radim2000
04.01.23,12:35
Dobry den. Viete mi poradit? Mam hypoteku, tohto roku to bude 4ty rok a konci mi fix. Prechadzam do inej banky, refinancujem. Hypoteku som si bral v januari 2019. Aktualny fix mi konci vo februari 2023.Moja otazka je, budem mat este narok na danovy bonus aj tento rok (za minuly rok), aj ked uz odchadzam do inej banky? Za dalsie vsade citam, ze ak refinancujem, konci mi narok na tento bonus. Podla mojho uvazenia, tento rok si danovy bonus este mozem uplatnit, ale akonahle refinancujem, tak uz na dalsi rok nebudem mat narok, aj ked je to uz len za jeden rok (max 5 rokov). Neviem, preco to je takto nastavene, ze cloveku zanikne narok na danovy bonus, ked stale je to hypoteka na byvanie a ja dokonca si beriem po novom mensiu hypoteku . Takze ak to zhrniem, chapem tomu spravne, ze pri refinancovani mi danovy bonus zanika, bez ohladu na to, ze si beriem menej penazi a ze stale je to ta ista hypoteka na byvanie, len v inej banke? Dakujem za odpovede. Snad som to zrozumitelne napisal.:)
Liptak Juraj
04.01.23,21:06
Danovy bonus je na výstavbu rodinného domu, na kúpu nehnuteľnosti alebo na rekonštrukciu. Nie je mozne ho uplatnit na bezucelovu , alebo refinancnu hypoteku
Chobot
05.01.23,13:23
1 ."Moja otazka je, budem mat este narok na danovy bonus aj tento rok (za minuly rok), aj ked uz odchadzam do inej banky?"

Nie, nebudeš mať. Prečo? Lebo nie je dodržaná podmienka min. splatnosti úveru 5 rokov. Tvoj úver sa stal splatným po 3 rokoch. Máš ale šťastie, že predčasné splatenie nemá vplyv na uplatnený daň. bonus v predchádzajúcich rokoch a že ho nemusíš vrátiť.

2. "Neviem, preco to je takto nastavene, ze cloveku zanikne narok na danovy bonus, ked stale je to hypoteka na byvanie a ja dokonca si beriem po novom mensiu hypoteku "

Lebo nie je dodržaná podmienka daň. bonusu, že z úveru sa kupuje nehnuteľnosť (byt alebo dom). Účelom refinančného úveru je refinancovanie pôvodnej hypotéky. Z nového úveru už nekupuješ nehnuteľnosť, ale refinancuješ iný úver a na tento účel už daňový bonus sa nedá uplatniť.

Treba si zvážiť, čo je viac - či suma peňazí, ktorú ušetríš vďaka refinancovaniu, alebo daň, ktorú nemusíš zaplatiť vďaka daň. bonusu. Potom si vieš povedať, či je pre teba výhodnejšie refinancovať, alebo si radšej uplatniť daň. bonus.

"Takze ak to zhrniem, chapem tomu spravne, ze pri refinancovani mi danovy bonus zanika, bez ohladu na to, ze si beriem menej penazi a ze stale je to ta ista hypoteka na byvanie, len v inej banke?"

