tak by platili odvody až od 01.07.2007??
evina
02.10.06,16:31
Nie sú živnostníci, su zamestnanci. Keby k 01.11.2006 sa stali živnostníkmi tak by platili odvody až od 01.07.2007??
Iba v prípade, ak by dosiahli príjem v r. 2006 91 200 /hrubý príjem/ , ak nie tak až od 1.7.2008, resp. môžu platiť odvody dobrovoľne...
Úsmev
03.10.06,09:38
[quote=Pepa]Skús napísať viac - od kedy máš pozastavenú živnosť? aké máš príjmy - myslím "hrubé"?


Na konci roka bude rok, čo mám činosť pozastavenú. Moja hrubá mzda je 15500 Skpočas roka 2006. Od januára chcem popri zamestnaí začať podnikať a prečítala som kopec názorov na odvody, začínam mať v tom chaos a zákony som už prelúskala od predu aj od zadu
jmparazit
03.10.06,14:12
Iba v prípade, ak by dosiahli príjem v r. 2006 91 200 /hrubý príjem/ , ak nie tak až od 1.7.2008, resp. môžu platiť odvody dobrovoľne...

Toto by bola pravda ak by bol živnostník od 1.1. 2006. Kedže sa pýta na:

Nie sú živnostníci, su zamestnanci. Keby k 01.11.2006 sa stali živnostníkmi tak by platili odvody až od 01.07.2007??

V tom to prípade sú to len 2 mesiace takže neplatili by odvody do SP ak nedosiahnu príjem zo živnosti za rok 2006 2x6900 (minimálna mzda). Pokial by to prekročili museli by platiť odvody do SP od 1.7.2007.

Pokial ide o odvody do ZP tak tie by museli začať platiť k 8.12.2006 za november vo výške 966,- mesačne.
Muška
03.10.06,14:17
Ja len opravím 7600,- Sk
Pepa
04.10.06,05:20
Toto by bola pravda ak by bol živnostník od 1.1. 2006. Kedže sa pýta na:

Nie sú živnostníci, su zamestnanci. Keby k 01.11.2006 sa stali živnostníkmi tak by platili odvody až od 01.07.2007??

V tom to prípade sú to len 2 mesiace takže neplatili by odvody do SP ak nedosiahnu príjem zo živnosti za rok 2006 2x6900 (minimálna mzda). Pokial by to prekročili museli by platiť odvody do SP od 1.7.2007.

Pokial ide o odvody do ZP tak tie by museli začať platiť k 8.12.2006 za november vo výške 966,- mesačne.

Ale toto nie je pravda.
Príjem pre posúdenie povinnosti platiť povinne odvody SZČO je stanovený ako 12-násobok - nie dvojnásobok alebo x-násobok. Jednoznačne má Evina pravdu.
Príjem vo výške 91200 za rok 2006 a je jedno za koľko mesiacov.
Slavena
23.11.06,12:38
Dobrý deň. Potrebujem vedieť ako je to s tými odvodmi. Priateľka má živnosť od 1. decembra 2006. Poradila som jej, že sa najskôr musí prihlásiť na zdravotnú poisťovňu, kde bude platiť od tohto dňa odvody. Sociálna poisťovňa:Živnostník nemá povinnosť informovať ju o začatí podnikania hneď po získaní živnostenského oprávnenia. Povinnosť platiť nemocenské a dôchodkové poistenie mu vzniká až od 1. júla. A teraz by som potrebovala vedieť, akým spôsobom počíta sociálna poisťovňa odvody /viem že na základe daňového priznania - ale ako?, aký postup pri výpočte má?/. Kto by nám to poradil?
Jozef Mihál
23.11.06,13:20
Citujem z DRAK-a:

K § 21 Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia atď. SZČO

SZČO je povinne nemocensky a dôchodkovo poistená len vtedy, ak jej príjem z podnikania podľa § 6 ods. 1 (príjem z podnikania), 2 (príjem z inej samostatnej zárobkovej činnosti), 5, 7 (základ dane spoločníka v.o.s.) a 8 (základ dane komplementára k.s.) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov bol vyšší ako 12-násobok minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere, odmeňovaných mesačnou mzdou.

