Gong
02.10.06,10:04
Ahoj, prosím o radu
Robím JÚ pre FO, ktorá je platcom DPH
vystavila som faktúru na sumu 23.800,- Sk za právne služby, ktorú vystavujem pravidelne mesačne na základne dohody, účtované s DPH, DPH je 3800,- Sk. Lenže klient mi uhradil sumu 28800,- Sk, t.j. o 5000,- Sk viac. Tento mesiac idem opäť vystaviť faktúru, čo mám spraviť s tými 5000, ktoré mi klient zaplatil navyše. Vraciať ich nebudem. Poraďte mi postup.
Díky
Gong
Paula
02.10.06,08:10
Ahoj, prosím o radu
Robím JÚ pre FO, ktorá je platcom DPH
vystavila som faktúru na sumu 23.800,- Sk za právne služby, ktorú vystavujem pravidelne mesačne na základne dohody, účtované s DPH, DPH je 3800,- Sk. Lenže klient mi uhradil sumu 28800,- Sk, t.j. o 5000,- Sk viac. Tento mesiac idem opäť vystaviť faktúru, čo mám spraviť s tými 5000, ktoré mi klient zaplatil navyše. Vraciať ich nebudem. Poraďte mi postup.
Díky
Gong

Dohodli ste sa, že preplatok bude preddavkom k nasledujúcej fakturácii, alebo tak niekto rozhodol, že to bude čistý zisk?
sway
02.10.06,08:10
Ahoj, prosím o radu
Robím JÚ pre FO, ktorá je platcom DPH
vystavila som faktúru na sumu 23.800,- Sk za právne služby, ktorú vystavujem pravidelne mesačne na základne dohody, účtované s DPH, DPH je 3800,- Sk. Lenže klient mi uhradil sumu 28800,- Sk, t.j. o 5000,- Sk viac. Tento mesiac idem opäť vystaviť faktúru, čo mám spraviť s tými 5000, ktoré mi klient zaplatil navyše. Vraciať ich nebudem. Poraďte mi postup.
Díky
Gong

Ja by som si u seba v účtovníctve zaúčtovala najskôr aj tú druhú faktúru a čiastkovo by som ju uhradila, ale klientovi daj vedieť, nech Ti uhradí druhú fa. o 5000 menej.
A aj v jeho papieroch to tak sprav - zaúčtuj. Budeš mať skôr platbu ako prijatú faktúru, ale to myslím nie je až taký problém. Treba k tomu priložiť jednoduchý súpis o "úhrade pohľadávky", kde napíšeš čísla faktúr sumy a kedy boli uhradené. Založ si to k sebe i k nemu.
Ak by si to chcela mať čistučké, tak sprav v svojej faktúre - tej druhej zálohovú platbu 5000 a tá sa mu už vo faktúre odráta a uhradí ti len sumu 18 800 - ak mu mesačne fakturuješ rovnako. Úhrady cez banku spáruj 23 800 s prvou , 5000 s druhou a čo ti príde ešte 18800 s druhou.;)
bea
02.10.06,08:15
Keď nechcete vrátiť tých 5000,-- Sk, tak sa jedná o platbu vopred a vtedy musíte vystaviť faktúru - daňový doklad na túto platbu s dátumom zdaniteľného plnenia - dátum prijatia platby.
Gong
02.10.06,08:31
Či som to správne pochopila, ja vystavím faktúru - zálohovú faktúru na tých 5000Sk, s dátum prijatia platby.
A teraz vystavím faktúru len na 18800Sk, -5000,- Sk?
Dobre som to pochopila?
sway
02.10.06,08:36
Či som to správne pochopila, ja vystavím faktúru - zálohovú faktúru na tých 5000 Sk, s dátum prijatia platby.
A teraz vystavím faktúru len na 18800Sk, -5000,- Sk?
Dobre som to pochopila?

Ano, budeš mať preddavok 5 000,- základ 4201,60 DPH 798,40
Riadnu faktúru 23 800 - 5000 = 18 800,-
18 800 ,- spolu - základ 15 798,30 DPH 3001,70

