Lubos1978
11.12.22,11:42
Každý, kto podniká, sa stretne skôr či neskôr so zneužívaním PN zo strany zamestnancov a s lekármi, ktorí ledabolo predpisujú PN bez toho, aby za to niesli akúkoľvek reálnu zodpovednosť. Potom máme situácie, že niekomu trhajú zub a je 10 dní doma na PN. Niekto zakašle, nechce sa mu ísť do práce, tak ide na PN na týždeň. Však dostane ešte peniaze bez práce. A zamestnávateľ nemôže NIČ, len platiť. Niekoho bolí chrbát, v podstate normálne funguje, ale je 9 mesiacov na PN. Celé mesiace bez práce zneužíva sociálny systém. Hoci by si mohol nájsť prácu, kde nezaťažuje chrbát. Doktor predpisuje pokračovanie PN a Sociálna poisťovňa platí. Výrok "hodím sa na PN" už pomaly zľudovel. Ako prosím? Veď predsa zamestnanec sa nehádže na PN, ale o PN rozhoduje lekár na základe zdravotného stavu. Lekár však rozhoduje o PN, ktorú platí niekto iný a je mu to úplne jedno.

Systém kontrol zo Sociálnej poisťovne je úplná absurdnosť. Nenašli niekoho doma? Ja som spal a nepočul som telefón a zvonček. Kontrola by sa mala zameriavať na lekárov, na správy z vyšetrenia, na opodstatnenosť trvania PN vo väzbe na diagnózu a zdravotný stav. A za vážne porušenie brať licencie lekárom.

Pritom riešenie týchto problémov je jednoduché a elegantné. Krátkodobé PN do 10 dní presunúť vyslovene na zamestnanca. Uviesť do praxe komerčné nemocenské poistenie, ktoré by si dobrovoľne v súkromnej poisťovni platil zamestnanec. Ak by si ho neplatil, môže ísť na PN, ale bez náhrady. Okamžite by skončili simulované PN. A súkromné poisťovne by už ustrážili, aby lekári nepredpisovali ledabolo PN, na rozdiel od neschopnej Sociálnej poisťovne.

Dlhodobú PN nad 10 dní ponechať v Sociálnej poisťovni, ale zásadne zmeniť systém kontrol. Nekontrolovať liečebný režim pacientov doma, ale kontrolovať lekárov, lekárske správy a opodstatnenosť dĺžky trvania PN. Prepustiť všetkých zamestnancov Sociálnej poisťovne, ktorí vykonávajú kontroly liečebného režimu, ktoré sú úplným nezmyslom a pozostatok socializmu. Začať brať licencie nepoctivým lekárom.

Garantujem Vám, že do roka by chorľavosť Slovákov zásadne klesla a dostala sa na úroveň iných krajín v EÚ. Čo si o tom myslíte?
veronikasad
11.12.22,11:52
náhradu príjmu za prvých 10 kal.dni PN platí zamestnávateľ, nie sociálna poisťovňa...
Lubos1978
11.12.22,12:01
Však o tom píšem aj v texte, že zamestnávateľ nemôže nič, len platiť. Preto by som krátkodobú PN do 10 dní presunul vyslovene na zamestnanca - zamestnávateľ by už neplatil žiadne PN náhrady. Zamestnanec by mal možnosť sa komerčne poistiť v súkromnej poisťovni, kde poistným plnením by boli PN náhrady pri trvaní do 10 dní. Ak by sa komerčne nepoistil, nedostal by za prvých 10 dní PN žiadne náhrady.
veronikasad
11.12.22,12:14
Však o tom píšem aj v texte, že zamestnávateľ nemôže nič, len platiť. Preto by som krátkodobú PN do 10 dní presunul vyslovene na zamestnanca - zamestnávateľ by už neplatil žiadne PN náhrady. Zamestnanec by mal možnosť sa komerčne poistiť v súkromnej poisťovni, kde poistným plnením by boli PN náhrady pri trvaní do 10 dní. Ak by sa komerčne nepoistil, nedostal by za prvých 10 dní PN žiadne náhrady. akože nič nezmôže, kontrolu dodržiavania liečebného režimu môže vykonávať aj zamestnávateľ, ak zistí porušenie, nahlásiť to sociálnej poisťovni.
Ideš z extrému do extrému, su zamestnávatelia, ktorí počas krátkodobej PN platia 100 perc. náhradu mzdy.
Pokiaľ obvodaci budú liečiť cez telefón, zamestnávatelia veľa možností nemajú
Lubos1978
11.12.22,13:14
Kontrola liečebného režimu zamestnávateľom je úplne irrelevantná, odkontroluje maximálne to, či je zamestnanec doma alebo nie. A keby náhodou nebol doma, dostane odpoveď že ten zamestnanec spal a nepočul telefón ani zvonček. Zamestnávateľ nemá nijakú možnosť kontroly, či je tá PN opodstatnená, či si zamestnanec chorobu nevymyslel, aby nemusel pracovať a dostal peniaze za nič. Však zamestnávateľ ani nevie dôvod, prečo je zamestnanec PN, ak sa mu to zamestnanec rozhodne nepovedať.

