ivako
02.10.06,16:31
Prešla som si všetky príspevky o postúpení pohľadávok, ale keďže nemôžem nájsť riešenie môjho problému, zakladám novú tému.
FO podnikateľ a zároveň spoločník v s.r.o. postúpil pohľadávky na túto s.r.o. v nominálnej hodnote 2 000 000.- Sk bezodplatne. Prosím Vás o radu, ako to zaúčtovať u s.r.o. Stretla som sa s účtovaním 315/413 alebo 378/648
renča1
03.10.06,04:45
Prešla som si všetky príspevky o postúpení pohľadávok, ale keďže nemôžem nájsť riešenie môjho problému, zakladám novú tému.
FO podnikateľ a zároveň spoločník v s.r.o. postúpil pohľadávky na túto s.r.o. v nominálnej hodnote 2 000 000.- Sk bezodplatne. Prosím Vás o radu, ako to zaúčtovať u s.r.o. Stretla som sa s účtovaním 315/413 alebo 378/648

s účtom 413 som sa nikdy nestretla. Ja osobne účtujem na účet 315/646 alebo 315/648.
ivako
03.10.06,05:09
ďakujem pekne
ivako
06.10.06,17:32
s účtom 413 som sa nikdy nestretla. Ja osobne účtujem na účet 315/646 alebo 315/648.
Ešte sa chcem opýtať, ak mi pohľadávka nebude vôbec uhradená do konca roka, upravujem základ dane?:confused:
andrej_rv
06.10.06,18:57
FO podnikateľ a zároveň spoločník v s.r.o. postúpil pohľadávky na túto s.r.o. v nominálnej hodnote 2 000 000.- Sk bezodplatne. Prosím Vás o radu, ako to zaúčtovať u s.r.o. Stretla som sa s účtovaním 315/413 alebo 378/648
Bezodplatné postúpenie pohľadávky má charakter daru.
Podľa § 59 ods. 6 Postupov PÚ v znení platnom od 1.1.2006 sa v prospech účtu 413 účtuje "...najmä bezodplatne prijatý majetok od spoločníkov, členské podiely v družstvách na družstevnú bytovú výstavbu.."
Na účet 648 sa v zmysle aktuálneho znenia § 78 ods. 7 PPÚ účtuje "bezodplatne nadobudnutý majetok...ak sa podľa tohoto opatrenia neúčtuje inak".
Keďže podnikateľ postupujúci (darujúci) pohľadávku je zároveň spoločníkom, podľa môjho názoru je správne účtovanie 315/413. Účtovanie 315/648 by prichádzalo do úvahy, ak by darcom nebol spoločník, ale iná fyzická alebo právnická osoba.
ivako
07.10.06,11:12
Po prečítaní uvedených § to zaúčtujem 315/413, myslím že je to tam jasne uvedené a má to aj svoju logiku.Dík.
Orsz
07.10.06,14:11
Po prečítaní uvedených § to zaúčtujem 315/413, myslím že je to tam jasne uvedené a má to aj svoju logiku.Dík.

