Luboso
25.12.22,06:59
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať,keď si chce požiadať o invalidný dôchodok z mladosti 19 ročný a mal cez prázdniny brigády na dohodu, akym spôsobom mu vyrátajú dôchodok ak mu bude schválený.Dakujem.
duves
25.12.22,06:26
Luboso
25.12.22,07:31
Nenašiel som tam ale príklad, že keď mal brigády na dohodu o brigádnickej práci študenta a mal tam z toho dôchodkové poistenie.Ako to ovplyvní výpočet ID z mladosti.
Mária27
25.12.22,17:34
Invalidní dôchodcovia môžu primerane zdravotnému stavu pracovať a zároveň poberať invalidný dôchodok. Prácu môže vykonávať na trvalý pracovný pomer, ako aj na dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Dôchodok však nemožno zvýšiť za obdobie, kedy počas poberania invalidného dôchodku pracujú. Toto obdobie poistenia im bude možné zohľadniť až po dovŕšení dôchodkového veku, keď poberateľ invalidného dôchodku požiada o starobný dôchodok. Takto odpracované obdobie sa potom zohľadňuje až pri výpočte starobného dôchodku.
Luboso
25.12.22,18:43
On ešte nebol posúdený, mal zo pár krátkych brigád na dohodu o brigádnickej práci študenta. Ja som len chcel vedieť že či tie brigády neovplyvnia výpočet dôchodku z mladosti, či bude výpočet ako keby nikde nepracoval.
Mária27
25.12.22,19:58
Pri dôchodku z mladosti podľa § 70 ods. 2 má nemenný koeficient 0,67.

Pri inval. dôchodku podľa § 70 ods. 1 je suma podľa zárobku alebo doplatenia poistného, aj podľa veku. Do 20 rokov nemusí mať odpracovaný celý rok (§ 72), do 24 rokov musí mať aspoň 1 rok. Pozri § 73 výpočet. Možno by si mohol (poriadne - nadpriemerne) doplatiť napr. školu - toto treba prerátať pred požiadaním a posúdením. Brigády mu asi vyšší koeficient nedajú.

Poistenec, ktorému sa priznáva invalidný dôchodok, splnil podmienky nároku na dva invalidné dôchodky – invalidný dôchodok podľa § 70 ods. 1 aj invalidný dôchodok z mladosti podľa § 70 ods. 2 vypláca sa iba ten dôchodok, ktorý je vyšší a ak je ich suma rovnaká, tak ten, ktorý si poistenec zvolil. https://www.socpoist.sk/socialne-poistenie/dochodkove-poistenie/invalidny-dochodok/dalsie-informacie/narok-na-vyplatu/subeh
Ešte pozor - vypláca sa len 3 roky dozadu!
Luboso
25.12.22,20:52
Ďakujem za vysvetlenie a odpoveď.
Mária27
25.12.22,21:30
Napr, z mladosti je od 18 r. nárok, Ak požiadaš v 22r, vyplatia ti roky od 19, 20, 21
Luboso
25.12.22,21:38
Ďakujem krásne ešte raz. Prajem všetko dobré.