brm
27.11.04,16:24
decká, pomoooc, cvične som si zrátala tento rok a ak nebola zrušená kvartálna preddavková daň, tak sa mám na čo budúci rok tešiť...

1/ od akej daňovej povinnosti mi hrozí kvartálny preddavok?
2/ ako tomu zabrániť? robím doma, nedávam do nákladov ani nájomné ani elektrinu...
3/ako mzdárka toho moc do nákladov neviem dať...tento rok som kúpila PC aj notebook, aj jednu tlačiareň...a aj nový mobil za korunu...

:o :confused: :o :confused:
Nike
27.11.04,16:20
Platiť preddavky musí každý, kto má poslednú daňovú povinnosť vyššiu ako 20.000,-. Ak je menej ako 500.000,-platíš štvrťročne.

Ak máš popri SZČO aj závislú činnosť nad 50 % z celkového základu dane preddavky neplatíš, ak menej ako 50 % preddavky v polovičnej výške.

To čo si nakúpila predsa môžeš dať do nákladov, otázka je či to nie je menej ako 25% paušál.
brm
27.11.04,16:22
boli to pecky nad 30000...do akej sumy nemusim odpisovat a mozem to cele buchnut do nakladov? a zavislu cinnost nemam, ani paušál...
Nike
27.11.04,16:32
No do nákladov to môžeš dať do 30.000,- nad odpisovať 4 roky - tie veci čo píšeš.

Paušál som myslela 25% paušál.výdavky z príjmu, vtedy nemusíš preukazovať výdavky.
Platíš poistné ZP,SP - tiež je výdavkom
brm
27.11.04,16:34
ď...........................
ekin
27.11.04,16:46
nedaju sa tie veci, co si kupila urobit tak, aby si to nemusela odpisovat? napr. pocitac bez tlačiarne, bo tlaciaren ti sluzi aj k pc aj k noteboku a tym padom nemusi byt spolu s pc a bude do 30 tis...tak to treba obhajit
rene
28.11.04,15:48
Aj nejaké dohody o vykonaní práce by možno pomohli, daň by sa síce odviedla rovnako 19% + 08% do SP, ale výslednú daň pre výpočet preddavkov by to znížilo ... aj základ pre výpočet poistného...
ekin
28.11.04,16:45
aj ...iná zmluva by sa dala..na výpomoc..a netýkala by sa odvodov :-)
eviketa
28.11.04,19:56
za klientami nechodíš autom ? Tam sa dá čosi uhrať aj keď ak neblo auto vo firme do 11/04 to bola bieda, ale aspoň čosi sa dá.
brm
29.11.04,19:02
jednu dohodu už mám, auto nemám, som pešiak... :(
eviketa
30.11.04,19:42
Tak ku koncu roka skusiť dohodu na viac penazí s niekym? Možno aj keď z nej odvedieš daň ( napr. DVP na 40000, dať to na dieťa v domacnosti, ktoré si da dan.prizn.a daň sa vráti do domacnsti) sa to oplatí.
d.varmeda
30.11.04,21:08
Tak ku koncu roka skusiť dohodu na viac penazí s niekym? Možno aj keď z nej odvedieš daň ( napr. DVP na 40000, dať to na dieťa v domacnosti, ktoré si da dan.prizn.a daň sa vráti do domacnsti) sa to oplatí.


Skus to rozpisat podrobnejsie. Aj mna to zaujima.
ricij
01.12.04,07:36
Každý má nárok na nezdaniteľné minimum 80.832,- Sk. Od dvojročného syna až po nezamestnaného šesťdesiatnika. DoVP napísať na niekoho, kto nemá príjem zo závislej činnosti, resp. ako SZČO. On si potom v daňovom priznaní uplatní celoročné nezdaniteľné minimum a daň mu vrátia.
Lenuška
01.12.04,08:35
ja dávam dohodu o brig.práci študenta podpísanú na celý rok 3000 mesačne bez odvodu 19% /podpísané vyhlásenie/ a

