SP4YKO
17.01.23,07:24
Zdravičko

cca 2 mesiace použivam ryzena 9 3900x, Fera silentium 5 chladic , MB ASUS X570 PLUS GAMING

a neviem si dat s jednou vecou rady , klasicky keď som vo Windowse teploty(z cca 35 aj na 72 stupnov vybehnu par krat som si už všimol),frekvencia , voltaž si skače jak chce , spotreba to iste nebol by to problem lenže ten cpu vetrak ktory každých 5-6 sekund vyjde z cca 800 na 1300 otačok a v sekunde zas klesne už ma zlosti , vždy ked pohnem myšou , otvorim novu kartu na windowse a klasicke veci keď robim stale si robí čo chce (teraz idem na 65tdp mode , neviem si predstavit co by robil 105tdp mod) nastavene v biose

našiel som 2 sposoby ktore su celkom funkce a aj sa drzia pekne teploty

1.) vypnutie turbo boost (tu je problem ze po kazdom restartovanie alebo zapnuti pc aj ked ukazuje ze je vypnuty tak neje musim ho zapnut a potom ked ho vypnem uz to funguje) nastavujem to tak ze max cpu davam na 99% v spravci napajania

sem tam to robi aj v tomto rezime ale neje to az take otravne

otazka da sa dajak vyriesit aby to bolo zapnute vzdy a ne len ukazovalo ze to zapnute je a v skutocnosti neje

2.) undervolt procesora

tu som sa trochu hral s ryzen masterom a našiel som celkom schopny kompromis

4.1GHz a 1.15v tu zase mam problem že po restarte PC zase to ide na zakladnej frekvencii, tu uz by to chcelo asi nastavit v biose (bolo to nastavovane len v ryzen masteri) aby to islo navzdy (v tom som sakra zaciatocnik v biose takze za kazdu radu vdaaka) ale ked by som nastavil voltaz a frekvenciu asi bude treba nastavit aj ramky , aktualne idem na D.O.C.P mode v biose 3200mhz (Patriot Viper Steel 2x32GB DDR4 3200Mhz)

Otazka na vás čo je pre CPU z hladiska dlhodobeho pouzivanie lepsie , na zaklade sa neda uz nezvladam to neustale VRR vetraku hore a dole :D neda sa to pocuvat fakt

VEĽKA VĎAKAAA za každu radu

nikdy som taky problem s CPU nemal , neviem ale už zacinam ľutovať ze som ho kupil asi
mari2x
17.01.23,07:47
TO podVOLTOVANIE JE čO ?
SP4YKO
17.01.23,08:51
Sak to co som pisal v bode 2, 1.15voltov a
frekvencia 4.1ghz na pevno bez menenia

Normalne procak ide od frekvencie 3.8ghz az 4.6 ghz
mari2x
17.01.23,09:25
Takže HERCI sú dobríí ?
a volťáci zrazu nie ?
nie že by sa dal skúmať komp,,,
prehrievanie - čo ti beží na pozadí
mari2x
17.01.23,09:28
pôvodná myšlienka na podvoltovanie bola, že ti blbne PODpäťová ochrana
SP4YKO
17.01.23,09:30
Nie ked skace frekvencia od 3.8 do 4.6 tak volty skacu od cca 1.05 do 1.35 a najhorsie je ze ked frekvencia vybehne po kliknuti na chrome priklad tak hned otacky sa zvysia lebo cpu ide z 35 zrazu na 60 stupnov NEBEZI NA POZADI NIC JE TO CISTA INSTALACIA A NOVE CREVA V PC
Ale ja sa uplne daco ine pytam ze ci nevadi cpu z dlhodobeho hladiska ist na pevnej frekvencii a pevnej voltazi (4.1ghz a 1.15v)
duves
17.01.23,10:25
Treba ist na ine odbornejšie fora. Ja mam tiež CPU ryzen a dobru dosku, ale hry nehram a teda neriešim pretaktovanie.
misoft
18.01.23,08:25
Blbečku - ak sa do toho nerozumieš, tak sem nepíš voloviny. Podtaktovanie CPU ide ruka s rukou s podvoltovaním. a naopak. A blbne ti podrozumová ochrana.
SP4YKO
19.01.23,07:58
Dobre skusil som aj tu