janavrbovska
28.01.23,13:10
Dobrý deň,
môžete mi, prosím poradiť, prečo musím platiť, alebo ako sa dajú znížiť poplatky za byt v osobnom vlastníctve v Bratislave Petržalke, v ktorom nebývam? Trvalý pobyt mám v obci 20 km od Bratislavy.
Správcovi som za minulý rok nahlásila 0 osobomesiacov, nakoľko byt nebol obývaný. Správca mi oznámil, že zo zákona musím platiť všetko! Platenie za odvoz komunálneho odpadu si vraj mám "nejako" vybaviť s Magistrátom hlavného mesta, vie mi niekto poradiť ako?
Prosím, podľa akého zákona som povinná platiť za všetko?
romana147
28.01.23,12:33
pozri si 182/1993
rozmýšlaj logicky
ak vypneš radiátory, susedia ti udržujú nezamrznutý byt
ak tam chodíš raz za rok, tak asi chceš, aby tam večer svietilo/ šiel výťah
strecha ,fasády sú SPOLOĆNÉ
Chobot
28.01.23,14:20
Nemôžeš mať 0 osobomesiacov, lebo byt má nejakú spotrebu tepla, služby sa v domu musia dodávať a pod. Čo by si nechcela platiť, Jediné, kde nebudeš mať náklady je spotreba vody, prípadne elektriny. Ale aj u elektriny musíš zaplatiť fixný mesačný poplatok, aj keby si mal nulovú spotrebu.

Skúsme tvoj zálohový predpis rozbiť na drobné:
- fond opráv - ten musíš tvoriť, či tam bývaš alebo nie. Vyplýva z vlastníctva bytu.
- poplatok za správu - dom sa spravuje, aj tvoj byt = musíš platiť
- upratovanie - v dome aj pred tvojimi dverami sa musí upratovať, či tam chodíš alebo ne.
- osvetlenie spoločných priestorov - elektrina je dodávaná do spoločného osvetlenia či tam si alebo nie. Ak raz prídeš a nesvietilo by svetlo, tak by si sa sťažovala. Takže musíš platiť za to, že je to v prevádzke-
- výťah - detto, ako osvetlenie spol. priestorov
- teplo - fixné náklady budeš platiť v každom prípade. Ak máte pomerové rozdeľovače, tak keď vypneš kúrenie, teoreticky by si mohla mať takmer nulové variabilné náklady.
- studená a teplá voda - zálohy môžeš platiť, vyúčtuje sa ti konečná spotreba. Ak si dáš nulové zálohy, budeš platiť vyúčtovanie.
- smeti - záleží od toho, ako sa v tvojej obci platí za smeti - či podľa osôb, či podľa vývozu. My sme napr. mali mesačnú platbu pre OLO podľa počtu kontajnerov a počtu vývozov. To sa rozpočítalo medzi osobami v dome.

Čo tam máš ešte také, čo by si podľa teba nemala platiť?

Tiež sme mali v dome takých chytrákov, ako ty, čo aj na pol roka chceli nahlásiť 0 osobomesiacov a mysleli si, že si ušetria peniaze.
romana147
28.01.23,14:27
"Čo by si nechcel platiť" - - NechcelA !

NAJjednoduchśie : nebýva / NECHCE platiť = treba PREDAT
veronikasad
28.01.23,14:30
U nás sa na osobomesiace rozpocitava osvetlenie spoločných priestorov a spotreba vody - rozdiel medzi domovym vodomerom a súčtom bytových vodomerov
romana147
28.01.23,15:15
"Poplatky do fondu oprav sa platia od poctu osob."
ONéééééééééééé
Kedže opravuješ BD a NIE ! ludí je FO podla podlahy ! :D
romana147
28.01.23,15:19
Rozdiel vodomerov, ako sa dohodnú vlastníci,
ale ja som viackrát stretol koeficient (do 8 % je ormál ) na bytový vodomer.
romana147
28.01.23,15:23
Už som stretol aj známu, ktorá chcela, aby som psíčkárom pridal PSOMESIACE za venčenie - - výťahom
jslancik
28.01.23,15:46
platíš iba to, čo musíš. kúrenie, teplá a studená voda podľa spotreby (okrem fixnej zložky kúrenia). fixné "náklady" na bytový dom sa rozpočítavajú bez ohľadu na obývanosť bytov.

mať investičný byt nesie so sebou aj náklady, čo by si čakala. riešením je prenajať ho. buď ti to stojí za to, alebo nestojí a tieto platby musíš prežiť.
wilby
28.01.23,15:53
Náklady sa môžu rozúčtovať podľa výmery – podľa veľkosti podielu na spoločných priestoroch, spoločných zariadeniach domu a spoluvlastníckeho podielu pozemku. Ďalšou možnosťou JE ROZUČTOVANIE PODĹA OSOBOMESIACOV, keď sa náklady rozpočítajú podľa počtu osôb, ktoré užívali byt počas uplynulého zúčtovacieho obdobia.
....
https://www.najomne.sk/infoservis/odborne-clanky/co-treba-preverit-v-rocnom-vyuctovani-a-co-m-ze-byt-pricinou-vysokeho-nedoplatku/?reactionTo=92

P.S.:
A teraz sa smej.
romana147
28.01.23,16:07
Ty si taký papierikový teoretik /
ja mám niekolkoročnú prax v správe bytového domu (aj dvoch :D ) Mám aj 246 samo, že aj zápis v Blave.
wilby
28.01.23,16:21
Mne je jedno, co vsetko mas. Kludne si maj trebars aj zapis v trestnom registri.
Tiez mi je jedno, ze ako robis vyuctovanie.
Ale laskavo mi neupieraj moj nazor a hlavne skusenost v tom, ze nieco podobne, ako sa pise v otazke, som riesil.
U spravcu som znizil pocet osob a tak isto som to urobil u odvozcu odpadu.
Chobot
28.01.23,16:55
Možno si to myslel dobre, ale napísal si to zle, resp. používaš nesprávnu terminológiu.