odvádzam z toho Sp úraz.poist.
oref
01.12.04,11:42
Mohla by ísť študentovi dohoda o vykonaní práce, nie brigádnická napr. vo výške 6 500,--. Platilo by sa z toho potom iba úrazové a daň, alebo aj zdravotné? Inak ak študent podpíše vyhlásenie, nie je z toho potrebné odvádzať daň. Nemusí sa čakať na daňové priznanie.
ricij
01.12.04,11:59
Ak podpíše vyhlásenie, má nárok na odpočitateľnú položku. Ak študent zarobí viac ako 3000,- musí sa sám a dobrovoľne (je to jeho povinnosť) prihlásiť do zdravotnej poisťovne a zaplatiť poistné.
Od budúceho roku to bude lepšie.
Mickya
01.12.04,12:11
A ako je to,prosím, ak by som (som živnostník) sem-tam zamestnala moju nezamestnanú mamu? Mohla by som jej napr. dať do zmluvy napr. také niečo - pomocné práce pri účtovníctve? To nevadí, že ja mám na to živnosť?
Poradíte, prosím, nejaké racio riešenie? Mzdárka totiž nie som.
Uvažovala som napr.,že by som s ňou uzavrela DoVP, odvediem 19 % daň + zatiaľ 0,08 % úrazové. Koľko by som jej tak mohla dať zarobiť? Aj ja totiž potrebujem znížiť daň.
Ďakujem
ricij
01.12.04,12:18
Najlepšie 80.832,- Sk. Z takejto sumy nezaplatí daň, resp. si za mesiac uplatni 6.736,- Sk, potom podá daňové priznanie a zvyšok jej vrátia. Len pozor pri formulovaní DoVP - aby to bolo naformulované na výsledok práce: napr. skontrolovať, či na všetkých bločkoch je uvedený základ dane alebo spracovať mzdy pre Jožka Mrkvičku, Jana Bolehlava a pod.
Mickya
01.12.04,12:32
Ale ak je nezamestnaná, tuším, že môže odpracovať len určitý počet hodín, len si neviem spomenúť koľko. Nie je tu náhodou nejak aj obmedzený príjem - ak je nezamestnaná? Asi by to mala nahlásiť aj na úrade práce?
ricij
01.12.04,12:35
Myslím, že sa to netýka dohôd. A ak aj áno dostane toľko na hodinu. No a čo. Podnikateľovi nikto nesmie hovoriť do toho, koľko si zaslúži jeho pracovník. Ani úrad práce, ani daňový úrad, proste nikto.
vladan
01.12.04,12:36
Ale ak je nezamestnaná, tuším, že môže odpracovať len určitý počet hodín, len si neviem spomenúť koľko. Nie je tu náhodou nejak aj obmedzený príjem - ak je nezamestnaná? Asi by to mala nahlásiť aj na úrade práce?
16 hodín/týždenne a 800,- Sk/týždenne - za celý mesiac 64 hodín a 3 200,- Sk
ORLEN
01.12.04,12:57
Ano, ale ak je nezamestnaná a dostane viac ako 3000 Sk za mesiac, musíš ty zamestnávateľ odviesť zdravotné poistenie 10%, dohodár 4%. Musíš ho tiež nahlásiť na príslušnej ZP ak vieš že túto sumu prekročí a to znamená že ti tých 14% +0,8% /úrazové poistenie/ nikto nevráti.Ak tak urobíš u ktorejkoľvek osoby, či je to dieťa, alebo iný nezamestnaný.