Pozor, účet 413 je kapitálový účet, ktorý zobrazuje finančný majetok firmy, postúpená pohľadávka nie je majetkom firmy, je to prenesené právo - účtuje sa len 315/646. Účet 413 slúži napr. na presunutie finančných vkladov - napr. z účtu 365. ( Pozri postupy účtovania - účet 413 )
andrej_rv
07.10.06,15:33
Pozor, účet 413 je kapitálový účet, ktorý zobrazuje finančný majetok firmy, postúpená pohľadávka nie je majetkom firmy, je to prenesené právo - účtuje sa len 315/646. Účet 413 slúži napr. na presunutie finančných vkladov - napr. z účtu 365. ( Pozri postupy účtovania - účet 413 )
PPÚ - § 54 ods. 6:
"Na účte 413 – Ostatné kapitálové fondy sa účtujú ostatné peňažné kapitálové vklady aj nepeňažné kapitálové vklady, ktoré pri ich vytvorení nezvyšujú základné imanie účtovnej jednotky a nie je pre ne v predchádzajúcich účtoch tejto účtovej skupiny samostatný syntetický účet. V prospech účtu sa účtuje najmä bezodplatne prijatý majetok od spoločníkov, členské podiely v družstvách na družstevnú bytovú výstavbu."
Podľa mňa z vecnej náplne účtu 413 nevyplýva nič, čo by potvrdzovalo citovaný názor. Účet 413 nie je účet, ktorý zobrazuje finančný majetok firmy, ale podľa mňa účet zobrazujúci fondy, ktorých zdrojom tvorby je iný zdroj ako zisk účtovnej jednotky. A je jedno, či bol tento fond tvorený prevodom finančných prostriedkov z účtu 365 alebo darmi spoločníkov v peňažnej či inej forme. Prijaté dary od spoločníkov, teda aj bezodplatne prijatý majetok, sa v zmysle Postupov účtujú na stranu Dal účtu 413. V zmysle § 2 § písm. m) ZDP do obchodného majetku patrí okrem vecí aj súhrn "...pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných hodnôt..." . V zmysle § 524 ObčZ prechádza postúpením pohľadávka plne v prospech postupníka vrátane príslušenstva a ostatných práv s ňou spojených, stáva sa teda podľa mňa súčasťou jeho obchodného majetku práve tak, ako jeho vlastné pohľadávky.
Orsz
07.10.06,17:06
PPÚ - § 54 ods. 6:
"Na účte 413 – Ostatné kapitálové fondy sa účtujú ostatné peňažné kapitálové vklady aj nepeňažné kapitálové vklady, ktoré pri ich vytvorení nezvyšujú základné imanie účtovnej jednotky a nie je pre ne v predchádzajúcich účtoch tejto účtovej skupiny samostatný syntetický účet. V prospech účtu sa účtuje najmä bezodplatne prijatý majetok od spoločníkov, členské podiely v družstvách na družstevnú bytovú výstavbu."
Podľa mňa z vecnej náplne účtu 413 nevyplýva nič, čo by potvrdzovalo citovaný názor. Účet 413 nie je účet, ktorý zobrazuje finančný majetok firmy, ale podľa mňa účet zobrazujúci fondy, ktorých zdrojom tvorby je iný zdroj ako zisk účtovnej jednotky. A je jedno, či bol tento fond tvorený prevodom finančných prostriedkov z účtu 365 alebo darmi spoločníkov v peňažnej či inej forme. Prijaté dary od spoločníkov, teda aj bezodplatne prijatý majetok, sa v zmysle Postupov účtujú na stranu Dal účtu 413. V zmysle § 2 § písm. m) ZDP do obchodného majetku patrí okrem vecí aj súhrn "...pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných hodnôt..." . V zmysle § 524 ObčZ prechádza postúpením pohľadávka plne v prospech postupníka vrátane príslušenstva a ostatných práv s ňou spojených, stáva sa teda podľa mňa súčasťou jeho obchodného majetku práve tak, ako jeho vlastné pohľadávky.