a sedí ti to DPH má byť celkom 3800,- to máš 798,40 + 3001,70 = 3800,10

Ale neprišla Ti platba už v tom období DPH kedy vystavuješ riadnu faktúru?
Vidí sa mi to komplikované. Ak si platbu obdržala v tom mesiaci kedy budeš vystavovať aj riadnu faktúru, tak si to nekomplikuj a vystav len 1 faktúru v ktorej uveď odpočítaný preddavoka úhrady si spáruj - môj názor ;)
Beata
02.10.06,08:38
Či som to správne pochopila, ja vystavím faktúru - zálohovú faktúru na tých 5000Sk, s dátum prijatia platby.
A teraz vystavím faktúru len na 18800Sk, -5000,- Sk?
Dobre som to pochopila?
V prípade, že tú ďalšiu faktúru vystavuješ do pätnásť dní od prijatia peňazí na účet, tak nemusíš vystavovať osobitne zálohovú faktúru, ale rovno vyfaktúruj čo potrebuješ a tých päťtisíc započítaj ako uhradenú zálohu.
Gong
02.10.06,08:45
lehota 15 dní mi už uplynula
Beata
02.10.06,08:51
lehota 15 dní mi už uplynula
V tom prípade vystav zálohovú fa na 5 tisíc Sk a zároveň vystav faktúru - daňový doklad na to, čo potrebuješ faktúrovať, pričom sumu k úhrade ponížiš o preddavok 5 tisíc. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne :)
Ale pozor na dátumy!
Gong
02.10.06,08:55
Ďakujem za radu, napísala si to zrozumiteľne.
heket
20.03.07,18:13
Ako by ste vyriešili stav , keď SZČO sa dohodla s odberatelom , že mu uhradí o 10 000 viac za faktúru /SZCO potreboval požičať 10 000/, a pri úhrade ďalšej faktúry mu to stiahne a o to mu uhradí menej.Vlastne to riešili ako nadúhradu faktúry, nie ako zálohu. Zakaždým mu však odberatel uhradil vždy plnú sumu na faktúre,zabudol si to stiahnúť.A takto to prešlo až do ďalšieho roku.Teraz mám dilemu ako to zaradiť. Je to u SZČO príjem roku 2006 alebo roku 2007.Odberateľ je sro-čka a nepotrebuje doklad o zálohe, vedie to ako duplicitnú úhradu. Ktorého roku je príjem duplicitná úhrada?
lenkak
20.03.07,18:36
budemem sa teda baviť o duplicitnej úhrade.
Záleží ako boli účtované u SZČO úhrady.
Predpokladám , že sa jedná o JU,
1 ak bola úhrada fa napr za tovar, účtovaná ako tržba za tovar, Príjem ovplyvňujúci základ dane, a ak tá zvyšná čiastka teda duplicitná čiastka účtovaná takisto - t.j. príjem ovpl. základ dane, tak aj následné vysporiadanie bude príjem ovpl. ZD ale mínusom.
2. Ak bola úhrada za fa účtovaná ako príjem ovpl. ZD, ale tá duplicitná platba ako príjem neovpl. ZD, tak potom vysporiadanie bude účtované ako príjem neovpl. ZD mínusom.
Z toho vyplýva pozrieť predch. zápisy v denníku.
Zita5
20.03.07,19:23
Ako by ste vyriešili stav , keď SZČO sa dohodla s odberatelom , že mu uhradí o 10 000 viac za faktúru /SZCO potreboval požičať 10 000/, a pri úhrade ďalšej faktúry mu to stiahne a o to mu uhradí menej.

Uhradená pohľadávka POVZD .
Čiastka naviac - PNZD


Vlastne to riešili ako nadúhradu faktúry, nie ako zálohu. Zakaždým mu však odberatel uhradil vždy plnú sumu na faktúre,zabudol si to stiahnúť.A takto to prešlo až do ďalšieho roku.

Zaúčtovať do záväzkov a v roku 2007 vrátiť ako omylnú platbu .


Teraz mám dilemu ako to zaradiť. Je to u SZČO príjem roku 2006 alebo roku 2007.Odberateľ je sro-čka a nepotrebuje doklad o zálohe, vedie to ako duplicitnú úhradu. Ktorého roku je príjem duplicitná úhrada?

Duplicitná úhrada v tom roku , v ktorom bola uhradená alebo prijatá ......ale to by som ani nanazvala že duplicitná ......to bola platba naviac/ omylom /......

A do budúcna nech si pôžičky riešia mimo firmy .
Zita5
20.03.07,19:28
Lenka ja už som mimo ...ale nech si zadávateľka otázky vyberie :) :---keby ešte niekto pôžičku bral .
lenkak
20.03.07,19:33
- nech si najprv pozrie ako vôbec všetko účtovala.
heket
20.03.07,21:18
- nech si najprv pozrie ako vôbec všetko účtovala.
Nejde o to ako som to účtovala , ale o to či je to príjmom roku 2006.
Pretože podľa Vašich odpovedí , ak zaúčtujem niečo ako PNZD tak je to neovplyvňujúci.A to nie je pravda.Môžem to mať zaúčtované ako PNZD a bude to príjmom podľa ZDP, tzv pripočitateľné a odpočitateľné položky , alebo uzavierkové operácie.
Zita5
20.03.07,21:23
Nejde o to ako som to účtovala , ale o to či je to príjmom roku 2006.
Pretože podľa Vašich odpovedí , ak zaúčtujem niečo ako PNZD tak je to neovplyvňujúci.A to nie je pravda.Môžem to mať zaúčtované ako PNZD a bude to príjmom podľa ZDP, tzv pripočitateľné a odpočitateľné položky , alebo uzavierkové operácie.