Komplikuješ tak situáciu sebe /dokazovať opodstatnenosť dohody, vykonanú prácu a ost./, dohodárovi /ak je nezamestnaný tak sa mu zniz. dávka ak prekrocí príjem 800 Sk za týždeň/, pribudne ti administratíva a ost. s tým spojené.
Radšej zaplatím tých 19% ako takéto šetrenie na 4.2%. Je pravda že záleží z akého DZ ich počítam, ale NIE JE AJ JEDNODUCHSIA CESTA? Je.
ricij
01.12.04,13:08
Ano, ale ak je nezamestnaná a dostane viac ako 3000 Sk za mesiac, musíš ty zamestnávateľ odviesť zdravotné poistenie 10%, dohodár 4%. Musíš ho tiež nahlásiť na príslušnej ZP ak vieš že túto sumu prekročí a to znamená že ti tých 14% +0,8% /úrazové poistenie/ nikto nevráti.Ak tak urobíš u ktorejkoľvek osoby, či je to dieťa, alebo iný nezamestnaný.
To platí iba pri študentoch. Neviem, či obmedzenie príjmu platí aj pri DoVP pri nezamestnaných.
brm
01.12.04,16:40
to všetko je pekné, ale čo myslíte, z akých zdrojov má vreckové môj 17.ročný synátor? predsa zo študentskej dohody na 3000,- má aj odpočet....vláči chudáčik za to metráky výkazov do poisťovní...aspoň sú baby za okienkami milšie...na mňa furt vrčia...
:D
eviketa
01.12.04,19:07
Orlen na konci tvojho príspevku píšeš, že je aj jednodochšia cesta (tvoje JE v závere), takže sem s ňou.
A ešte, treba asi myslieť nielen na to, že znižujem daň, ale hlavne vymeriavaci základ pre odvody, nemyslíš ?
ORLEN
02.12.04,07:06
To platí iba pri študentoch. Neviem, či obmedzenie príjmu platí aj pri DoVP pri nezamestnaných.
Plati to aj pri nezamestnaných, ktorý poberajú dávku v nezamestnanosti, resp. príspevok.
ORLEN
02.12.04,07:17
Orlen na konci tvojho príspevku píšeš, že je aj jednodochšia cesta (tvoje JE v závere), takže sem s ňou.
A ešte, treba asi myslieť nielen na to, že znižujem daň, ale hlavne vymeriavaci základ pre odvody, nemyslíš ?
? Ty znižuješ VZ DoVPráce? O tom sa tu teraz bavíme. Tvrdím že je nezmysel dávať niekomu tak vysokú sumu na DoVP.
A to moje je pozná každý "šikovný" živnostník.
vladan
02.12.04,07:28
Plati to aj pri nezamestnaných, ktorý poberajú dávku v nezamestnanosti, resp. príspevok.ORLEN, prosím, mohol by si bližšie uviesť dôvod, prečo tak rozmýšľaš, resp. na základe akého právneho predpisu :-)
Pekný deň
ORLEN
02.12.04,13:42
ORLEN, prosím, mohol by si bližšie uviesť dôvod, prečo tak rozmýšľaš, resp. na základe akého právneho predpisu :-)
Pekný deň
Stretla som sa s tým pri DoVP s nezamestnanými. Aký je to zákon neviem uviesť, ale radila som sa o tom s právnikom NuP. Ak nezamestnaný prekročí VZ 3000 Sk musíš ho nahlásiť na ZP a tiež odviesť odvody. Ak dohodu vyplácaš jednorázovo, tak by mal byť prihlásený aspoň ten mesiac kedy tú výplatu dávaš. Je to trochu postavené na hlavu, ale vyžadovali to na ZP.
Paula
02.12.04,14:19
Našej nezamestnanej upratovačke na DOVP povedali na ÚP, že môže zarobiť do 4000,- . Už tu raz aj niekto spomenul , že keď dohoda začne od stredy, tak sa podarí započítať 5 týždňov x 800,- Sk = 4000,-.
eviketa
02.12.04,16:34
Orlen, sorry len som myslela že sa odbočilo od hlavnej temy tejto otázky a VZ znižujem vyplatením DvP sebe ako živnost., aby som mala výdaje a tým nižší VZ
d.varmeda
02.12.04,21:01
? Ty znižuješ VZ DoVPráce? O tom sa tu teraz bavíme. Tvrdím že je nezmysel dávať niekomu tak vysokú sumu na DoVP.
A to moje je pozná každý "šikovný" živnostník.

