Dominika3010
06.01.23,08:34
Dobrý deň, prosím o radu, roky celé generácie niekoľko rodín na istých parcelách využívali vodu z hôr, v minulosti vybudovali rezervoár a napojili si túto vodu k domom. Bolo to uz velmi dávno. Pozemky patria pozemkovému fondu, od istého času si tieto pozemky vzal do nájmu istý sused, bojíme sa, že rodinné domy od vody odstrihne. Je možné zriadenie vecného bremena a tým sa nejako uchrániť? Ďakujem za odpoveď
Dominika3010
06.01.23,07:43
Ďakujem za odpoveď, viete mi poradiť je možné to nejako zlegalizovať?
wilby
06.01.23,08:14
Strihnut by nemal, je to vas rezervoar, aj ked nie je vybudovany v sulade so stavebnym zakonom, nakolko

(4) Spoločné zariadenia a opatrenia, ktoré slúžia vlastníkom pozemkov v obvode pozemkových úprav, sú:
d) vodohospodárske opatrenia, ktoré zabezpečujú krajinu pred prívalovými vodami a podmáčaním a zabezpečujú zdroj vody na krytie vlahového deficitu (nádrže, poldre, odvodnenia a závlahy),
Viac na https://www.epi.sk/zz/1991-330
Samotny pouzivanie vody je otazne, lebo je dolezite, ci voda splna hygienicke normy.

Rezervoar urobit dodatocne ako oficialnu stavbu.
Co ale v pripade, ak voda z hor bude tiect niekde uplne inde (alebo bude znecistena), tak to je uz ina vec.

Vecne bremeno sa da urobit len na urcite a konkretne veci (napr. pravo prechodu cez pozemok). Nejak si neviem predstavit vecne bremeno na tecucu vodu z hor, pokiaľ netecie v koryte potocika.
Ak by ale voda tiekla v koryte, tak tam uz platia ine zakony.
Nandrolon
06.01.23,11:49
Nechápeš, že tú vodu z rezervoára vedú samozrejme podzemným rozvodom? Teda vecné bremeno by bolo na vodovodnú prípojku.
wilby
06.01.23,12:00
Nevidim v texte ziadnu zmienku o rozvodoch alebo o pripojkach.
Rezervoar moze byt kilometer od domov, no moze byt aj len sto.
Kto vie, ako su vlastne tahane rozvody od rezervoaru
Nandrolon
06.01.23,12:12
Aj keby bol ten rezervoár 50m od domu, aká je ešte iná možnosť natiahnutia vody ako podzemným rozvodom?
wilby
06.01.23,12:32
Tu predsa nejde o sposobe tahania rozvodu.
Podstatna je dlzka. Predsa dat vecne bremeno na pár metrov alebo na par stoviek je rozdiel.
Ale aj tak su to dohady, lebo popis je nepostacujuci.

Ako som povedal, tu ostava najprv rezervoar zlegalizovat (ak je to cierna stavba) a az potom riesit vecne bremeno.
Nandrolon
06.01.23,14:24
vecné bremeno nezávisí v metroch, ani sa v nich neudáva. Zadáva sa v tomto prípade na konkrétnu parcelu. Ale keďže je to iba nájomca, podľa mňa nemá právo tam niečo pod zemou "rušiť". To môže iba vlastník a aj tak je to otázne, lebo ani cudzie auto zaparkované v tvojej záhrade nemôžeš poškodiť.....
wilby
06.01.23,14:34
Viem, co je vecne bremeno.
Kto tu vravi o ruseni vecneho bremena ako takeho, ked este ani len nebolo dane ?

S tym autom v zahrade je sice len priklad (a to dokonca dost zly), takze sa tejto "problematike" ani len nevenujem.
Dominika3010
06.01.23,14:41
Ďakujem za odpovede, rezervoar sa nachádza v lesnej časti je vybudovaný uz dlhé roky možno aj 50 rokov.. Napojených je naň celkovo 10 rodín, veľa krát prechádzal rekonštrukciami.. Dávalo sa do toho veľa peňazí, len nikdy nikoho nenapadlo skontrolovať papiere a vlastníctvo..rúrky su ťahané samozrejme pod zemou. Všetko to leží na pozemkoch ktoré patria pozemkovému fondu. Teraz si tie pozemky prenajal sused a nevieme co ďalej. Aby nám vodu neodpojil alebo neurobil nejako inak zle.
wilby
06.01.23,15:09
Ale presne akým spôsobom je napojených tých 10 domov ?
1. Ide jedna rúra od rezervoara a niekde sa potom deli na jednotlive rurky ?
2. Alebo sa tahajú k domom od rezervoara ?