Vychádzala som z konkrétneho postupu audítorky - ako mám postupovať pri postúpení pohľadávky ( v mojom prípade mám aj prevzatie záväzku ), na účte 413 to bude evidované stále - možno to v tomto prípade brať ako navýšenie kapitálu? Neviem, ja by som to brala ako nezdanený výnos na 646. Ako to potom možno vziať z účtu 413?
andrej_rv
07.10.06,19:57
Vychádzala som z konkrétneho postupu audítorky - ako mám postupovať pri postúpení pohľadávky ( v mojom prípade mám aj prevzatie záväzku ), na účte 413 to bude evidované stále - možno to v tomto prípade brať ako navýšenie kapitálu? Neviem, ja by som to brala ako nezdanený výnos na 646. Ako to potom možno vziať z účtu 413?
Môj názor na účtovanie sa vzťahoval konkrétny prípad bezodplatného postúpenia (=darovania) pohľadávky spoločníkom. Správnosť účtovania postúpenia 315/646, ktoré Ti navrhla audítorka, naozaj nechcem spochybňovať, predože neviem, či to bol úplne rovnaký účtovný prípad. Postup, ktorý Ti doporučila audítorka, je určite správny, pretože mala zrejme k dispozícii konkrétnejšie informácie ako ja. Ak sa napr. zároveň s postúpením pohľadávky preberali súčasne aj záväzky, podľa môjho názoru už nejde o bezodplatné postúpenie (teda bezodplatné nadobudnutie majetku) a takéto prevzatie pohľadávky nemožno zaúčtovať na účet 413.
A vziať z účtu 413 ? Neviem, či som dobre pochopil otázku, ale nejaké spätné zníženie by mohlo nastať v súvislosti s vrátením (?) daru, ak by v zmluve prípadne bola nejaká taká klauzula. Ale ináč sa mi zdá byť znižovanie účtu 413 veľmi diskutabilné. (Aj keď vraj v praxi sa účelové účtovanie 365/413 a potom spätne 413/365 vraj občas vyskytuje, najmä v súvislosti s vylepšovaním bankového imidžu).
Orsz
07.10.06,20:25
Jedná sa o bezodplatné postúpenie pohľadávky, a taktiež bezodplatne prevzatie dlhu. Presné účtovanie je aj v Poradcovi, mám vo zvyku si to prefocovať a priložiť k účtovaniu, aby to nebolo spochybnené, i keď ani to nie je na 100%, však?
Účet 413 je naozaj len pre bankový imidž. Znižovaním som myslela zlikvidovať postupne zostatok na tomto účte - teda do nuly.
Nedávno som v nejakej odbornej literatúre čítala, že použitie tohto účtu sa už obmedzuje, a ako tak pozerám účtovanie podľa Cenigovej, pripúšťa vloženie majetku z účtov: 04.,06.,1..,25.,031,032/413.
Potom družstevné podielnické listy 41./413, členské podiely 355/413, štátne príspevky 346/413.
ivako
08.10.06,07:33
Mám od Cenigovej príručku na PÚ, je z júna 2005, novšia má byť až v r.2007./ak sa mýlim, opravte ma/. Zmeny v postupoch účtovania sú od 1.1.2006, preto si myslím, že to tam ešte nemá podchytené.
Gugel
11.10.06,10:38
Dovolím sa pripojiť k vyššie uvedenej téme bezodplatného postúpenia pohľadáky. V mojom príprade si ju postupujú dve PO. Potrebujem účtovanie u postupcu, ale aj u postupníka. Výška mojej pohladávky je 168 000,- Sk.

Z predchádzajúcich príspevkov som vydedukovala, že by to mohlo byť nasledovne:
Postupca:
1. odpis pohľadávky voči dlžníkovi 546/311
2. výnos z postupnej pohľadávky 315/646
3. úhrada od postupníka 221/315
v mojom prípade nie úhrada, ale zápočet 325/315 môže byť???

Postupník:
1. postúpenie pohľadávky 315/646
2. vystavenie záväzku voči postupcovi 546/325
3. úhrada záväzku voči postupcovi - zápočtom ako vyššie?

A čo s účtom 315 - pohľadávky? Ako sa mi vyrovná? Neočakávam zaplatenie týchto pohľadávok dlžníkom?

Prosím poraďte mi, možno to mám cele zle. Neviem. Celý fígeľ je v tom, že obe firmy majú voči sebe záväzky a pohľadávky, ktoré si chcú započítať.

ďakujem.
toria
05.01.07,12:43
možno kompetentný budú vedieť poradiť ako postupovať pri účtovaní bezodplatné prevzatie záväzku do sro.
Jackie
09.10.07,09:49
Dobrý deň,
pridávam sa k problému- prevzatia záväzku bezodplatne. Sme spoločnosť sro a fyzická osoba spoločník prevzala za nás bezodplatne záväzok z úveru. Prosím aký je postup pri účtovaní? Zníženie záväzku oproti akému účtu? A čo daňové hladisko? Ďakujem pekne
ffarina
15.05.09,15:48
Dobrý deň
nikde som nenašla podobnú tému o bezodplatnom postúpení pohľadávky, tak skúšam tu. Vie mi niekto poradiť ako by mala vyzerať zmluva o takomto postúpení, podľa akého paragrafu by mala byť uzatvorená? Má niekto vzor takejto zmluvy?
Ďakujem