Jarosta
28.12.22,21:43
Mám oblasť buniek veľkú 100 riadkov a 10 stĺpcov. Potrebujem do každej bunky pridať na začiatok znak =.
Nechce sa mi vstupovať manuálne do každej bunky 1000 krát. Viete poradiť prosím?
Chobot
28.12.22,22:20
JE na to viac spôsobov, jeden spôsob je napr. cez formátovanie bunky. Tu máš video, ako sa to robí:

https://www.youtube.com/watch?v=AjgUU0jNees&ab_channel=ChesterTugwell

Ale pozor, funguje to len ak je v bunke text. Ak je tam číslo a dáš pred neho "=", tak to je matematická funkcia a ten znak ti neukáže. Ak máš v bunkách kombináciu čísiel a textu (niekde číslo, niekde text), tak je lepšie použiť makro alebo skonvertovať číslo na text.
Jarosta
28.12.22,23:15
Ďakujem pekne, je to geniálne riešenie a určite ho budem používať, ale inokedy. Momentálne totiž chcem od toho, aby pridaním znaku "=" alebo "+" sa text stal číslom.
Vo všetkých bunkách je totiž napísaný nejaký vzorec, napr $A$1*A8.
A potrebujem, aby to pridaním znaku "=" vlastne začalo žiť...
Jarosta
29.12.22,06:33
Nefunguje to. Ak totiž pridám do vzorca znak "=" spôsobom ako poradil Chobot, vzorec nezačne fungovať.


3 2 =C5*D5
1 5 =C5*D6
5 6 =C5*D7
7 8 =C5*D8


Btw, ja nemám problém kopírovať formát na celú oblasť, ja mám problém oživiť vzorce v bunkách. Tie totiž nefungujú, pretože tam nemajú "=" na začiatku.
Chobot
29.12.22,09:38
Mohol si to hneď napísať, myslel som, že potrebuješ doplniť text. Ale ty potrebuješ nie doplniť text, ale urobiť vzorec. A to nie je tak jednoduché.

Nerozumiem, prečo si niekto dal tú námahu a písal vzorec ako text, prečo z toho neurobil hneď vzorec.

Asi by bolo lepšie, keby si sem pripojil súbor alebo aspoň jeho časť, kde vidno, čo tam je. Tak by sa ľahšie hľadalo riešenie. Ale cez jednoduché vloženie znamienka "=" to asi nepôjde.

Ak je tam nejaká postupnosť alebo lgika, tak by som to urobil zadaním jedného vzorca a jeho automatickým skopírovaním do ostatných buniek.
Chobot
29.12.22,10:38
Našiel som ti postup, ako to urobiť. Má to ale viac krokov a potrebuješ na to prázdne bunky alebo lepšie je samostatný prázdny hárok.

Postup je v tomto linku pod číslom 57:

https://stackoverflow.com/questions/4471884/how-to-turn-a-string-formula-into-a-real-formula

Čiže najprv si v pomocnej tabuľke, rovnako veľkej ako tvoja oblasť vzorcov, zadáš do všetkých buniek funkciu CONCATENATE, kde spojíš "=" a text buniek. Potom celú oblasť skopíruješ a prilepíš ako text do novej oblasti, prípadne rovno do pôvodnej oblasti. Vzorce stále budú ako text, aj keď tam bude napr. =$A$1*A8, nebude to ako funkcia. Označíš si všetky bunky a cez funkciu nahradiť (Ctrl+H) nahradíš znak = tým istým znakom =. Po odentrovaní sa texty skonvertujú na vzorec.

Vyskúšal som na malej vzorke a funguje to.
Jarosta
29.12.22,17:02
Najprv odpoviem na otázku, prečo si niekto dal námahu...
To len aby som nevyzeral ako blbec!
Jedná sa o tabuľku výsledkov športovcov a bunky obsahujú také znaky, ktoré organizátorom prezradia disciplínu a umiestnenie, ale nedá sa s tými hodnotami ďalej pracovať. Neviem sem vložiť ani ecelovskú tabuľku, ani obrázok, ale pre ilustráciu sú tam takéto znaky:

C
T3, M3
R
T1, M1, M1, P
M1, M1, C

Pomocou funkcie "Nájsť a nahradiť", sa tieto konkrétne štyri bunky zmenili na:

Coach
Tul*Bronz+Matsogi*Bronz
Referee
Tul*Zlato+Matsogi*Zlato+Matsogi*Zlato+Pohar
Matsogi*Zlato+Matsogi*Zlato+Coach

Každé jedno slovo je vlastne adresa konkrétnej bunky, napr. Coach je $N$34. Použil som pomenovanie Bunky iba z dôvodu, jednoduchšieho zapamätania.

Takto som sa dostal k takmer finálnej verzii tabuľky, už ostávalo iba oživiť ju tak, aby dokázala jednotlivým žiakom udeľovať body za získané medaily a za pomoc pri organizácii súťaží (koučovanie, rozhodovanie).

Dnes sa mi to konečne podarilo spraviť, ale hrozným spôsobom. Celú tabuľku som skopíroval do Wordu a odtiaľ opäť do excelu. Takže už to funguje. Ale stále platí, že ak existuje jednoduchší a hlavne inteligentnejší spôsob, rád sa ho naučím. Lebo tento môj spôsob v prípade ešte väčšej tabuľky už nebude možné použiť...

Tak ak by vám niečo napadlo, budem vám vďačný.
Jarosta
29.12.22,17:08
Práve som našiel aj tvoju druhú správu z 12:38h, kde je celé riešenie pekne napísané. Je to geniálne a funguje to. Ďakujem pekne.