auditor
02.10.06,10:05
prosím o radu, aký je rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi.
Môžem sa rozhodnúť, že budú rovnaké ?
Mám zaradený PC, ale mám rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi
3 Sk. Je to správne ?
Monika Kováčová
02.10.06,08:25
Môžeš sa rozhodnúť, že účtovné odpisy sa rovnajú daňovým len v prípade, že účtuješ v Jednoduchom účtovníctve. Túto skutočnosť musíš mať uvedenú v internej smernici. Rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi vo výške 3,- Sk vznikol zrejme len zaokrúhlením, spravidla taký nízky nebýva...
Skalka
02.10.06,10:42
Právnická alebo fyzická osoba sa rozhoduje sama aké odpisy bude uplatňovať do účtovníctva, avšak rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi je buď pripočítateľný alebo odpočítateľný od ZD podľa toho aký ten rozdiel je. Nezáleží na tom či účtujete v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve. V daňovom priznaní sú na to príslušné kolonky.
Monika Kováčová
02.10.06,13:01
Právnická alebo fyzická osoba sa rozhoduje sama aké odpisy bude uplatňovať do účtovníctva, avšak rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi je buď pripočítateľný alebo odpočítateľný od ZD podľa toho aký ten rozdiel je. Nezáleží na tom či účtujete v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve. V daňovom priznaní sú na to príslušné kolonky.

Ale ja som nepísala o tom, že sa môže rozhodovať o odpisoch u PO alebo FO. Otázka bola, či sa daňové odpisy môžu rovnať účtovným, a toto je možné len v jednoduchom účtovníctve aby účtovné odpisy boli rovnaké ako daňové...
Skalka ak si myslíš, že sa mýlim, napíš prečo nezáleží či sa účtuje v JÚ alebo v PÚ, pretože jedna z nás dvoch tu zavádza pýtajúceho sa...:)
ivako
02.10.06,14:08
prosím o radu, aký je rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi.
Môžem sa rozhodnúť, že budú rovnaké ?
Mám zaradený PC, ale mám rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi
3 Sk. Je to správne ?
Účtovné odpisy sú ekonomická katégória , ktorá zohľadňuje skutočné opotrebenie majetku zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania.Dĺžku účtovných odpisov si stanovuje účtovná jednotka sama.
Daňové odpisy sú administratívna kategória, štát ňou deklaruje povolené opotrebenie pre daňové účely /náklady/
ÚO sa môžu rovnať DO, ale keďže ide hlavne o správne ocenenie majetku v účtovníctve, je potrebné si určovať ÚO tak, aby majetok v účt. závierke bol ocenený v reálnych hodnotách. My máme povinný audit a auditorka nám povedala, že my máme povinnosť účtovať o rozdielnych ÚO a DO.
Z toho následne o odloženej dani.
Monika Kováčová
02.10.06,17:41
Auditor, som ti dlžná vysvetlenie, kde nájdeš v zákone informáciu, že daňové a účtovné odpisy môžu byť rovnaké:

Opatrenie číslo: 23586/2002-92 MF..... zjednodušene Postupy účtovania v JÚ:


§ 14

Odpisovanie dlhodobého nehmotného

majetku a dlhodobého hmotného majetku


(1) V účtovníctve účtovnej jednotky sa môžu uplatniť sadzby alebo koeficienty a doba odpisovania podľa osobitného predpisu3).Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú v knihe dlhodobého nehmotného majetku a v knihe dlhodobého hmotného majetku a v peňažnom denníku sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií.

Odvolávka 3) na Zákon 595/2003 o dani z príjmu...