yvica
31.12.22,00:38
prosím vás, viem že UZ musí byť schválená do konca roka a oznámenie odoslané do 15 dní od schválenia. Ale mám na doúčtovanie ešte nejaké doklady, ktoré konateľ vyhrabal, čiže ak uvediem dátum schválenia 30.12. môžem dododatočné DP PO aj uzávierku odoslať aj v januári, alebo to musí byť do konca roka? ďakujem
pavol54
31.12.22,04:44
účtovnú závierku vyhotovuješ spravidla k 31.12.2022 do 31.03. 2023 a schváliť ju musia spoločníci do 30 dní od vyhotovenia. Čo už máš Silvester?
yvica
31.12.22,10:06
za rok 2021, ktorá nebola schválená ešte, viem, že musí byť schválená do 31.12.2022 do roka. čiže moja otázka je keď ju dnes schvália spoločníci s tým, že som robila opravy a zmenili sa tam údaje, či ak ju dnes schvália, môžem dodatočné daňové aj uzávierku za rok 2021 podať aj po novom roku alebo v priebehu januára s tým, že schválená je len ešte som ju nestihla podať opravenú? to to je otázka? ďakujem
pavol54
31.12.22,10:44
to je viac menej formalita pretože ty len posielaš tlačivo z katalógu fin správy, takže tam žiadne podpisy nie sú. v podstate dodatočné DP môžeš podať kedykoľvek keď zistíš chyby, ale naň musí nadväzovať nasledujúci účtovný rok
yvica
31.12.22,11:06
ok, čiže ked bude uzávierka schválená do 31.12.22 v termíne do 15 dní posielam oznámenie o schválení a kedy podám dodatočné to je jedno aj začiatkom januára? a uvádzam potom aj v účt.závierke dodatočnej termín schválenia alebo len na oznámení? ďakujem pekne
pavol54
31.12.22,13:09
niečo sa musím spýtať. 1. účtovníctvo robíš prvý rok? 2. ja keď som si kúpil program tak mi spravili zadarmo školenie asi 5 hodín, ty si nemala? Alebo skúšaš?
účtovná závierka zostavená(aj keď ju opravuješ) k: dátum závierka sa schvaľuje po jej zostavení
daňové priznanie ...k: dátum
tieto dátumy musia byť rovnaké
Negoce
01.01.23,12:26
MF SR podľa § 23a ods. 4 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve ustanovilo opatrením z 3. novembra 2021 č. MF/011080/2021-74, nový vzor oznámenia o dátume schválenia účtovnej závierky, platný od 1. 1. 2022.

Na tomto novom tlačive bude účtovná jednotka oznamovať schválenie tých účtovných závierok, ktoré budú schválené po 1. 1. 2022 a to bez ohľadu na účtovné obdobie, za ktoré sa účtovná závierka bude schvaľovať.

Vzor oznámenia o dátume schválenia účtovnej závierky je určený pre tieto typy účtovných jednotiek:
Podnikateľský subjekt účtujúci v sústave podvojného účtovníctva
Mikro účtovná jednotka
Nezisková organizácia účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva
Nezisková organizácia účtujúca v sústave podvojného účtovníctva
Účtovná jednotka účtujúca podľa IFRS
Fond
Fond nehnuteľností
Záručný fond, fond ochrany vkladov
Subjekt kolektívneho investovania s právnou subjektivitou
Obchodník s cennými papiermi účtujúci podľa slovenských právnych predpisov
Platobná inštitúcia a inštitúcia elektronických peňazí účtujúca podľa slovenských právnych predpisov
Pobočka zahraničnej finančnej inštitúcie

Ak účtovná jednotka uložila do registra účtovných závierok (ďalej len „RÚZ”) neschválenú účtovnú závierku, ukladá do RÚZ oznámenie o dátume schválenia účtovnej závierky na vzore tlačiva, ktoré vydalo MF SR. Lehota na uloženie oznámenia o dátume schválenia účtovnej závierky do RÚZ je 15 pracovných (nie kalendárnych) dní odo dňa jej schválenia. Ak po uložení účtovnej závierky v RÚZ účtovná jednotka otvorí účtovné knihy v súlade s § 16 ods. 10 ZoÚ zákona o účtovníctve, uloží do registra novú až schválenú účtovnú závierku bez zbytočného odkladu, najneskôr do 15 pracovných dní odo dňa jej schválenia. V takomto prípade oznámenie o dátume schválenia účtovnej závierky účtovná jednotka nepodáva samostatne.
Oznámenie o dátume schválenia účtovnej závierky musí účtovná jednotka uložiť do RÚZ najneskôr do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, za ktoré sa účtovná závierka zostavuje (§ 23a ods. 7 zákona o účtovníctve). K oznámeniu o dátume schválenia účtovnej závierky neprikladá účtovná jednotka žiadne prílohy.