Ale čo nie je pravda;) , u mňa ak dostanem uhradenú pohľadávku je príjmom OVZD ak je zaplatená v roku 2006 , tak je príjmom v roku 2006 .

Peniaze , ktoré dostanem omylom uhradené navyše zaúčtujem do PNZD ..lebo nie sú moje a zároveň účtujem o nich aj v záväzkoch , som povinná ich vrátiť .Ak ich vrátim tak ich zaúčtujem ako VNZD .

V opačnom prípade sa nerozumieme , dúfam že sa bavíme o JÚ.
heket
20.03.07,21:43
Sme v JU. Oni si vlastne vracať nič nebudú, len poníži potom úhradu.Keby si to vracali bolo by to bez problémov , ako hovoríte VNZD a záväzok , lenže on už v januári faktúru ponížil, takže sú už vysporiadaní.
Zita5
21.03.07,06:58
Sme v JU. Oni si vlastne vracať nič nebudú, len poníži potom úhradu.Keby si to vracali bolo by to bez problémov , ako hovoríte VNZD a záväzok , lenže on už v januári faktúru ponížil, takže sú už vysporiadaní.


Takže ešte raz .......za predpokladu , že Vy ste dodávateľ :

Rok 2006 ........

1/Úhrada odoslanej faktúry-pohľadávka účtujete v deň úhrady faktúry :
- príjem banka/pokladňa ........POZD ...podľa členenia
spárovať s pohľadávkou , pohľadávka sa dostane na nulu

2/Sumu o ktorú Vám odberateľ uhradil viac hneď v druhom riadku bude účtovný zápis 10 000 SK príjem NZD --------naviac uhradená pohľadávka č.........

Do záväzkov zaúčtujete 10 000 Sk , lebo ste dĺžny túto sumu vrátiť/bez ohľadu na to či to bolo dohovorené/

V roku 2006 Vám navyše uhradená čiastka nevstupuje do ZD , lebo ju považujeme za omylnú platbu , ale bude vykazovaná k 31.12.2006 v záväzkoch .

V roku 2007
1/ Úhradu ďalšej OF-pohľadávky ...zaúčtujete príjem banka/pokladňa ......POZD .......vo výške akú Vám uhradili , a tu vravíte že bola krátená platba o 10 000 Sk .......sprárujete s pohľadávkou a zostane v pohľadávkach ešte neuhradená čiastka 10 000 Sk

Ja v tomtom prípade by som postupovala cez pokladňu v hotovosti s tým , že :

2/VPD by som účtovala pokladňou .....vrátená omylná platba 10 000 Sk ......VNZD a spárujem tento účtovný zápis so záväzkom ,kde sa mi záväzok vynuluje ,nezabudnúť dať podpísať VPD príjemcovi ....

3/ Nasledoval by účtovný zápis cez pokladňu PPD .......čiastková úhrada pohľadávky ......10 000 Sk POZD .....spárovaná s pohľadávkou a tu sa mi zasa pohľadávka dostane na nulu .

Odberateľovi odovzdáte z pokladne 1x VPD a jeden x PPD .

Dúfam že ma porozumieš ....toto by bol postup z mojej strany , ktorým by som riešila vzniknutú situáciu .
A do budúcna im povedať , že nech veci riešia inak a nie týmto spôsobom .
betka
21.03.07,08:39
Sme v JU. Oni si vlastne vracať nič nebudú, len poníži potom úhradu.Keby si to vracali bolo by to bez problémov , ako hovoríte VNZD a záväzok , lenže on už v januári faktúru ponížil, takže sú už vysporiadaní.

Ak ste si zaúčtovali POZD aj so zaplatenými 10 tis.navyše. Dobre. Ale na konci roka na základe ID uz.úpravou účtovania sa poníži POZD znamienkom minus.
Ak nemáte žiadne iné pohľadávky voči odberateľovi.
(Ak by Vám vyskakovala ešte nejaká nezaplatená Fa z roku 2006, pohľadávka voči tomu istému odberateľovi, môžete túto platbu zaúčtovať ako POZD, inak nie.)

Ešte by som dodala, že 10 tis. môžete považovať za akúsi zálohu na budúcu dodávku tovaru, ale aj tak je to PNZD z titulu poskytnutej zálohy, za nedodaný tovar. Máte záväzok voči odberateľovi.

V roku 2007 (Zitka to napísala velmi polopate a dobre), rok 2007 vrátite platbu a budete účtovať ako neovplyv. ZD.