Ak sa nejaká firma rozhodne platiť 100% mzdy počas prvých 10 dní PN, pokojne nech platí. Ale nech nie je povinnosť platiť PN náhrady určená zákonom. Lebo to je presne ten dôvod, prečo je na Slovensku tak zneužívaná, extrémna miera chorľavosti je úplne inde v porovnaní s inými krajinami. Keď zamestnanec nedostane nič, alebo si bude musieť platiť komerčné poistenie PN náhrad, tak si premyslí, či sa mu oplatí "hodiť na PN". Teraz sa mu to oplatí, lebo nemusí ísť do práce a dostane za to ešte peniaze. A zamestnávateľ nemôže NIČ.
veronikasad
11.12.22,13:26
Ľuboš, tvoja rodina asi nežije z minimálnej mzdy, z ktorej by si si mal ešte zaplatiť komerčné nemocenské poistenie. Ako mzdárka dohliadam na to, aby zamestnanci dostali všetko čo im patrí a súčasne nezneužívali systém.
Začnite s kontrolou tzv.paragrafov na návštevu lekára. Trvajte na tom, že na priepustke musi byť lekárom napísaný čas odchodu zo zdr.zariadenia, ak to zamestnanci nebudú akceptovať, priepustku im vráťte s tým, že si čas overite u lekára, nebudú si ho dopisovať sami. Lekár, ktorý ordinuje do 12-tej im nenapíše odchod o 15-tej, aby mali celý deň. 7 dní na návštevu lekára nie je ďalšia dovolenka, ktorú si musia vyčerpať...
duves
11.12.22,14:23
Garantujem Vám, že do roka by chorľavosť Slovákov zásadne klesla a dostala sa na úroveň iných krajín v EÚ. Čo si o tom myslíte?
No ono si ich to počka, pri výpočte starobného dôchodku.
veronikasad
11.12.22,14:26
Garantujem Vám, že do roka by chorľavosť Slovákov zásadne klesla a dostala sa na úroveň iných krajín v EÚ. Čo si o tom myslíte?
No ono si ich to počka, pri výpočte starobného dôchodku.suhlasim
buchač
11.12.22,15:45
Potom máme situácie, že niekomu trhajú zub a je 10 dní doma na PN. Niekto zakašle, nechce sa mu ísť do práce, tak ide na PN na týždeň.

Nekontrolovať liečebný režim pacientov doma, ale kontrolovať lekárov, lekárske správy a opodstatnenosť dĺžky trvania PN. Prepustiť všetkých zamestnancov Sociálnej poisťovne, ktorí vykonávajú kontroly liečebného režimu, ktoré sú úplným nezmyslom a pozostatok socializmu. Začať brať licencie nepoctivým lekárom.

Garantujem Vám, že do roka by chorľavosť Slovákov zásadne klesla a dostala sa na úroveň iných krajín v EÚ. Čo si o tom myslíte?
Ty si ešte nevidel jedinca, ktorý maródoval po extrakcii pár dní ? Nechci zažiť tie bolesti, keď ti ďasno musia rozrezať, dlátom vydrbať zub a potom opuchnutý brať ATB a medikamenty proti bolesti.