Lebo z citacie "rúrky su ťahané samozrejme pod zemou" by som usudzoval, že ide o druhu moznost, ale mozem sa aj mylit.

Ale ak sa nemylim a pod zemou je cela siet rurok, tak o akom vecnom bremene sa tu bavime ?
To by bolo vecne bremeno na dost velky pozemok.

So susedom (ak je normalny) sa predsa mozete dohodnut aj teraz a bez bremien. Staci dat nejaku dohodu na papier (trebars aj s nejakou financnou kompenzaciou) a vec by mohla byt vybavena.
pavol54
06.01.23,15:16
1.skús nájsť zákon o vodárenskej spoločnosti teda verejnom vodovode to sa týka trubiek .
2. to dlhé roky je doba vybudovania pred rokom 1976? tam existuje nejaký postup dodatočného zápisu do katastra ale to by musel urobiť pozemkový fond ako majiteľ.
nájomca nemôže robiť nejaké stavebné úpravy na prenajatých pozemkoch bez súhlasu majiteľa
pavol54
06.01.23,15:19
odpojenie vody je stavebná práca, schvaľuje majiteľ
pavol54
06.01.23,15:23
na poli v zemi mi vedie kanalizácia, vodovodná rúra obe v majetku vodárenskej spoločnosti žiadny zápis o vecnom bremene nie je pretože vedie pod povrchom
Nandrolon
06.01.23,16:17
Kto tu písal o rušení vecného bremena /ktoré ako píšeš ešte nebolo ani zradené/? Píšem so školákom, čo ešte nevie riadne čítať?
Písal som o rušení "prípojky".
wilby
06.01.23,16:24
Nandrolon (Dnes 18:17) Kto tu písal o rušení vecného bremena /ktoré ako píšeš ešte nebolo ani zradené/?
=====================
Moja chyba.
Malo byt " o riešeni vecneho bremena" a nie o "ruseni".
pavol54
06.01.23,16:45
ako obmedzuje rúra 60 cm pod zemou nájomcu v používaní pôdy na bežne pôdohospodárske účely? nijak. teda o akom vecnom bremene je reč?
Nandrolon
06.01.23,17:06
O vecnom bremene pri vstupe na pozemok v prípade opravy danej rúry.... bežne sa to v zastavanejších oblastiach rieši, hlavne, keď vlastníkom tej rúry, alebo kábla je veľká spoločnosť. Tie to majú nepriestrelne ošetrené, aby ich technikov nejaký vidloš neohrozoval pri vstupe na ich pozemok.
wilby
06.01.23,17:22
Lenze tu nejde o zastavanejsie oblasti, ale o pozemok mimo obce.
Podstatnejsie na tom celom je, ze ide o ciernu stavbu.