Pozor, do úvahy sa berie príjem alebo výnos neznížený o výdavky (náklady) vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu (výnosu). Inak povedané, posudzuje sa hrubý príjem alebo obrat, nie základ dane.

Do príjmu (výnosu) z podnikania sa nezapočítava prípadný príjem z prenájmu, dosiahnutý podľa § 6 ods.3 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Pri posudzovaní, či SZČO je povinne nemocensky a dôchodkovo poistenia sa postupuje nasledovne.

SZČO, ktorá podávala daňové priznanie v riadnom termíne (do 31.3.) je povinná predložiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne do 30. júna kalendárneho roka výpis z daňového priznania vrátane výpisu z opravného daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok; dodatočné daňové priznanie, ktoré má vplyv na vznik a zánik jej nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia v bežnom roku, je povinná predložiť do ôsmich dní od jeho predloženia správcovi dane.

Ak príjem z podnikania atď. (viď vyššie) za predchádzajúci kalendárny rok bol vyšší ako 12-násobok aktuálne platnej (k 1.7.)minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere, odmeňovaných mesačnou mzdou, tak SZČO vzniká povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie, ktoré trvá minimálne do 30.6. nasledujúceho roka (prípadne do zániku činnosti SZČO).

SZČO je povinná prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku.

SZČO, ktorej bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania, je povinná predložiť výpis z daňového priznania pobočke Sociálnej poisťovne do 30. septembra. Ak jej príjem z podnikania za predchádzajúci kalendárny rok bol vyšší ako 12-násobok aktuálne platnej (k 1.10.) minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere, odmeňovaných mesačnou mzdou, tak SZČO vzniká povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie, ktoré trvá minimálne do 30.9. nasledujúceho roka (prípadne do zániku činnosti SZČO).

K 1.7.2006 boli povinné prihlásiť sa v Sociálnej poisťovni tie SZČO, ktoré za rok 2005 dosiahli príjem (výnos) vyšší ako 82800 Sk (82800 Sk = 12 x 6900 Sk).

K 1.7.2007 budú povinné prihlásiť sa v Sociálnej poisťovni tie SZČO, ktoré za rok 2006 dosiahnu príjem (výnos) vyšší ako 91200 Sk (91200 Sk = 12 x 7600 Sk).
Slavena
23.11.06,13:42
"Pozor, do úvahy sa berie príjem alebo výnos neznížený o výdavky (náklady) vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu (výnosu). Inak povedané, posudzuje sa hrubý príjem alebo obrat, nie základ dane."
Tento odstavec je dosť krutý, myslela som si, že budú posudzovať základ dane.
Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne za pomoc, o niečo som zas múdrejšia. Ste všetci naozaj super!
zyx66
25.11.06,08:40
Zdravim Vas priatelia. Chcem sa Vas opytat na odvody. Ja som zivnostnik a platim si odvody. Ked zrusim zivnost a napr. v januari, odhlasim sa zo socialnej poistovne a z DU a v zapeti vo februari si znovu zalozim zivnost prihlasim sa na DU, mozem sa vo vztahu k socialnej poistovni povazovat za podnikatela v prvom roku podnikania a vyhnut sa tak dalsiemu plateniu odvodov? Alebo ako sa to da vyriesit, lebo tie odvody nie su zanedbatelne sumy a kazda koruna dobra. Dakujem za rady
Slavena
25.11.06,08:45
Prepáčte, znovu sa musím vrátiť k mojim otázkam ohľadom tejto témy. Ak moja priateľka, ktorá si založila živnosť od 1.decembra 2006 s tým, že na začiatku svojej "sľubnej" podnikateľskej činnosti zamestná ešte v tento mesiac dvoch ľudí, nezohľadnia sa ani jej mzdové náklady v podkladoch pre sociálnu poisťovňu, keďže do úvahy sa berie iba príjem neznížený o výdavky? Bude viesť jednoduché účtovníctvo.
evina
25.11.06,08:50
Zdravim Vas priatelia. Chcem sa Vas opytat na odvody. Ja som zivnostnik a platim si odvody. Ked zrusim zivnost a napr. v januari, odhlasim sa zo socialnej poistovne a z DU a v zapeti vo februari si znovu zalozim zivnost prihlasim sa na DU, mozem sa vo vztahu k socialnej poistovni povazovat za podnikatela v prvom roku podnikania a vyhnut sa tak dalsiemu plateniu odvodov? Alebo ako sa to da vyriesit, lebo tie odvody nie su zanedbatelne sumy a kazda koruna dobra. Dakujem za rady
Nie nemôžeš za považovať za podnikateľa v prvom roku podnikania a budeš stále tá istá SZČO. Vo vzťahu k SP je rozhodujúce, či budeš SZČO k 1.7... pozri pozorne priložený link