Na tie kontroly by sa mal podľa teba vytvoriť nový úrad a zamestnať stovky darmožráčov, ktorí by vysoký plat buzerovali lekárov. ? Tak si to myslel ?
Vziať licenciu lekárovi nie je len tak...to aby si bol v obraze. Vyhľadaj si patričné info.

Tu nadávaš na zneužívanie PN, kde sa jedná o nejaké drobné a chcel by si, aby si ľudia platili nejaké poistenie.
...a vieš ty, že koľko je na Slovensku jedincov, ktorí berú roky rokúce mesačne pekných pár stoviek, lebo sú vraj invalidi ? Len v osadách je ich statočný počet....


Tvoje riešenie je všetko, len nie jednoduché a elegantné.
Myslím si, že tvoj postup je nesprávny, aj keď súhlasím, že "Hodenie sa na maródku" je vcelku jednoduchá záležitosť, lebo sú Dg, ktoré nafilmuješ jedna radosť.
kopretinka
11.12.22,17:20
a to sa chystáš na post ministra zdravotníctva a predkladáš tu svoj plán alebo čo? Lebo podľa nadpisu to tak vyzerá :D
duves
11.12.22,18:02
Ty si ešte nevidel jedinca, ktorý maródoval po extrakcii pár dní ?
No najsamlepšie je zamestnancom silových zložie. Môžu maradovat do aleluja a nema to dopad na ich dôchodkové zabezpečenie.

Apropo, ja som 7 pracovných dní v špitali s Covidom vykryl dovolenkou. Naozaj si moj dôchodok doslova vydriem.
kopretinka
11.12.22,18:16
ja som roky chodila do práce aj chorá,nachladnutá,možno aj s teplotou,celú zimu som bola v prievane,ale potom,ako mi ORL povedal,že mám nábeh na operáciu,som sa na to vykašľala a uvedomila si,že zdravie je mi prednejšie ako to,že budem mať menšiu výplatu kvoli PN.
A išla som na PN vždy,žiadna dovolenka....nakoniec,bola to zamestnávateľova chyba,že som ochorela.
buchač
11.12.22,18:28
Ty si ešte nevidel jedinca, ktorý maródoval po extrakcii pár dní ?
No najsamlepšie je zamestnancom silových zložie. Môžu maradovat do aleluja a nema to dopad na ich dôchodkové zabezpečenie.

Apropo, ja som 7 pracovných dní v špitali s Covidom vykryl dovolenkou. Naozaj si moj dôchodok doslova vydriem.
Akých zamestnancov myslíš ? Tých civilných, čo sa hádžu na maródku jedna radosť ?
Alebo profesionálnych zamestnancov v uniforme ? Tedy tých, čo platia oveľa vyššie odvody do systému, ako tí civilní zamestnanci.
Samozrejme, že Sociálna poisťovňa nedáva na maródku ani deravý groš.

A mýliš sa s tým maródovaním do aleluja.
V tomto prípade platia rovnaké podmienky, t.z., že maródka môže trvať tak isto ako pre civilov = čiže 1 rok.

Ale šak si si uľavil, kopol...už ti je asi aj lepšie.
No druhú stránku mince nevidíš, všakže. Čo ti bránilo podpísať ?

...a že si si vykryl covid dovolenkou ? A teraz sa s toho mám akože posrať ?
Tak strašné to asi s tebou nebolo, keď si sa zapodieval takýmto "problémom", či si písať maródku alebo dovolenku.

P.S.:
Veľký súhlas s názorom od kopretinky.
romana147
11.12.22,18:39
bola to zamestnávateľova chyba,že som ochorela



bez nejakého zdôvodnenia = zvláštny svetonázor
kopretinka
11.12.22,20:12
bola to zamestnávateľova chyba,že som ochorela



bez nejakého zdôvodnenia = zvláštny svetonázor
čoho chceš zdôvodnenie?