Věra Deptová
02.02.23,14:58
Dobrý deň. Správne budem prosím postupovať? Firma zakúpila monitor + ostatné komponenty súvisiace s PC. Následne do PC zakúpila aj program Windows. Podľa mňa by som mala všetko zlúčiť a pri presiahnutí sumy 1 700 eur. odpisovať 4 roky. Stretla som sa s tým, že program Windows účtujú zvlášť, ale mne to z logiky veci nesedí! Ďakujem, Věrka.
Nandrolon
03.02.23,08:21
Počítač sa zaraďuje vždy so všetkými komponentami a operačným systémom spolu.
Ak suma bez DPH presiahne 1700,00 Eur, zaradíš do 1. OS a daňovo odpisuješ 4 roky, účtovne podľa vášho odpisového plánu, ktorý by ste mali mať zostavený a schválený v smernici.
Ostatný softvér sa zaraďuje osobitne.
O účtovaní Windows zvlášť by sa dalo uvažovať jedine v prípade, ak by sa jednalo o tzv. "krabicovú verziu", teda nie OEM verziu. A pokiaľ by ste často menili hardvér a využívali stále tú istú krabicovú verziu Windows. To ale nie je na 100% váš prípad, takže klasický Windows OEM účtovať k hardvéru.
misoft
03.02.23,09:55
No - pokiaľ kúpili LEN počítač (komplet) BZE OS a potom kúpili OS - tak to OEM už nebude, ale bude to bulk. Okrem toho - OS je digitálny tovar, či je to Windows, Ubuntu, Linux, MAC.... OS sa dá stiahnuť voľne z netu, zakúpením zákazník dostáva LEN aktivačný kód - taktiež digitálne. Už dávno skončilo, že SN + Activation Code boli na baleniach - dnes sa OS registruje on-line - zadaním toho AC.
Nandrolon
03.02.23,10:06
Neviem ako je to momentálne dnes, ale prv sa OEM verzie OS predávali spolu s hardvérom, predajcovia to takto obchádzali, že si si kúpil napr. najlacnejšiu myš a k tomu si si už mohol kúpiť OEM verziu Windows, ktorú si registráciou vlastne naviazal na daný PC, a potom už sa stala OEM verzia aktivovanou a neprenosnou na iný PC.