cavabcici
13.01.23,03:42
Úmrtie a dedenie po rozvode,vstup do nehnuteľnosti

Pozdravujem. Mám takýto problém. Exmanželka zomrela. BSM nebolo ukončené. V nehnuteľnosti, v ktorej bývala,som na LV zapísaný ako 1/2 majiteľ RD,pozemky boli vo výlučnom vlastníctve exmanželky.Na lv som sa dostal tak,že sme rekonštruovali a pristavovali pôvodnú chatu ,ktorá bola vo výlučnom vlastníctve jej a pri kolaudácii sme dali žiadosť o zápis rodinného domu do katastra. Pri riešení BSM toto bolo napadnuté že dom preto nepatrí do BSM a môžem teda požadovať len úhradu časti vynaložených prostriedkov. Dedičmi by mali byť maloleté deti ktorých som zákonným zástupcom. Môže mi brániť jej rodina-ridicia vstupu do nehnuteľnosti? Odmietajú mi dať kľúče kým nebude dedičské konanie.Ja som s deťmi býval vo svojom dome. V tomto dome nik nežije. Môžem odvrtat a vymenit zamky aby som sa dostal do nehnuteľnosti a zabezpečil ju? Uzavretie vody, nastavenie temperovania ..Deti tam majú tiež nejaké osobné veci ktoré by chceli. Vodu a elektrinu som prehlásil na seba. Ako je výhodné kvôli poplatkom riešiť teraz BSM? Mám stiahnuť žalobu a riešiť to v rámci dedičského konania? Vzdať sa BSM v prospech detí? Žiadať len nahradovu pohľadávku? Ak budeme chcieť dom predať a budú majitelia deti dá sa to? Ja nemám časový priestor starať sa o dva domy. Rozmýšľam že by sa kúpili dva menšie byty a dali do prenájmu,vlastníci by boli deti. Alebo predali oba domy a kúpil lepší,alebo kúpil pozemok a postavil nový...Je to možné riešiť? Deti sú maloleté. Ďakujem za postrehy a rady.
Mária27
13.01.23,07:04
Veľa otázok.
Zo zhodnoteného domu manželky by si pri vyporiadaní BSM získal polovicu zhodnotenia (písané len jej vlastníctvo). Ak si však na LV ako polovičný spoluvlastník (nie BSM), bola to vôľa vás oboch, ktorú treba rešpektovať. Podielové spoluvlastníctvo nemá kto zmeniť.
Dediť budú vlastné deti exmanželky, ktoré môžu dediť v prvej skupine samostatne. Ako účastník konania (BSM) môžeš súhlasiť s riešením, aké bude najjednoduchšie (navrhne notár).
S majetkom detí môžeš disponovať len so súhlasom súdu.
cavabcici
13.01.23,07:47
dakujem za odpoved....na LV je napisane za nasimi menami BSM a spoluvlastnicky podiel 1/1...ale v ramci sudneho konania o BSM exmanzelka toto napadla, ze s tym nesuhlasila a ze ani podpis na ziadosti o vklad do katastra nie je jej...co bolo ale vyvratene sudnym znalcom...je to troska zamotanejsi pribeh. Obavam sa toho, aby notar nenavrhol riesenie kde budu vyssie poplatky...neviem ci sa platia nejake poplatky z 1/2 domu ktory je v BSM a ake alebo len z dedicstva
romana147
13.01.23,08:24
NOTáR Má SADZOBNíK v % z hodnoty PREJEDNáVANéHO DEDIčSTVA = de iure JEJ MAJETKU