liduska
02.10.06,16:13
Mám BV a na ňom úhradu za internet, toto chcem rozdeliť na 1/2 na daňový a nedaňový výdaj dá sa to takto naúčtovať v Alfe? Ako?Vďaka.
fantoci
02.10.06,15:03
1.Prevádzková réžia
2.Iný neovplyvňujúci základ dane
liduska
02.10.06,16:28
ale ja som chcela vedieť ako konkrétne to zaúčtovať v Alfe čiže ako to rozdeliť na daňový a nedaňový výdavok jedným zápisom
lenkak
02.10.06,16:35
presúvam Ti tému do témy Alfy, tam kde patrí, tak si potom všimnú práve Poraďací, ktorí aj s Alfou pracujú.
LubenaK
02.10.06,17:06
Ak chceš v Alfe niečo rozúčtovať do viacero stĺpcov, musíš použiť vždy nový doklad. V jednom doklade to nerozúčtuješ. Hlavne v takých prípadoch, kde máš daňový i nedaňový výdavok. Ak by to bolo v jednom stĺpci, napr. prevádzková réžia, dá sa to urobiť cez členenie - analytika.
sara
02.10.06,17:13
Treba to zaúčtovať dvomi zápismi, prvý zápis polovica sumy do prev. réžie a druhý zápis polovica sumy ako osobnú spotrebu.
sway
02.10.06,17:13
Mám BV a na ňom úhradu za internet, toto chcem rozdeliť na 1/2 na daňový a nedaňový výdaj dá sa to takto naúčtovať v Alfe? Ako?Vďaka.

môžeš spraviť i tak, že celú faktúrku dáš cez banku do nákladov a potom ID daj iný zdaniteľný príjem 1/2 sumy s odvolávkou na faktúru. K ID odporúčam priložiť kópiu faktúry aj s prideleným číslom záväzku.
Ako sa tu hovorilo, v Alfe je možné členenie len v rámci daňových nákladov : napr, na jednom bloku PHM a umytie vozidla, ak si vytvoríš v nastaveniach prísl. stĺpce.
Jeden doklad kde máš daň i nedaň. náklad sa bohužiaľ jedným zápisom rozčleniť nedá.;)
Zita5
03.10.06,08:34
Jeden zo spôsobov , ako zaúčtovať Tvoju operáciu , je aj ten čo písala sway .

Predpokladám že internet nepoužívate výlučne na podnikateľský účel , keď to chceš deliť .Nič sa nestane ,ak by si využila aj druhý spôsob , že úhradu v Alfe zaúčtuješ :

1/Zápis fa do evidencie záväzkov
2/ Účtovanie úhrady - banka výdaj /cez F7 vyberieš záväzok/oproti zápis výdavky neovplyvňujúce základ dane -iné /odklikneš uhradiť záväzok/
p o t o m :
3/Interným dokladom zaúčtovať do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane - prevádzková réžia , čiastku , ktorú ste si určili ako výdavok spotrebovaný na podnikateľský účel , avšak bolo by vhodné to mať ošetrené smernicou, koľko z fakturovanej čiastky za užívanie internetu každý mesiac budete dávať do VOZD.

Ešte mi chýba údaj o tom , či fa je písaná na FO alebo SZČO...čiže DPH zatiaľ z tejto mojej odpovede vynechávam , vlastne ani neviem či uvedená SZČO je vôbec plátcom DPH .

V Alfe skutočne tak ako píše sway jedným riadkom sa nedá zaúčtovať aj nedaňový výdavok aj daňový , vždy musíš na to použiť minimálne dva zápisy .