Mariana01
06.01.23,00:10
Mám otázku.Doteraz sa nám do pracovného fondu nezarátavali hodiny zo sviatkov ktoré sme neodpracovali.Ľudia ktorí odpracovali sviatok 11,5 hodín+ príplatky mali všetko zaplatené.Avšak teraz nastala zmena a začali sa do fondu hodín zapisovať aj 7,5 hodinové neodpracované sviatky.Ten čo odpracuje bude mať zaplatené za 11,5 hodín ten čo neodpracuje bude mať zaplatené za 7,5.Doteraz sme za neodpracovaný sviatok dostali 0€ a do fondu sa nám rátali hodiny z normálnej zmeny mimo sviatku aby sedel fond hodín.Sviatok (hodinovo)sa rátal len pracujucému.
Teraz prišla zmena, že sa má sviatok zaratávať ako odpracovaný aj tomu čo je doma, ale len 7,5 hodín.

Sme viaczmenná prevádzka 7,5 hodiny ranná a obedná zmena.
11,5 hodiny cez víkendy a sviatky.
Týždenný pracovný čas 37,5 hodiny.

Prečo nám to doteraz nerátali a nechali nás odpracovať si dni na vyše? Boli sme okradnutí? Bol porušený zákon?
Mariana01
05.01.23,23:26
Ešte dodám, že cez sviatok môžu pracovať len 3 ľudia.Ostatní sú doma.
ivka70
06.01.23,04:49
Kedze ide o nerovnomerne rozlozenie pracovneho casu a pracu 7 dni v tyzdni, zaplatenu nahradu mzdy za sviatok ma mst ten, kto mal podla planu zmien pracovat, sle neoracoval, lebo bol sviatok.
Zakon poruseny nebol, ak ste nemali pracovat cez sviatok, nemali ste ani dostat nahradu.
Skor nerozumiem tomu novemu sposobu, preco vam idu zmeny planovat na sviatky.
Ale je to rozhodnutie a kompetencia zamestnavatela. Moze to tak planovat.
Mariana01
06.01.23,10:33
Ale u nás sa sviatky pracujú.A môžem naplánovať len 3 ľudí takže ostatní sú ukrátení o mzdu.Na nás sa teda nevzťahuje tento zákon?

zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda
Mariana01
06.01.23,10:38
Takže zaplatené mali mať len tí čo sviatok odpracovali a tí čo boli doma si to mali nadrobiť? Potom nechápem tejto zmene, že aj tí čo budú doma budú mať zarátané hodiny.Ak by sa menila kolektívna zmluva a jednalo by sa o náhradu tak chápem.Tú si môže určiť zamestnávateľ.


Takže podľa zákona majú mať sviatok zaplatení len tí ktorí pracovali ak tomu dobre rozumiem aj napriek tomu, že ostatní boli ukrátení o tento deň.
Mariana01
06.01.23,10:42
Všetci by chceli sviatok takže sú ukratení.
Negoce
06.01.23,11:32
ako máte pracovné zmeny rozvrhnuté v zamestnaní? zvyčajne podľa plánu práce, ak nemám naplánovanú pracovnú zmenu vo sviatok ako môžem pri nerovnomernom, resp. aj pri rovnomernom prac. čase žiadať náhradu mzdy , resp. pomernú časť zo mzdy? nemáte nárok na sviatky, kt. ste nemali pracovať , Ivka70 správne odpovedala , dajte podnet na IP
Negoce
06.01.23,11:34
a kto by nechcel pracovať vo sviatok, kt. pripadne na nedeľu? ved taká prac. zmena je zaplatená cca 2,5 násobne viac ako bežná prac, zmena
Mariana01
06.01.23,12:14
No veď práve preto sa pýtam prečo odrazu taká zmena nastala, že aj tí čo nepracujú majú mať zaplatené 7,5 hodiny samozrejme bez príplatkov.
Pre nás je to len výhoda, ale dostali sme sa k zákonom a nevieme sa dopátrať k tomu či sme na to nemali nárok už dávno podľa zákona alebo sme len výnimka a zamestnávateľ to takto navrhol.Ja som bola len upozornená, že mám zamestnancom strhnúť 1 zmenu kedže tie hodiny budú zaratané vo sviatku ktorý na určitý počet ľudí nevyšiel.A len za sviatok počas týždňa čo znamená od PO do PI.

Preto nám napadlo, že či nie sme zaradení medzi zamestnancov ktorí majú nárok na mzdu.Kedže je to normálny deň v ktorý chodíme do práce.

Ľuďom čo sviatok odpracujú už nesťahujem nič pretože oni už ten deň odrátaný majú kedže majú zmenu plánovanú na sviatok.

Zmeny máme naplánované všelijak.Raz v pondelok, utorok potom voľno, potom ťaháme 5 dní vkuse aj s víkendom.Raz máme 2 víkendy niekedy 1.Každý pracuje inak v mesiaci.Sviatky sa snažím rozdeľovať spravodlivo.Rovnaký máme len fond hodín.

Takže je to len nejaký bonus od zamestnávateľa a nepatríme medzi zamestnancov ktorí majú nárok na mzdu podľa zákona? Ktorý znie:

V prípade, že sviatok pripadol na obvyklý pracovný deň zamestnanca a ten nepracuje, Zákonník práce ho chráni, aby mu neušla mzda.
Mariana01
06.01.23,12:44
Pracovný čas je 37,5 hodiny týždenne.
Ja tento týždeň pracujem 3 dni 7,5 hodín a 2 dni po 11,5 hodín.
V zmluve nemáme charakterizované či ide o rovnomerne alebo nerovnomerne rozvrhnutý čas a aká sme vlastne prevádzka kedže nerobíme na 2 zmeny, ale ani na 3 kedže sviatky a víkendy su hodinovo odlišné od dní v pracovnom týždni.