M.M.M.
12.12.22,13:10
Krajčírka, ktorá pre nás šila na skúšku šaty, aby ukázala či ich vie ušiť v nami požadovanej kvalite s možnosťou dlhodobej spolupráce nám dodala nedokončené a zle ušité šaty.

Táto pani nás oslovila, pretože som hľadala krajčírku priamo na predajňu, ona sa ale odprezentovala ako podnikateľka, ktorá by mala rada zákazku na doma, tak som si povedala, že vyskúšame nakoľko už mám 2 takéto externé krajčírstva.

Po opakovanom neúspešnom pokuse, sme sa rozhodli s ňou nespolupracovať.
Mali sme ústnu dohodu, koľko budú v budúcnosti takéto šaty stáť.
Pani mi následne zaslala podstatne vyššiu faktúru s položkami a sumou, ktoré sme si nedohodli ani ústne, ani písomne.
Keďže medzi nami nebola žiadna písomná dohoda, neriešila som ani z mojej strany straty, ako boli : zničený materiál, zaplatený kuriér od pani k nám a opačne, môj pracovný čas pri príprave podkladov k tejto práci.

Aktuálne sa mi pani vyhráža, že ak jej nezaplatím danú faktúru, dá nás na súd.
Ja som ju požiadala o úpravu faktúry na sumu akú sme si dohodli (napriek tomu, že z jej strany neboli šaty ušité v požadovanej kvalite, ani neboli dokončené, k čomu mám aj fotodokumentáciu a fyzicky od nej doručené šaty.

Už dlhšie spolupracujem s menšími krajčírstvami na tvorbe nášho oblečenia a nikdy som sa nestretla s takouto situáciou.

Z mojej strany nemám energiu vymáhať si od nej našu ujmu ale rada by som sa vyhla problémom. Viem, že by bolo nutné dokazovanie, kde je to ale tvrdenie proti tvrdeniu.
romana147
12.12.22,12:19
dôkazné bremeno je na strane žalobcu !
Chobot
12.12.22,14:30
Však nech ťa žaluje. Tiež nemá svoje tvrdenie o čo oprieť. Nemá objednávku, nemá zmluvu ... len faktúru.
jslancik
12.12.22,18:01
ak je to všetko pravda, celá pravda a iba pravda, tak kašlať na tetku a jej faktúru či požiadavky. lenže... ono keď sa prípad javí ako úplne jasný, resp. až príliš jasný, tak to býva často úplne opačne, pretože prezenutujúca strana prezentuje iba jednu stranu, iba časť pohľadu na vec. sorry, deformácia z modrého koníka :D
wilby
12.12.22,18:21
V našom právnom poriadku platí zásada neformálnosti, čo znamená, že na jednotlivé právne úkony sa vyžaduje písomná forma iba v tom prípade, ak to zákon vyžaduje.
Tzn. že ak zákon nevyžaduje uzatvorenie zmluvy v písomnej forme, zmluva je uzatvorená i ústne, ak sa s obchodným partnerom dohodnete na povinných náležitostiach zmluvy.
M.M.M.
13.12.22,07:03
Najnovšie som zistila, že pani dlží nemalú sumu zdravotnej poisťovni a je na ňu vydaných 7 exekúcií. Takže už tušíme odkiaľ vietor fúka.... je to smutné, že sa ľudia snažia takto neoprávnene obohacovať, zrejme ale nebudem jediná, ktorú takto chcela okradnúť.
ivka70
13.12.22,07:35
Tos tym nesuvisi, platbu za fakturu by jej aj tak hned zhltla exekucia ....
Je to pouzcenie aj pre vas, ze mate riesit zmluvy pisomne (anjma pri novych dodavateloch), pripadne specifikovat objednavku.
M.M.M.
13.12.22,07:37
To určite áno, súhlasím. Toto bolo pre mňa jedno veľké poučenie.