stopka7
26.01.23,05:54
zdravím všetkých.

mám velmi špatnú skúsenosť s ÚP (sociálne odd.).
ako mnoho iných, nečítam detailne všetko čo podpisujem..
väčšinou až doma..
a tu je ten kameň úrazu. v poslednej dobe nedostávam kópie toho čo podpisujem.
musím na úradníka tlačiť, upozorňovať ho .. že žiadam kópie všetkého čo podpišem.
otázka: je štátny úradník povinný vydávať kópie dokumentov ktoré všetci podpisujeme?
alebo ho treba prosiť, upozorňovať že žiadame kópie?
kto tomuto rozumie?
veronikasad
26.01.23,06:05
Akých dokumentov? Na tvoje požiadanie ti ich skopiruje ? Ak niečo podpíšes čo si nechcel podpísať a prídeš na to až doma, už s tým asi moc neurobíš... Alebo sa ti stalo, že tam neskôr niečo dopísali?
misoft
26.01.23,06:39
No - máš to trochu pomýlené.... Pokiaľ sa podpisujú nejaké zmluvy, často sa vyhotovujú v dvoch exemplároch, ktoré sú rovnocenné. Ale pokiaľ podpisuješ nejaké doklady, prehlásenia - tak je to tebou overené a potvrdené tlačivo (vyjadrenie "súhlasu") a tam ti nie je potrebná kópia. Ak ju chceš - vyhotovia ti ju - za POPLATOK - nie je to ich povinnosť.
buchač
26.01.23,07:50
misoft (Dnes 07:39) No - MÁM to trochu pomýlené....
===================
Súhlasím. :D :D :D
stopka7
26.01.23,09:47
klasicky bezne dokumenty UP a socialky.
uradnik sa ta vypytuje na vsetko mozne ... a nakoniec ti da podpisat papiere.. podpises ale kopie ti bez vyziadania neda.
stopka7
26.01.23,09:53
ze to mam pomylene - ok. preto som tu a pytam sa.. a mozno sa nieco naucis aj ty... nikdy som za kopie dokumentov UP a soc. neplatil. teda nie u statnych uradnikov. u dr a pod je to ine. aj ked chces vypis RT alebo rodny list.ale to je ina tema. položil som otazku a nedostal odpoved..
buchač
26.01.23,10:24
stopka7 (Dnes 10:53) ze to mam pomylene - ok.
=======================
Máš v tom chaos...nereagoval som na teba, ale na misofta. Nevidíš, že som citoval jeho ???

Ale prosím...dám aj vyjadrenie.
- ono je to asi na každom úrade ako si to určilo...zákon na toto pravdepodobne asi nie je.
- ale v dnešnej dobe sa šetrí na každom kroku, čiže aj úrady šetria papierom, tlačiarne a podobne.
- v neposlednej miere tu miešaš úrady a úrady. Takže je jasné, niečo je spoplatnené a niečo nie.
Napríklad výpis z RT je vydávaný na vlastnú žiadosť a teda je to spoplatnený úkon.
Ale na takej polícii kópiu dostaneš automaticky...ani pýtať ju nemusíš. :D
- máš nejaký problém požiadať pracovníka na úrade o kópiu ???
veronikasad
26.01.23,10:52
Nenapísal si akých dokumentov chces kópiu. Lebo napr.ziadost o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie je s kópiou. A ak podpisujes nejaké cestné prehlásenie, tak to by si mal čítať na úrade pred podpisom a nie doma, tam už môže byť neskoro.
romana147
26.01.23,12:12
a všelijaké lajstre (pred rozsudkom a PRED eslovensko ! ) si na súde musel požiadať, hoci si bol procesná strana.
stopka7
26.01.23,15:10
prepac .. som uz stary chlap a slepy. zijem v cechach. prvy krat v zivote som isiel na UP. robia mi teraz peklo zo zivota. 20rokov tu zijem. po 20 rokoch som dostal jednu podopru 4620kč.. zrazu som socialny parazit, zatazujuci system a vyhrazaju sa mi vyhostenim.
tak preco mi to schvalovali? alebo ma mali vopred upozornit na rizika.. no preto sa pytam na tieto veci. neviem ci mi nieco nepodstrcili na podpis.. kedze mi kopie dokumentov automaticky nedavaju.
avalik
26.01.23,19:35
Bráni ti niekto prečítať čo podpisuješ?
Nechcú ti zodpovedať otäzky k tomu čo máš podpísať?
Je problém pred podpisom sa opýtať, či ti dajú kópiu?
Je problém si podpísané odfotiť/oskenovať do mobilu,
resp. si na mieste urobiť poznámku v svojej dokumentácii aký dokument, kedy a menovite pred ktorým úradníkom si podpísal?
ivka70
27.01.23,05:28
Takže hovoríš o úrade v ČR?
Z tohto mi vychádza, že si skôr nesplnil nejakú povinnosť, ktorú máš ako evidovaný na UP a chcu ťa vyradiť. Keďže ta zaevidovali aj ti vyplatili 1 mesiac podpory v nezamestnanosti, problém bude inde. S evidenciou na UP v krajine EU, ak si tam predtým pracoval, problém určite nie je.
stopka7
27.01.23,07:17
zivot prinasa rozne situacie.. jedna vec je teoria a druha vec zivot samotny. ako by mala zniet otazka ..pracoval či nepracoval? alebo mas / nemas narok ??? kedze som narok mal.. tak som soc.podporu dostal. vcera mi naviac schvalili i prispevok na byvanie. ziadne vyradenie mi nehrozi. akurat zrušenie pobytu. za 20rokov som nikdy nebol na UP. dostal som jediny krat 4620kč.. ak ta pozvem na obed.. zaplatim ho.. nebudem ti potom vykrikovat ze si ma zneuzila..
ivka70
27.01.23,07:23
v takomto pripade sa vsetci riadia zakonmi ..paragrafy su sice zatcene, ale nema to nic spolocne s tym, ci ti ma uradnik dat kopiu toho, co si podpisal alebo nie.