Azda sa nedas prosit. Vysvetli to podrobne a pomozes ostatnym, resp. ak myslis, tak udaj aj cislo svojho uctu.
Dakujem
Monika1
03.12.04,10:32
Môžeš tiež na dohodu o brigádnickej práci napr. zamestnať študenta, ktorému v decembri vyplatíš odmenu vo výške napr. 80 000 sk. Odvedieš za neho dane,
poistné a dáš mu podpísať vyhlásenie k DzMz. Do 15 februára 2005 ťa požiada o ročné zúčtovanie dane a ty mu dáš príjem 80000 a odpočítaš mu hneď odpočítateľnú položku od ZD na daňovníka 80 000 Sk a daňový úrad ti vráti preplatok na dani ak o neho požiadaš. Takýmto spôsobom si znížiš ZD o 80000
a ešte ti bude vrátená daň.
accad
03.12.04,10:52
Môžeš tiež na dohodu o brigádnickej práci napr. zamestnať študenta, ktorému v decembri vyplatíš odmenu vo výške napr. 80 000 sk. Odvedieš za neho dane,
poistné a dáš mu podpísať vyhlásenie k DzMz. Do 15 februára 2005 ťa požiada o ročné zúčtovanie dane a ty mu dáš príjem 80000 a odpočítaš mu hneď odpočítateľnú položku od ZD na daňovníka 80 000 Sk a daňový úrad ti vráti preplatok na dani ak o neho požiadaš. Takýmto spôsobom si znížiš ZD o 80000
a ešte ti bude vrátená daň.
Poistné je myslené 14% z max. základu 32000 do ZP(odviesť v jeho mene) a 0,8% z 80000,- na úrazové poistenie do SP ako zamestnávateľ?
Daň 19% odvedená z daňového základu 80000,-zníženého o 1/12 odpočítateľnej položky?
Znižuje študentovi odvod do ZP, ktorý musel odviesť vo výške 14% z 32000,-jeho celoročný daňový základ pri podaní daňového priznania, príp. ročnom zúčtovaní?
Lenuška
03.12.04,11:14
neviem či tomu nerozumiem, ale veď keď brigádnik požiada o ročné zúčtovanie

tá vrátená daň z daňového úradu je jeho. Brigádnik si môže sám podať daňové priznanie a daňový úrad mu tú odvedenú daň vráti, nie?
accad
03.12.04,11:38
neviem či tomu nerozumiem, ale veď keď brigádnik požiada o ročné zúčtovanie

tá vrátená daň z daňového úradu je jeho. Brigádnik si môže sám podať daňové priznanie a daňový úrad mu tú odvedenú daň vráti, nie?
Tu ide o príklady možnosti legálneho zníženia základu dane podnikateľa. V prípade skutočnej DBPŠ je to jasné, že vrátená daň je jeho.
kori
03.12.04,11:46
ak u teba študent podpíše vyhlásenie, nemusíš odvádzať daň. Ak je to do tých cca 80tis.
eviketa
03.12.04,18:11
Myslíte si, že ZP sa nejako domakne toho, že bola DVP ? Kdesi som tu už čítala túto polemiku a nevyšlo to jednoznačne. Dá sa to risknúť ?

Kori ako že nemusím odvádzať daň?
accad
03.12.04,20:17
Myslíte si, že ZP sa nejako domakne toho, že bola DVP ? Kdesi som tu už čítala túto polemiku a nevyšlo to jednoznačne. Dá sa to risknúť ?

