viking001
15.12.22,14:36
Zdravím,
zamestnávateľ nám ide od nového roka zmeniť stravné lístky za kartu. Doteraz sme všetci mali "štandardné" lístky, po novom nám dáva na výber voľbu karta alebo hotovosť. Chcem sa opýtať, čo je pre zamestnanca výhodnejšie? Výhody/nevýhody typu za hotovosť si kúpim čo chcem, karta je len na potraviny, ... poznám. Jediný výrazný rozdiel čo bol, bol v zdanení ale to už neplatí. Je v tom ešte nejaký zásadný rozdiel, výhoda/nevýhoda?
Ďakujem za odpovede.
veronikasad
15.12.22,13:43
v akej hodnote ste doteraz dostávali gastrolístky a kolko platil zamestnanec ?
Aká bude výška finančného príspevku ?
viking001
15.12.22,14:02
lístky v hodnote 5,20€, zamestnanec platil 2,34€
veronikasad
15.12.22,14:06
finančný príspevok bude kolko ?
viking001
15.12.22,14:36
ten zistím ako? ak je to doplatok do hodnoty lístku tak 2,86€, viac ako lístky nedostávame
avalik
15.12.22,16:58
ja osobne by som si vybrala finančný príspevok (hotovosť/na účet) - nepotrebujem ďalšiu kartu nosiť v peňaženke a byť obmedzovaná výberom len na prevádzky, ktoré túto konkrétnu kartu akceptujú
tigy
16.12.22,07:09
Presne tak, aj u nás si väčšina vybrala finančný príspevok presne kvôli tomu, že nechcú gastro kartu a taktiež u nás sa ani nedá použiť na úhradu obedov kuriérovi - donáška chodí skôr ako je obedová prestávka, takže ľudia nemôžu odísť od stroja a ísť si "vyplatiť" obed a kuriér tiež nemôže čakať, kým si napr. 20 ľudí odpípa donášku... takto sa ráno vyzbiera hotovosť + stravné lístky a vyplatí sa to naraz
tigy
16.12.22,07:16
Ak je stravný lístok 5,20€ a zamestnanci si doplácajú 2,34€, tak zamestnávateľ prispieva 2,86€ (zo SF podľa tohto neprispieva na stravu vôbec).
Finančný príspevok je tých 2,86€.
Letko
16.12.22,07:19
Cez aplikáciu to môžete robiť tak, že zo svojej karty pošlete ráno výšku stravy kolegovi, ktorý preberá obedy, na jeho kartu a on svojou kartou potom zaplatí všetky obedy naraz.
tigy
16.12.22,07:40
Nuž, nie každý človek je rovnako zdatný, čo sa týka telefónnych aplikácií, takže by ma asi poslali kadeľahšie :D
Nandrolon
16.12.22,10:32
Výhodnejšie je podľa mňa hotovosť. Nejedná sa ale o finančnú výhodu, ale o praktické problémy s kartami, ktoré môžem napísať z praxe.
Ak človek dostáva príspevok k výplate, tak vlastne ku koncu mesiaca dostane zálohu /stravné na budúci mesiac/ a vo výplate sa zúčtuje skutočný nárok, teda takpovediac nič neostane "visieť".
Ak si to necháš dobíjať na kartu, tak v podstate časť svojich peňazí máš jednak na osobitnej karte, ktorá je naviac v tvojej peňaženke, druhá vec je, že v nejakom zapadákove ich nemusia akceptovať, ale najpodstatnejší problém prichádza, keď človek napr. omaróduje.
Vtedy nastane situácia, že v mesiaci XY ti dobili kartu na 30 lístkov, ale ty máš nárok iba na 9. Záleží na spôsobe účtovania, či ti na budúci mesiac dajú o to menej, alebo ti to jednoducho strhnú z výplaty, to znamená, z výplaty ti strhnú 21 lístkov čo nie je zanedbateľná suma a tým pádom tú časť svojej výplaty máš na druhej /stravovacej karte/.
U nás sú práve tí, čo si dali karty z tohoto na nervy, lebo my dobíjame každému 30 lístkov, ale nie každý si odpracuje príslušný počet zmien.
Okrem toho karta je najväčší biznis pre stravovacie spoločnosti aký tu kedy bol. Náklady na vydanie karty zanedbateľné, dobíjanie prebieha elektronicky, takpovediac v momente dobiješ desaťtisíce kariet a provízia 2,5% ako za fyzické lístky, pričom odpadli pracovné sily, skenery lístkov, náklady na tlač, papier, doprava, likvidácia papiera, nároky na priestory, sklady.
Ľudia nadávali na lístky, ale tá pravá zlodejina sú práve karty. Karta je nezmyselný medzičlánok medzi papierovými lístkami a hotovosťou.
Ak by som si mal dnes vybrať medzi kartou a papierovým lístkom, neváham ani sekundu a beriem papierový lístok. Ak medzi kartou, papierovým lístkom a hotovosťou, beriem samozrejme hotovosť.