http://www.porada.sk/t25584-p7-odvody-do-socilnej-poisovne-szo-zamestnanec.html
evina
25.11.06,09:06
Dobrý deň. Potrebujem vedieť ako je to s tými odvodmi. Priateľka má živnosť od 1. decembra 2006. Poradila som jej, že sa najskôr musí prihlásiť na zdravotnú poisťovňu, kde bude platiť od tohto dňa odvody. Sociálna poisťovňa:Živnostník nemá povinnosť informovať ju o začatí podnikania hneď po získaní živnostenského oprávnenia. Povinnosť platiť nemocenské a dôchodkové poistenie mu vzniká až od 1. júla. A teraz by som potrebovala vedieť, akým spôsobom počíta sociálna poisťovňa odvody /viem že na základe daňového priznania - ale ako?, aký postup pri výpočte má?/. Kto by nám to poradil?
1. SP nepočíta odvody, za výpočet odvodov si je zodpovedný poistenec sám.
2. Povinnosť platiť odvody od 1.7.2007 sa určuje podľa výšky jej hrubého príjmu z podnikania /t.j. len príjmy, ktoré dosiahla v roku 2006/. Ak nedosiahne výšku príjmov v roku 2006 vyššiu ako 12-násobok minimálnej mzdy /rok 2006 91 200/nemá povinnosť platiť poistné do SP,
/môže len dobrovoľne/ a povinnosť odvádzať poistné bude posudzovať zas k 1.7.2008 vychádzajúc z príjmu r. 2007.
3. Ak vznikne povinnosť platiť poistné do SP, vymeriavacím základom je pomerná časť polovice daňového základu /základ dane, ktorý je neznížený o tvz. odpočitateľné položky - pre rok 2006 90 816 na každého daňovníka, resp. ostatné podľa § 11 zákona o DzP/, t.j. DZ = 300 000, polovica je 150 000 a pomerná časť na mesiac je 12 500, čo bude jej VZ pre SP. Z tohto sa vypočítajú príslušné percentá určené v zákone, napr. viď priložená tabuľka:
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=924

Minimálny VZ je vo výške minimálnej mzdy pre príslušné obdobie.
jaja99
25.11.06,11:55
Prepáčte, znovu sa musím vrátiť k mojim otázkam ohľadom tejto témy. Ak moja priateľka, ktorá si založila živnosť od 1.decembra 2006 s tým, že na začiatku svojej "sľubnej" podnikateľskej činnosti zamestná ešte v tento mesiac dvoch ľudí, nezohľadnia sa ani jej mzdové náklady v podkladoch pre sociálnu poisťovňu, keďže do úvahy sa berie iba príjem neznížený o výdavky? Bude viesť jednoduché účtovníctvo.

Mzdové náklady na dvoch zamestnancov jej zvýšia výdavky a nie príjmy. Je však predpoklad, že keď zobrala zamestnancov, asi má práce dosť a teda aj príjmov. Na účely určenia povinnosti platiť / neplatiť do SP je rozhodujúca výška príjmov zo živnosti za rok 2006 - § 21 zákona 461/2003: Povinné NP, povinné DP SZČO vzniká od 1.7. kalendárneho roka nasledujúceho po roku, za ktorý jej príjem z podnikania alebo inej samostatne zárobkovej činnosti bol vyšší ako 12 násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10 a zaniká 30.6. kalendárneho rokanasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania nebol vyšší ako 12-násobok VZ uvedeného v § 138 ods. 10.
Preložené do ľudskej reči: Ak hrubý príjem z podnikania Tvojej priateľky za rok 2006 nebude vyšší ako 91200 Sk, tak nebude povinne nemocensky a dochodkovo poistená od 1.7.2007. Do príjmu sa v jednoduchom účtovníctve započítavajú skutočne prijaté platby (nie vyfakturované).