Beulka
03.02.23,07:55
ako Vy, ostatní Poraďáci - mzdári, riešite prípady keď vyplácate zamestnancom čistú mzdu v hotovosti. Napríklad ak vyjdú na výplatu sumy 732,62 € alebo
732.64 €. Mám v pokladni ešte pár jedno a dvojcentoviek, ale pomaly sa mi míňajú.
Ďakujem za názory.
Tweety
03.02.23,07:34
Nič nezaokruhľuješ. A prečo by si aj mala, keď mince ešte stále platia.
Chobot
03.02.23,07:44
A prečo ich chceš zaokrúhľovať? Podľa zákon o cenách č. 18/1996 sa zaokrúhľujú len platby za tovar, viď príslušné ustanovenia daného zákona:

§ 2 Základné pojmy
(1)
Cena je peňažná suma dohodnutá pri nákupe a predaji tovaru. Za cenu podľa tohto zákona sa považuje aj tarifa.3)

§ 3 ods. (4)
Cena platená v hotovosti sa zaokrúhľuje na 5 eurocentov; celkový zvyšok nezaokrúhlenej ceny platenej v hotovosti, ktorý je nižší ako polovica hodnoty 5 eurocentov, sa zaokrúhľuje nadol a celkový zvyšok nezaokrúhlenej ceny platenej v hotovosti, ktorý je rovný alebo vyšší ako polovica hodnoty 5 eurocentov, sa zaokrúhľuje nahor. Ak je cena platená v hotovosti súčtom cien za viac kusov toho istého tovaru alebo viac kusov rôznych tovarov, zaokrúhľuje sa takto až výsledná cena platená v hotovosti. Cena platená v hotovosti vo výške 1 eurocent alebo 2 eurocenty sa zaokrúhľuje na 5 eurocentov. Takéto zaokrúhľovanie ceny nie je porušením cenovej disciplíny podľa tohto zákona.

Mzdu musíš vyplatiť takú, ako vypočíta mzdový systém, takže keď má 900,22, tak vyplatíš 900,22. Jedno a dvojcentové mince predsa nezrušili.
Chobot
03.02.23,07:45
Zmenil som na otázku.
Beulka
03.02.23,08:24
Ďakujem, veď tak aj robím.