Na podpis na tlacive sa nevyhostuje, ani v ramci EU ....tam bude urcite iny problem. :)
Je vsak jasne, ze ti krajina nebude vyplacat socialne davky (nehovorim o podpore v nezamestnanosti), ak tam nemas trvaly pobyt. To ta skutocne odkazu na tvoju domovsku krainu. ale ani to niej e vyhostenie ...
stopka7
27.01.23,10:03
keby som to nezazil... tvrdil by som to iste co ty...
inak vola sa to Posuzování neodůvodnitelné zátěže pro systém sociální péče, § 103a a ked nebues mat potrebny pocet bodov - zrusia ti pobyt (prechodny) /vyhostenie. na jednej strane splnis podmienky pre soc.podporu - na druhej strane... to si nemala ziadat, pruser... tiez som isiel na urad.. schvalia / neschvalia .. splnam / nesplnam podmienky. doniesol som vsetko co ziadali.. soc.podporu mi schvalili (teda som splnil podmienky). neni to tak... ze neschvalia a koniec... nemam narok - ok. v druhej faze zistuju znovu... ci mas potrebny pocet bodov. zakon - KOčKOPES
ivka70
27.01.23,10:53
stale mi ti vychadza, ze ako statna institucia robia len to, co musia podla zakona robit .... za 20 rokov si si mohol vybavit bydlisko aj obcianstvo a bol by si posudzovny uplne inak ... tieto problemy by ti nevznikli

tiez mame v rodine cloveka, co robil roky v CR, aj byt tam mal, len nie pobyt a pocas korony musel skoncit ...ale zatazovat socialny system isiel na Slovensko ... hoci pocas korony vybavovat potvrdenia zo zahranicia nebolo vobec jednoduche ....
stopka7
27.01.23,11:39
nepokladal som to za dolezite.. zdravie sluzilo, byznis klapal.. 2xsom sice bol v budobe cudzineckej v prahe... po praci som tam zasiel/ nevyspaty.. sami vietnamec.. poradove cislo 100. teraz mam len prechodny pobyt. bol som par mesiacov na slovensku.. a to nesmies mat vacsie medzery asi ako 3 mesiace

teda nie som ziadny udenac, ani socialny turista. aj ked som mohol ist na pracak..zil som s uspor (hanbil som sa tam ist prosit). mam uz 55r a to nieje bohvieco. netrhaju sa o teba. naviac pribudnu zdr.problemy.. covid / vysoky tlak... ti mam zazemie, strechu nad hlavou,.. v cechach je lahsi zivot ako na slovensku.. mam cechov rad