Ak píšeš o fonde opráv, tak rozlišujem tvorbu FO a čerpanie z FO. FO sa tvorí príspevkom vlastníkov, ktorý sa počíta nejakou sumou krát plocha bytu. Ak si vlastníci odsúhlasia napr. 1 € a niekto má byt 60 m2, tak platí mesačne 60 €. Tam a neriešia osobomesiace.

Takže tvoj výrok: "Poplatky do fondu oprav sa platia od poctu osob." je chybný. Platby DO fondu opráv sa platia VŽDY podľa plochy bytu, nie podľa osobomesiacov.

Ak sa niečo čerpá z FO, napr. oprava vchodových dverí, tak celá faktúra sa uhradí z FO a nič sa nerozpočítava vlastníkom, takže osobomesiace sú zase bezpredmetné.

To, čo myslíš ty, sú iné náklady, napr. náklady na upratovanie spoločných priestorov. Tie sú ale hradené z prevádzkového účtu a tie sa na konci roka rozpočítavajú ako náklady do vyúčtovania jednotlivým vlastníkom podľa osobomesiacov, podľa počtu bytov - záleží od toho, ako si to vlastníci odsúhlasia. Podľa osobomesiacov sa platia aj náklady na osvetlenie spoločných priestorov. Ale tieto náklady nemajú zase nič spoločné s fondom opráv, hradia sa z prevádzkového účtu.

Pletieš si prevádzkový účet s účtom fondu opráv. To ty vytkol aj romana147 a ty sa na to urážaš.

U správcu si mohol znížiť počet osôb, ale to sa premietlo len na tie náklady, ktoré sa rozpočítavajú podľa osobomesiacov. Tvorbu a čerpanie fondu opráv to nijako neovplyvnilo.
wilby
28.01.23,17:26
Nik mi nič nevytkol, skor sa dotycny snazil o nieco ine.

Nic si nepletiem, lebo ako vravis, tak fond oprav predsa nik nevie ovplyvnit.
Takze plati to, co vravim, ze osobomesiace sa daju za urcitych okolnosti pozmenit, co ale v tomto pripade nejak neplati.

kto chce, tak pochopi a kto nie, tak ide po slovickach.
romana147
29.01.23,03:44
najprv TRESKNEš
potom sa VYHOVáRAš
Ja , ak NáHODOU neviem, tak PíšEM "asi"
alebo "neviem", ale vtedy skôr nepíšem
romana147
29.01.23,03:51
zas táraš ! "fond oprav predsa nik nevie ovplyvnit"

správca IBA !! PREPOčíTA POTREBNú výšku príspevku do FO tak , aby to pokrylo všetky potreby z FO hradené pre vlastníkov
a tú výšku si ODSÚHLASIA vlastníci !!!
wilby
29.01.23,08:20
Preco musis platit ?
- Lebo zákon
- Lebo je to predsa tvoj byt. Je uplne irelevantne, ze v nom nebyvas.

Spravca ma predsa pravdu. Poplatky do fondu oprav sa platia tak či tak.
Ale mozes si znizit zalohove platby za elektrinu a plyn.

Odpad sa nevybavuje "nejako", ten sa vybavuje na zaklade ziadosti a hlavne argumentaciou.
https://esluzby.bratislava.sk/info/e-form/217
Oliwa
01.02.23,10:15
janavrbovska
01.02.23,15:12
Ďakujem. Odpad sa odhlásiť nedá. Musím platiť dvojmo - aj tam, kde nebývam.
janavrbovska
01.02.23,15:13
Ďakujem. Odpad sa vraj odhlásiť nedá. Musím platiť dvojmo - aj tam, kde nebývam a netvorím odpad.
buchač
01.02.23,16:58
janavrbovska (Dnes 17:12) Ďakujem. Odpad sa odhlásiť nedá. Musím platiť dvojmo - aj tam, kde nebývam.
======================
Tiež platím dvojmo...ALE.

Odpad sa síce odhlásiť nedá, to je jasné...no dajú sa platby upraviť....teda, aspoň u nás.
Odniesol som žiadosť na magistrát a už pár rokov neplatím plnú sumu za odpad. Samozrejme, že Zástupca vlastníkov mi túto žiadosť potvrdil

Takže záleží aj od toho, či takúto možnosť Pééétržka ponúka.
Ak sa ti bude chcieť, tak sa informuj osobne, priamo u zdroja, lebo PLATÍ :

" Obec môže poplatníkovi za určité obdobie, ktoré trvá viac ako 90 dní v priebehu zdaňovacieho obdobia a počas ktorého sa nezdržiava alebo sa nezdržiaval na území obce, poplatok znížiť alebo odpustiť. Podmienky spolu s potrebnými dokladmi na zníženie alebo odpustenie poplatku obec určí vo všeobecne záväznom nariadení. "
https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_miestny-poplatok-komunalny-odpad#k8