Chápeš to správne, len si to nesprávne vysvetľuješ.
radim2000
06.01.23,12:58
Diky za odpoved, kazdopadne, budem musiet ist sa opytat mojej mzdarky, ze, ako to je, lebo minimalne za minuly rok musi mat clovek narok, nakolko som to platil cely rok a nevidim dovod, preco by nemal byt vyplateny.. Rovnako je blbost aj to, ze ked refinancujem, tak mi automaticky zanika tento narok, nakolko idem inde, kde su lepsie podmienky, a pokracujem dalej v cerpani hypoteky a v tom, na co bola urcena.. Akoze v com to je ine? Ze mam fix na 4 roky, ten mi konci, banka mi dala horsie podmienky, ako konkurencia, tak idem tam. Vsak to je to iste, ako ked mi teraz konci a zasa by mi dala fix na dalsie styri roky. Myslim, ze ziadne podmienky nemaju byt preco porusene... Zas to je vymysel nejakej chory hlavy, kde a ako len ludi oj*bat a nie im pomoct, teda nam mladym..
Negoce
06.01.23,13:03
mzdárka túto skutočnosť nemusí vedieť, mzdárka k uplatneniu DB na zaplatené úroky potrebuje potvrdenie banky, že si zaplatil úroky v 202x roku, od kedy máš úver, či si splnil podminky na uplatneie DB na úroky, prdsa mzdárka nevie (odkiaľ?), že v 2/2023 zrušíš pôvodnú hypotéku, ak dá banka i mylný doklad (o čom pochybujem) mzdárka vyplatí DB na zapl. úroky
radim2000
06.01.23,14:01
Negoce, ok, tak dam inu otazku, mam tohto roku narok na danovy bonus za minuly rok este? ked hypoteku som si bral v januari 2019 a novy fix mi mal naskocit vo februrari 2023. (ale ja uz vo februari refinancujem v inej banke). Ci si mozem ho este uplatnit, za minuly rok? Podla mna ano, lebo bude to stvrty rok a cely rok ho mam pokryty splatkami, takze malo by to byt mozne. Ok, to ze uz buduci rok nebudem mat narok, nejako to prekusem, budis, vsak co cakat od tohto statu, ale co teda s tym za ten minuly rok? Ak mi banka posle DB doklad, normalne ho zaniest na mzdove a ci? Vsak clovek presiel cely internet a nikde sa nic nedocita, co potrebuje.
Chobot
06.01.23,19:22
Ak ti banka pošle potvrdenie o zaplatených úrokoch, tak si tieto úroky uplatni v daňovom priznaní. V najhoršom prípade ti daňový úrad tieto úroky neuzná. Ale DU nemá ako vedieť, že ty v marci hypotéku refinancuješ. Oni budú mať potvrdenie od banky, že za rok 2022 si zaplatil XXX € úrokov.

Ak ti banka toto potvrdenie nepošle, lebo si už úver refinancoval, tak nemáš aké potvrdenie priložiť k daň. priznaniu.

V každom prípade už ďalšie roky nebudeš mať nárok na uplatnenie daň bonusu. Pozri si v úverovej zmluve účel úveru. Je tam kúpa nehnuteľnosti. A potom si pozri v zmluve od druhej banky účel úveru. Bude tam, že účelom je vyplatenie úveru v inej banke. Aspoň ja to tak mám uvedené v zmluve o úvere, ktorým som refinancoval prvý úver.
radim2000
06.01.23,21:42
Chobot. Dakujem za tvoje odpovede. Az uz uzavrieme tuto temu, myslim si, ze este mam narok na danovy bonus za minuly rok. nakolko refinancujem az vo februari, cize uz normalne ukoncim ten fix, co som mal v predchadzajucej banke. Ako si povedal, uvidim, ci mi teda moja terajsia banka posle vyrozumenie, kolko som zaplatil na urokov. A s tym, ze uz buduci rok nic nedostanem, som s tym zmiereny, maju to dobre premyslene. Kazdopadne, suma, ktoru usetrim pri refinancovani je daleko vyssia. PS: Pozrel som si tu zmluvu, ktoru mam v novej banke. Pise sa tam toto: Zmluva o poskytnuti uveru na byvanie - hypoteka c XXX-XXXXXXXXX.... a potom mam nejaky formular ESIS, kde sa pise : Druh uveru na byvanie - hypotekarny uver zabezpeceny zaloznym pravom k nehnutelnosti ucelovo urceny na vyplatenie ineho uveru poskytnuteho obchodnou spolocnostou a za tym banka, ktorej idem vyplacat... Toto si mal na mysli? Ak ano, stale si myslim, ze je to vyplatenie nehnutelnosti a neberiem to na iny ucel.. No hold.. maju to dobre osetrene.. Kazdpodadne este raz vdaka za odpovede.