Citroon22
27.01.23,11:27
Kupujem byt od brata, s tým že si chce v byte nechať trvalý pobyt lebo pracuje dlhodobo v zahraničí. S tým samozrejme problém nemám ale zaujíma ma hypotetická situácia ktorá môže reálne nastať, keďže môj brat je nezodpovedný, nevie narábať s peniazmi a často sa odcitá na dne (čo je aj aktuálne dôvod predaja jeho bytu). takže: V príde že príde o prácu, bude bez peňazí - mohol by sa mi nasáčkovať do bytu s tým že tu má trvalý pobyt? Má právo sa toho domáhať?
Z toho čo som si vygooglil sa zdá že nie, ale aj tak by ma zaujímal názor skúsených ľudí na takúto konkrétnu situáciu
Ďakujem pekne za každú radu
wilby
27.01.23,10:37
Dva zakladne body pri tejto problematike :

1. Na prihlásenie trvalého pobytu inej osoby vo Vašej nehnuteľnosti sa vyžaduje Váš súhlas
2. V*zmysle § 3 ods. 3 zákona o hlásení občanov, prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove uvedenej v odseku 2 ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter.

Podrobnejsie rozpisane
https://www.pravnenoviny.sk/suhlasit-alebo-nesuhlasit-s-trvalym-pobytom-inej-osoby-vo-vasej-nehnutelnosti-ake-su-mozne-rizika
ivka70
27.01.23,12:00
Trvaly pobyt nie je ziadnou vynucovacou podmienkou pre byvanie.
Ako vlastnik nehnutelnosti mozes inemu (okrem manzelky a maloletych deti) kedykolvek trvly pobyt zrusit.

Ale budu ti tam chodit upomienky, exekucie a podobne radosti.
Aj dokazat, ze vsetko je tvoje v byte, budes musiet priapadnemu exekutorovi ,keby doslo na majetok.
Nehovoriac o vztahoch v rodine.
Citroon22
27.01.23,14:37
Ďakujem, pokiaľ ide o majetok a zariadenie tak všetko čo bude moje, sa uvedie do kúpnej zmluvy tak to snáď by prípadnému exekútorovi malo stačiť
jslancik
27.01.23,18:31
ako ti už aj iní napísali, chcieť môže. dôležité je byť opatrný. ideálne nepúšťať ho do bytu. ak ho už pustiť, nedať prístup ku kľúčom. samozrejme, nenechávať ho v byte samotného.

lebo kľučky v zákonoch umožňujú zaujímajú situáciu. on môže tvrdiť, že je u teba v nájme. nájomná zmluva nemusí byť písomná. nemusí ti ani platiť. a ty ho nemôžeš len tak vyhodiť. mal by si z toho problémy veľké. vysťahovanie jedine súdnou cestou a veľmi komplikovane. obzvlášť, keď by mal v byte trvalý pobyt. to by si ťažko dokázal, že je len hocijaký návštevník, ktorý odmieta odísť z návštevy. ale TP na tom nemení prakticky nič. dôležité je dodržať hore uvedené zásady.