Kori ako že nemusím odvádzať daň?
Pretože ročná nezdaniteľná čiastka je 80832 = 6736/mesiac. Ak študent zarobí pod túto čiastku nevzniká mu daňová povinnosť, ak má podpísané vyhlásenie...
eviketa
04.12.04,07:26
Ja som vychádzala z toho, že dám tu odmenu jednorázovo na konci roka, podľa toho koľko budem potrebovať. Takže preto mi to nebolo celkom jasné.Z tohto pohľadu samozrejme že nevznikne daň, ale to by som musela odvádzať mesačne daň, čo som nerobila.
luebchenko
13.01.05,14:40
A čo takto do zmluvy dať prácu povedzme za kvartál - príp. i viac, na každý mesiac napísať 2999,- sk s tým, že výplata bude jednotne v rámci decembrových výplat. Daň odvediem 5 dní po vyplatení (samozrejme mzdu platím cez kasu), sociálke to nahlásim tiež v decembrovom hlásení (? môžem?), študent neprekročil 3000 mesačne,a vlastne na daň mi podpíše prehlásenie čiže neodvediem nič! Ak by som takto zamestnala dôchodcov, zaplatím za nich síce daň, a 0,8% úrazové, nárok na nezdaniteľnú čiastku by im podľa výšky dôchodku asi nevznikol, ale zo ZD by som cez mzdové N dostala viac von, no nie? Je tu niekde v úvahe chyba? Aké je veľkéto riziko, že si ZP študákov "nájde" ak si nezaplatia ZP?
vladan
13.01.05,14:55
Ľubi, barz sa mi neľúbi, že do zmluvy (asi dohoda je na mysli) dáš na každý mesiac 2999,- Sk a potom to chceš vyplatiť jednotne. Ja by som toto jednotne považovala za jeden príjem, ktorý presahuje 3000,- Sk (8997) a zaplatila by som preddavky na daň 1709,- Sk.
Ak by som dávala do dohody, že práca je na štvrťrok a spomenula, že odmena bude vyplatená mesačne (po vykonaní a odovzdaní čiastkovej práce), tak by som to aj vyplácala, v znení dohodnutých podmienok, mesačne.
No neviem, ani tá Sociálka iba v decembri mi barz nesedí.
Kto sa pridá k diskusii? :D
luebchenko
13.01.05,15:24
Mne sa ale už fakt stalo, že som mala ľudí na dohody, robili v priebehu viacerých mesiacov(2) na príprave jednej výstavy a peniažky som ja dostala až po výstave, t.j. vyplatiť som ich mohla až po akcii - takže pracovať pracovali tí študáci počas viacerých mesiacov - nevidím dôvod, prečo by som nemohla napísať ten príjem na viaceré mesiace! Len s tou sociálkou mi to tiež dáko neštimuje - mala som ich vykazovať, no nie? Ale keby som argumentovala že neboli peniažky-až po ukončení práce? ono 0,8% nie je veľa ale predsa...:p
vladan
13.01.05,15:33
Ľubi, ale veď ja netrvdím, že nemôžeš ich prácu rozvrhnúť do dvoch mesiacov a dať to ako jednu dohodu - ja len vidím problém s tým kúskovaním odmeny, resp. nekúskovaním. A na výkazoch do Sociálky by som ich uvádzala v mesiacoch, ktoré u mňa pracujú.
tonkat
13.01.05,15:44
tak zamestnaj dôchodcu na zmluvu o dielo podľa obč. zák., par.631, ak nemal iný príjem tak do 40.000,- nepodáva DP. Čauko.
luebchenko
13.01.05,15:49
Tonka ani nevieš ako by mi to pomohlo - mohla by som to dať ešte do decembra a aké odvody by som za nich musela urobiť? Či nebodaj žiadne?http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
tonkat
13.01.05,15:53
Odvody nerobíš žiadne za dôchodcu.
evuša
13.01.05,18:56
A čo tak dohoda o právnej pomoci s nejakým právnikom za paušálny poplatok?

Prípadne by sa dala zvážiť nejaká kúpnopredajná zmluva s fyzickou osobou, teda aj nepodnikateľom na niečo, čo by sa údajne malo použiť pri ďalšom rozvoji podnikania? Napr. uvažujem o tom, že rozšírim svoju živnosť v nejakej oblasti. Na to, aby som svoju živnosť mohla sozšíriť, budem potrebovať /čosi/. Zhodou okolností práve to /čosi/ vlastní niekto s kým uzavriem kúpnopredajnú zmluvu. Dobrý nápad, bohužiaľ, čo keď nevyjde? Nič sa nedeje. O tri roky na to nikto nepríde nie? Napríklad uvažujme o tom, že si rozšírim svoju živnosť o pohostinskú činnosť. Od bývalého krčmára odkúpim výčapné zariadenie a iné veci na zariadenie pohostinstva. Samozrejme len do správnej výšky od každého, aby bolo všetko OK. Bohužiaľ, môj zámer nevyšiel, nakoľko som sa nedohodla na výške nájmu alebo vlastník odstúpil od predbežnej zmluvy. Čo teraz? No nič. Čo už? Stalo sa. Prerobila som. Nechtiac. Všetko však budú výdavky na zabezpečenie príjmu, teda daňovo uznané. A čo všetko ja ešte môžem robiť!!!
Janette
13.01.05,19:00
Ahojte, ktorý zákon hovorí, že dôchodcovia ktorí majú len príjem do 40 000,- nemusia podávať daňové priznanie?
Janette
13.01.05,19:04
A čo tak dohoda o právnej pomoci s nejakým právnikom za paušálny poplatok?

