feshi
19.01.23,00:15
Prosim potrebujem poradit ohladom danovej rezidencie a podavania DPFO.

Na Slovensku mam stale trvaly pobyt u rodicov (zabudol som ho zrusit) takze som podla definicie rezident s neobmedzenou danovou povinnostou. Na slovensku sa nezdrziavam dlhsie ako par dni kvoli navsteve rodicov.

Zijem uz roky v zahranici a som tam taktiez danovy rezident s neobmedzenou danovou povinnostou (mam potrvdenie z danoveho uradu v cudzine).

Podla zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia by som mal byt rezident iba v cudzine (nakolko tam mam trvaly byt a na slovensku ho nemam dostupny) a podla:

"595/2003 § 2 e) 1. fyzická osoba neuvedená v písmene d) prvom bode alebo fyzická osoba uvedená v písmene d) prvom bode, ktorá sa v dôsledku uplatnenia medzinárodnej zmluvy považuje za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou v inom zmluvnom štáte," (https://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#p2-1-e-1)

By som mal byt povazovany za daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezident).

Na Slovensku nevlastnim nic a na Slovensku nemam ani ziadne prijmy

Otazky:


Je vyssie uvedene spravne?
Mam poslat dake potvrdenie danovemu uradu na Slovensku?
Mam podavat danove priznanie?
Ak zrusim trvaly pobyt, kedy prestanem byt danovy rezident na slovensku? e.g. ak zrusim v Maji 2023, mam daku povinnost v DPFO za rok 2023 podavane v 2024?


Asi som nemusel ale doteraz som podaval DPFO, ale vynal som prijmy zo zahranicia cize dan bola 0.

ODPOVED DU

Som pouzil infolinku DU a som sa dozvedel nasledovne:

Ak mam danove rezidencie s neobmedzenou povinnostou v dvoj statoch tak sa ide podla medzinarodnej zmluvy a vyhodnocujem to SAM a NEMUSIM nic dokladovat ani oznamovat danovemu uradu.

Vyslovene povedali, ze nemam posielat nic, ani potrvdenie, ani DPFO a vyslovene ani odklad DPFO - lebo to znacit ze mam danovu povinnost.

Musim vsak reagovat ak ma DU vyzve a vtedy musim poslat dovody a relevantne dokumenty.
kn-alka
19.01.23,05:19
kým nepošleš na DÚ potvrdenie, že si rezidentom iného štátu, DÚ ako má asi vedieť, že tu ne SK nemusíš podávať DP..... najprv sa informuj na infolinke DÚ, akým spôsobom treba nahlásiť rezidenciu a konaj. Takto musíš na SK podávať DP na základe tvojho trvalého pobytu
kn-alka
19.01.23,05:21
Ak máš trvalý pobyt na SK a nemáš vybavenú rezidenciu, musíš podávať DP aj tu na SK s tým, že vyjmeš príjmy zo zahraničia - mal si to správne. Aj za rok 2022 a 2023 podáš DP tu na SK a vybav si na rok 2023 rezidenciu.
feshi
19.01.23,07:24
Vdaka, trochu som nerozumel "vybavena rezidencia" ale pouzil som infolinku a ich odpoved som dal do mojej otazky.
avalik
19.01.23,07:32
Zavolaj na tvoj DU podľa trvalého pobytu, vypýtaj si správkyňu pre FO a uveď začiatočné písmeno tvojho priezviska. Dohodni sa priamo so správkyňou, či máš alebo nemáš doručiť potvrdenie o daňovej rezidencii v inom štáte
feshi
19.01.23,08:32
Zavolal som a moja spravkyna povedala, ze ona nepotrebuje nic ale o dvojitej danovej rezidencii nevedela vela a odporucila ma na centralu (kde som volal predtym).
avalik
19.01.23,09:36
no veď v poriadku, tak pozri zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia s krajinou kde máš potvrdenú daňovú rezidenciu - ak taka zmluva existuje, tak sa riadiš podĺa nej - a nemáš 2 daňové rezidencie, ale len tú jednu aktuálnu - zahraničnú
feshi
19.01.23,10:31
Tak som to aj chapal a napisal do povodnej otazky. Len som nevedel ci DU na slovensku nieco potrebuje, lebo v inej krajine chcu.