peter_sve
28.12.22,10:18
Chcem predávať mojú vlastnú originálnu hudobnú tvorbu cez CDBaby alebo DistroKid, ktorí dokážu hudbu dostať napríklad na Spotify.

Normálne, aspoň o tom neviem, jednotlivec nemôže na Spotify uploadovať a strímovať za finančnú odmenu (počet prehratí, resp. relamy) svoju tvorbu ako napríklad môže na YouTube.

Ale musí isť cez CDBaby alebo DistroKid a pod. distribútora.

A napr. CDBaby kolektuje zisky z Spotify, YouTube, Apple Music, Amazon a pod. a raz za týždeň odosiela peniaze na účet - samozrejme, ak sa dosiahne threshold (napr. 10 dolárov a pod.) a nie je to prepadák.

Pre zjednodušenie môžme vynechať registráciu u SOZA a sústrediť sa iba na strímovacie platformy ako Spotify, Apple Music a YouTube alebo Pandora, kde sú tieto odmeny priraďované automaticky.

Moje otázky (predpokladajme, že len moje nehudobné príjmy prekročia hranicu na podanie daň. priznania):

1. ak už mám voľnú živnosť (podľa §7a), môžem ju využiť alebo príjmy z vlastnej hudobnej tovrby a používať v obchodnom vzťahu s CDBaby/DistroKid moje obchodné meno, VAT ID a pod.?

2. ak to môžem dať na moju existujúcu živnosť, musím si pridať nejaký špecifický druh voľnej živnosti? Teraz mám tie klasické napr. reklamná činnosť, maloobchod v súvislosti... Je k týmto "kategóriam" voľných živností potrebné pridať niečo špecificky pre CDBaby/DistorKid?

3. Ak to nie je možné dať na existujúcu živnosť, ktorú už mám, tak sa mám na CDBaby zaregistrovať ako súkromná osoba nepodnikateľ a viesť si príjmy odtiaľ ako umeleckú činnosť. A v podstate dve účtovníctva?