Prípadne by sa dala zvážiť nejaká kúpnopredajná zmluva s fyzickou osobou, teda aj nepodnikateľom na niečo, čo by sa údajne malo použiť pri ďalšom rozvoji podnikania? Napr. uvažujem o tom, že rozšírim svoju živnosť v nejakej oblasti. Na to, aby som svoju živnosť mohla sozšíriť, budem potrebovať /čosi/. Zhodou okolností práve to /čosi/ vlastní niekto s kým uzavriem kúpnopredajnú zmluvu. Dobrý nápad, bohužiaľ, čo keď nevyjde? Nič sa nedeje. O tri roky na to nikto nepríde nie? Napríklad uvažujme o tom, že si rozšírim svoju živnosť o pohostinskú činnosť. Od bývalého krčmára odkúpim výčapné zariadenie a iné veci na zariadenie pohostinstva. Samozrejme len do správnej výšky od každého, aby bolo všetko OK. Bohužiaľ, môj zámer nevyšiel, nakoľko som sa nedohodla na výške nájmu alebo vlastník odstúpil od predbežnej zmluvy. Čo teraz? No nič. Čo už? Stalo sa. Prerobila som. Nechtiac. Všetko však budú výdavky na zabezpečenie príjmu, teda daňovo uznané. A čo všetko ja ešte môžem robiť!!!
no nie je to podľa mňa také jednoduché, čo píšeš. Lebo výdavky, ktoré si chceš uplatniť v kalendárnom roku, musia súhlasiť s bodmi, ktoré máš na živnostenskom liste. Tzn, ak chceš robiť pohostinskú činnosť, jeden s bodou v živnosti ju musí obsahovať. Inak by bol problém, si myslím.
Janette
13.01.05,19:11
A ešte ma napadlo, jeden si dáva do nákladov:, podľa zákona do 10 000,- /oslobodené od dane/,nepodnikateľ, je zamestnaný - spíše s ním len také čestné prehlásenie, že mu prevzal 10 000,- za jednorázovú odmenu, za nejakú činnosť. A veru takto si znížil DZ o koľko ľudí chcel. Môže?
luebchenko
19.01.05,14:15
tak zamestnaj dôchodcu na zmluvu o dielo podľa obč. zák., par.631, ak nemal iný príjem tak do 40.000,- nepodáva DP. Čauko.
Daňové priznanie daňovník povinný podať, ak dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 40416 SK. (par. 32 zákona o dani z príjmov) - Tonka, toto konkrétne si myslela?

Mojim daňovým dokladom je zmluva + výd.pokl.doklad a bastafidli?