Ak zoberie odberateľ nejaký tovar v roku 2007 a zaplatí Vám menej o sumu 10 tis. Sk. Na konci roka 2007 na základe ID uzáv. úpravou účtovania zaúčtujete POZD z titulu zaplatenia FA v roku 2006.

Tu je viac možností, ako to riešiť V každom prípade v roku 2006 je 10 tis :PNZD
PBEA
14.09.07,12:37
Ahojte,
chcela by som poradiť, ako mám vystaviť faktúru: som živnostník, murár, viacmenej vedúci murárskej partie živnostníkov, robíme murárske práce a ja sa okrem toho starám aj o zoháňanie rôzneho vercajchu, pomôcok, ktoré používame pri práci, sú to hoblíky, rukavice a rôzne iné. Otázka je ako mám vystaviť faktúru na uvedené pomôcky ostatným živnostníkom. Chcem sa ešte spýtať, ja si nákup uvedených pomôcok riadne zaúčtujem do ovplyvniteľných výdavkov, prevádzkovej réžie a potom keď vystavím faktúru, tak si to dám do ovplyvniteľného príjmu, za tovar, aby mi sedela DPH, lebo som platcom DPH. Ďakujem vopred za radu
Zoltán Kovács
14.09.07,12:40
Ahojte,
chcela by som poradiť, ako mám vystaviť faktúru: som živnostník, murár, viacmenej vedúci murárskej partie živnostníkov, robíme murárske práce a ja sa okrem toho starám aj o zoháňanie rôzneho vercajchu, pomôcok, ktoré používame pri práci, sú to hoblíky, rukavice a rôzne iné. Otázka je ako mám vystaviť faktúru na uvedené pomôcky ostatným živnostníkom. Chcem sa ešte spýtať, ja si nákup uvedených pomôcok riadne zaúčtujem do ovplyvniteľných výdavkov, prevádzkovej réžie a potom keď vystavím faktúru, tak si to dám do ovplyvniteľného príjmu, za tovar, aby mi sedela DPH, lebo som platcom DPH. Ďakujem vopred za radu

Ak máš v živnostenskom liste aj nákup a predaj tovaru, tak to môžeš fakturovať ako predaj tovaru. Ale ak máš iba murárske práce tak potom nákup odporúčam účtovať ako nákup materiálu, a faktúru vystaviť len na murárske práce navyšené o cenu nakúpených pomôcok.
PBEA
15.09.07,15:58
ostatní živnostníci mi majú vystaviť faktúru za murarske práce a v tej faktúre znížiť cenu /teda mínusom/ o pomôcky ktoré som im dal? Alebo ako?
PBEA
15.09.07,15:59
Ale inak mám v živn. liste aj maloobchod a veľkoobchod, takže radšej tak, poraďte mi prosím, som z toho ........
evina
15.09.07,16:11
Ale inak mám v živn. liste aj maloobchod a veľkoobchod, takže radšej tak, poraďte mi prosím, som z toho ........

Vystav im faktúru na dané pomôcky- t.j. predaj tovaru. Tebe ich nákup pôjde do VOZD a príjem do POZD. a faktúru na murárske práce- to je jedna možnosť.
a druhá ako Ti radil Smith. aj v tomto prípade pôjde ten nákup pomôcok - nákup materiálu Tebe do VOZD. Čiže fakturuješ murárske práce plus materiál /spomínané pomôcky/...
ekopo
15.09.07,16:15
PBEA citujem.........
...som živnostník, murár, viacmenej vedúci murárskej partie ...
...inak mám v živn. liste aj maloobchod a veľkoobchod...
a v profile máš "účtovník" otázka mimotemy čo si?
inak platia odpoveďe tak ako evina a smith :)
PBEA
16.09.07,18:07
Ja som jeho manželka účtovníčka a on je živnostník murár, ja mu robím papiere, aby nedošlo k omylu.
PBEA
18.09.07,10:48
Chcem sa ešte spýtať, z hľadiska DPH je to jedno kedy im vystavím tú faktúru na predaj pomôcok, myslím je jedno ktorý mesiac, môžem aj ku koncu roka?
Zoltán Kovács
18.09.07,10:51
Chcem sa ešte spýtať, z hľadiska DPH je to jedno kedy im vystavím tú faktúru na predaj pomôcok, myslím je jedno ktorý mesiac, môžem aj ku koncu roka?

Tak z hľadiska zákona o dph nie je to jedno. Nakoľko odo dňa predaja tých pomôcok je povinnosť vystaviť faktúru do 15 dní. A ak fa bude vystavená napr. 31.12, tak z toho mi vychádza, že pomôcky dostali najkôr 16.12. ale potom s čím robili počas celého roka.