Teraz pouzijem tvoju analogiu so zahradou.
Pride nejaky osadnik a postavi si chatrc na tvojej zahrade, samozrejme na čierno, ved ako inak.
Potom sa bude domahat vecneho bremena, ze si ide natiahnut elektricke droty.
A ty budes tak happy, ze ciganovi este pomozes z vybavovanim na katastri, vsakze.
Nandrolon
06.01.23,17:39
čo máš krivú mušku, že stále strieľaš tak vedľa, alebo si iba násťročný mudrlant?
V prípade tých cigánov oplotím, pustím na voľno psa a zavolám 158, nech to riešia, skúsili by to neriešiť, tak ďalší telefonát bude do televízie, že som zastrelil 2 cigánov kvôli tomu, že som volal na 158 a neriešili to. Samozrejme že by som nikoho nezastrelil, ale vieš si predstaviť po takejto akcii ten frmoľ?
Chcel som reagovať na Pavla54, že konečne to niekto chápe, ale nedá sami, tak to napíšem sem.
Tak, ako som písal, píše aj on, že NÁJOMCA nemôže zasahovať nijako do PODZEMNÝCH VEDENÍ, či už su na čierno, alebo nie, proste nemôže vykonávať stavebné činnosti bez povolenia vlastníka pozemku.
Myslel som, že už z môjho predchádzajúceho príspevku ti to bude jasné, ale zrejme nie, tak ti to Pavol54 vysvetlil.
pavol54
06.01.23,17:53
chalupa cigáň - v prvom rade by som šľapol na krk majiteľovi vedľajšieho pozemku za to že porušuje občiansky zákonník (nesmie obmedzovať práva majiteľov vedľajších pozemkov) ak umožnil prechod zo svojho na cudzí tak naplnil skutkovú podstatu
Nandrolon
06.01.23,18:21
Mohli prejsť do tvojej záhrady aj obecnou cestou, teda priamo bez prechodu cez susedov pozemok.
pavol54
06.01.23,18:31
Nandy každý m2 niekomu patrí, jedna vec je prechod po obecnej ceste, druhá umožniť z nej prístup na pozemok ktorý jej nepatrí. ak vypustia napr. krokodíla na obecnej ceste čo potom? Nejak je na škodu veci že sa u nás rozmohla cochcáreň a zodpovední nekonajú . Včera som pozeral na čt1 teroristku s jandžurovou tam to bolo v kocke
majkii
06.01.23,20:28
Zriadiť vecné bremeno na pozemky v správe SPF na existujúcu líniovú stavbu (vodovod) je možné, ale vôbec nie jednoduché. Museli by ste k žiadosti na SPF predložiť potrebnú dokumentáciu, geometrický plán, súhlas spoluvlastníkov (ak sú tam ďalší podieloví spoluvlastníci) a pod. Ak by SPF udelilo súhlas, zriadilo by sa zmluvou vecné bremeno in rem teda v prospech vašich nehnuteľností
https://pozfond.sk/stanovisko-a-vecne-bremeno/vecne-bremeno/

K tej obave, že by vám nájomca (sused) obmedzil alebo iným spôsobom zasiahol do vášho vodovodu, toho by som sa veľmi nebál. Pozemky od SPF má nájomca prenajaté na určitý účel, predpokladám na poľnohospodársku výrobu, a akékoľvek iné činnosti by pravdepodobne boli závažným porušením nájomnej zmluvy. Čiže zemnými prácami a znefunkčnením vodovodu by vykonával stavebnú činnosť, čo by bolo porušenie nielen zmluvy, ale aj stavebného zákona. Samozrejme sme na Slovensku, a či by to nájomca (sused) riskoval, záleží od toho aké hlboké sú vaše spory (predpokladám že z toho pramení vaša obava).
mari2x
07.01.23,04:50
" na poli v zemi mi vedie kanalizácia, vodovodná rúra obe v majetku vodárenskej spoločnosti žiadny zápis o vecnom bremene"
VaK to majú v zákone ( asi podobne ako iné siete ! ) = nebude sa v našom štáte zriadovať 111 111 vecných bremien
pavol54
07.01.23,07:44
Nebudem dlho písať, stačí pozrieť čo znamená pojem vecné bremeno napr. na wiki
mari2x
08.01.23,03:40
"" ako obmedzuje rúra 60 cm pod zemou nájomcu ""
.
nemôže preorať pred výsadbou viniča
kto ti povedal, že trubka je všae aspon 60 cm hlboko
mari2x
08.01.23,03:44
nepozerám, čo je vecné bremeno
namôžeš stavať pod drôtmi VN
nemôžeš stavať nad trubkami,, káblami
pavol54
08.01.23,05:37
preskočil si do inej činnosti ako bežné vzájomné umožnenie používať pozemok viacerým osobám(napr poľná cesta na prechod, kanál na odvod povrchovej vody a.p). Ak je na pozemku stavba pre ktorú ho nemôže vlastník používať tu už nejde o vecné bremeno ale o iný vzťah. Pokiaľ viem tak existencia VN, kanalizácie komunikačných káblov nebráni vlastníkovi pôdy bežnému používaniu. Ak si niekto spraví na pozemku parkovisko môžeš to spoplatniť vecné bremeno je bezpredmetné. každý prechod po poľnej cestičke nemôžeš spoplatniť a zrušenie cestičky by viedlo zamedzeniu využívaniu vlastníckych práv iným osobám za ňou