Má s takouto konštrukciou niekto konkrétne skúsenosti - prípadne sa to bežne tak robí?, len ja, štát zbytočne dotujúci "ekonóm" (asi odovzdám diplom) som zatiaľ o tom nevedela :D?!!!
vladan
19.01.05,14:21
Má s takouto konštrukciou niekto konkrétne skúsenosti - prípadne sa to bežne tak robí?, len ja, štát zbytočne dotujúci "ekonóm" (asi odovzdám diplom) som zatiaľ o tom nevedela :D?!!!
... stretla som sa s tým v rokoch pred rokom 2004, ale tam bol limit 10000, až v roku 2004 sa dá pekne využiť hranica 40416 :D
ata111
19.01.05,14:45
ešte jeden nápad, ten dohodár môže pre teba pracovať aj takto, že používa vlastné auto a tu si môžeš na neho účtovať cez cesťáky paušál, PHM i stravné - ak je mimo mesta na prac.ceste. Ale tie kilometre nie sú na zahodenie. Nejaké bločky na vydokladovanie pozháňaš.
uka
19.01.05,15:10
Môžem si u niekoho (napr. v RD u dôchodcu, ktorý nemá iné príjmy) prenajať priestor - kanceláriu za sumu nie vyššiu ako 40.416,- a tú si zariadiť rôznym nábytkom a iným potrebným? Je to dobrý nápad na zníženie základu dane?
accad
19.01.05,15:23
Môžem si u niekoho (napr. v RD u dôchodcu, ktorý nemá iné príjmy) prenajať priestor - kanceláriu za sumu nie vyššiu ako 40.416,- a tú si zariadiť rôznym nábytkom a iným potrebným? Je to dobrý nápad na zníženie základu dane?Tu ti vzniká povinnosť oznámiť prevádzku na DU a Živnostenskom úrade.
uka
19.01.05,15:29
A môžem to spraviť aj dodatočne?
accad
19.01.05,15:34
A môžem to spraviť aj dodatočne?Ak túto možnosť využiješ tak by som to odporúčala, nakoľko pri kontrole DU ťa môže pokutovať za nedodržanie povinnosti nahlásiť každú zmenu podľa zákona o správe daní.
jessica
19.01.05,16:53
Ten dôchodca je výborný nápad! A určite žiadne odvody za dôchodcu?
Mám ešte otázočku. Nie som si istá či som správne pochopila, keď FO, ktorá si vedie JÚ okrem svojej živnosti prispieva občas do novín je povinná odviesť zrážkovú daň podľa §43 ods. 11 do 15teho nasledujúceho mesiaca po prijatí platby a oznámiť to správcovi dane? A §43 ods.7 hovori o tom, ze si tuto zrazkovu dan odpocita od dane v danovom priznani? Je to tak? Mam takeho klienta, ktory mi priniesol za rok 2004 cele ucto a ma tam tych prispevkov docela dost a nic neodvadzal. Poradte prosim co s tym. Dakujem.
babenko1
19.01.05,17:50
Ten dôchodca je výborný nápad! A určite žiadne odvody za dôchodcu?
Mám ešte otázočku. Nie som si istá či som správne pochopila, keď FO, ktorá si vedie JÚ okrem svojej živnosti prispieva občas do novín je povinná odviesť zrážkovú daň podľa §43 ods. 11 do 15teho nasledujúceho mesiaca po prijatí platby a oznámiť to správcovi dane? A §43 ods.7 hovori o tom, ze si tuto zrazkovu dan odpocita od dane v danovom priznani? Je to tak? Mam takeho klienta, ktory mi priniesol za rok 2004 cele ucto a ma tam tych prispevkov docela dost a nic neodvadzal. Poradte prosim co s tym. Dakujem.
Podľa mňa mu to mali zraziť u zdroja...a nie on sám...
Ináč podá normálne daňové priznanie a vysporiada si to tam
suhela
19.01.05,21:32
Zdravim Vás.Som zamestnanec a súčasne SZČO živnosť výkonávam doma ,
čo všetko si môžem dať do nákladov -časť nájomného,elektrinu a ako to zdokladovať .Ďakujem za rady.
rodof
19.01.05,21:37
Ahojte...

reagujem na tu zmluvu o dielo s dochodcom. Realizujeme to uz druhy rok ale je to prikazna zmluva a oplati sa urobit. Dufam, ze je to mozne aj tohto roku. Mate s tym niekto skusenosti?
majja
19.01.05,23:20
Teraz ma napadlo: Učtovníčke (je zamestanec) platím za spracovanie účtovníctva keš. Nemôžem to dať v sume do 10 000.- na bloček ako jednorazový (náhodilý príjem), ktorý sa nemusí zdańovať??
Marta L
20.01.05,07:18
Môžem si u niekoho (napr. v RD u dôchodcu, ktorý nemá iné príjmy) prenajať priestor - kanceláriu za sumu nie vyššiu ako 40.416,- a tú si zariadiť rôznym nábytkom a iným potrebným? Je to dobrý nápad na zníženie základu dane?A nie ja v §32, že doôchodca musí podávať daňové priznanie?
dôchodca
20.01.05,08:27
Monika1 , zdravím ťa Monika, nemáš náhodou niekde tlačivo "Vyhlásenie DzMz, ktoré uvádzaš vo svojom príspevku pre študentov?
uka
20.01.05,14:36
A nie ja v §32, že doôchodca musí podávať daňové priznanie?


Myslím si, že keď bude mať príjem nižší ako 40.416,- Sk, tak si nemusí podávať daňové priznanie. Alebo sa mýlim?
accad
20.01.05,18:50
Teraz ma napadlo: Učtovníčke (je zamestanec) platím za spracovanie účtovníctva keš. Nemôžem to dať v sume do 10 000.- na bloček ako jednorazový (náhodilý príjem), ktorý sa nemusí zdańovať??Ak FO-nepodnikateľ bude u Vás vykonávať účtovné práce bez pracovnoprávneho vzťahu porušujete ZP (vedenie účtovníctva nemá uvedené v pracovnej zmluve) a účtovník porušuje Živnostenský zákon, nakoľko vedenie účtovníctva je predmetom voľnej živnosti, ak by to vykonávala ako FO-nepodnikateľ.
Takže tých 10000,- radšej dať ako mimoriadnu odmenu.
babenko1
20.01.05,18:53
pozri www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=32830 (http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=32830)
hmm... ale to ide len pre tých, čo to majú predplatené :-(
accad
20.01.05,19:04
hmm... ale to ide len pre tých, čo to majú predplatené :-(Už som na to prišla a tak som len v skratke upravila obsah textu z Trendu do príspevku.
rodof
20.01.05,22:52
A nemohli by sme tu prikaznu zmluvu pri dochodcovi realizovat napr. na administrativne prace? Aj tak porusujeme ZP alebo Zivnostensky zakon?
casiopea
21.01.05,15:20
To znamená, že ak ako účtovníčka bez živnostenského listu (som zamestnaná na TPP) a budem spracovávať známenu účtovníctvo a on chce mať papier na peniaze, ktoré mi vyplatí, akú zmluvu musíme spolu uzatvoriť, aby sme neporušili žiadne zákony? A aké odvody a dane musí on alebo ja zaplatiť?
rodof
21.01.05,19:08
Prosim, prosim poradcovia....co mam robit s tou prikaznou zmluvou pri dochodcovi....mozem ju mat na administrativne prace?
rodof
22.01.05,10:47
To nikto nerobite prikazne zmluvy??????????

Prosim, prosim odbornikov vyjadrite sa mi k tomu.
ik-a
23.01.05,10:25
Prikazna zmluva moze byt s hocikym a na hocico. Podmienka je aby z jej obsahu nevyplyvalo, ze sa jedna o vykon prace, ktoru mozno posudzovat ako pracovno-pravny vztah. Cize napr. administrativne prace v tejto zmluve specifikujte, ze ich vykonava napr. doma a zo svojimi prac.pomockami. Ak by vyplyvalo z tejto zmluvy, ze sa jedna o pracovno-pravny vztah, danovaci Vam to dodania a zaroven by ste mali aj odviest poistnne.
ekin
23.01.05,11:11
skusim odpovedat, lebo vidim, ze ...

- uctovníctvo na DoVP - áno, dá sa, aj s dôchodkynou, ci ako vedl.zamestnanie - pretoze z pohľadu danových zákonov je neefektívne zamestnávanie na celý pracovný úväzok, resp. niet mozností na spojenie týchto činností do jednej pracovnej zmluvy (avšak pozor, nie urobiť jednu DoVP na celý rok - zákon o účtovníctve - vedenie účtovníctva v terminoch atd, a zákonník práce - dohoda o vykonaní práce je na jednorázovú akciu, ohraničiteľnú buď časom alebo úlohou, čiže nie niečo trvajúúúúúce )

- účtovníctvo na Príkaznú zmluvu - nevidím problém, ak bude táto zmluva jasne špecifikovať, kde sa bude vykonávať, či sa jedná iba o spracovanie napr. za Q (čo by bolo správnejšie), prípadne použitie vlastného softu ...atd. Opäť podľa môjho názoru nemôže nikto mňa, FO donútiť, aby som dala viesť účtovníctvo niekomu, kto vlastní živn.oprávnenie.. A zároveň mi nemôže zakázať, dať viesť účtovníctvo, alebo založiť účtovníctvo, skontrolovať ho (presne určiť, čo chceme..resp. čo môžeme) a podobne fyz.osobe nepodnikateľovi na príkaznú zmluvu. Ak má táto osoba moju dôveru (možno je to bývalá účtovníčka na dôchodku) a jednorázovo si takto prilepší k dôchodku - nie je možné ju nútiť, aby si založila živnosť..

To je môj názor, a rada prijmem vaše skúsenosti či iné návrhy..
m.hladka
23.01.05,12:27
moja skúsenosť:
účtujem v jednom subjekte DOVP - dôchodkyňu (celý rok - 4 hod. denne), ktorú má subjekt prihlásenu na SP a platí za ňu len úrazové poisenie a DzM, takže si to overte, podľa mňa to tak má byť.