genex
10.02.23,06:19
Kúpil som pozemok z konkurzného konania, v zmysle ktorého exekučné práva zanikli, takže som sa stal "čistým" vlastníkom. Po krátkom čase sa mi na LV objavila plomba o zriadení záložného práva, ktoré logicky kataster nemôže zapísať, ale táto plomba mi tam stále svieti.

Najprv som si myslel, že to je len omyl, ale myslím, že to robí zámerne. Začalo sa to v septembri, takže možno sa v konaní odvolal a ja sa bojím, aby mu to náhodou kataster nezapísal. Ako najlepšie mám túto situáciu riešiť?

1. Ja ani neviem, ktorý exekútor to je, mám právo, aby mi to kataster prezradil?
2. Ak to robí zámernel a pokus o zápis ZP dobrovoľne nezastaví, ako sa mám brániť?
ivka70
10.02.23,05:30
Urcite to exekutor robi zamerne, nejaky dovod na to mat musi.
Ako vlastnik mas pravo ziadat od katastra informaciu o tom, kto a na zaklade coho plombu na tvoj majetok dava.

Az ked zistis, o co presne ide, mozes posudit opravnenost.
Branit sa mozes na sude.
mari2x
10.02.23,07:14
Vraj "nejaký dôvod" exekútora sa volá "právny titul"
mari2x
10.02.23,07:20
Ak ti plomba svieti, tak ju kataster ASI už zapísal /
a bývalo zvykom, že kataster zapiše, až ked jeho právnik povolí vklad !
Aj tak je divné, že ti NIEKTO šikovný ! :D predal pozemok pri neprávoplatne uzavretom konkurze.
genex
10.02.23,10:00
Ale nezapísal, to by už pomba nesvietila, ale bola zapísaná ťarcha. Plomba znamená len prebiehajúce vkladové/záznamové konanie. Kontroloval som jeho stav a je "prerušené po lehote". Teda je jasné, že mu to kataster zatiaľ nezobral.

Konkurz bol riadne súdom vyhlásený a kupoval som nie od "niekoho", ale správcu konkurznej podstaty. Nehovoriac o tom, že kúpna zmluva musela aj prejsť cez kataster, ktorý aj vymazal všetky ťarchy.
ivka70
10.02.23,10:04
Ono sa stava, ze sa objavi dalsia tarcha, v medziobdobi, kym to je este na povodneho vlastnika. Zisti si na katastri, o co presne ide.
Chobot
10.02.23,10:04
Možno sa exekútor len snaží opätovne zapísať ťarchu exekúcie, alebo nejaký iný exekútor mal neaktuálne informácie a myslel si, že nehhuteľnosť patrí ešte pôvodnému vlastníkovi.

Ak ti to nesúri, tak počkaj, čo urobí kataster - možno návrh na zápis exekúcie zamietne a plomba ti zmizne. Alebo návrh zapíše a potom sa budeš môcť brániť voči zápisu.

Ak ti to súri, tak si zisti na katastri, ktorý exekútor dal návrh a skontaktuj sa s ním. A je tá plomba naozaj z dôvodu návrhu nejakého exekútora?
genex
10.02.23,10:04
Ktorý mimochodom nemá, lebo vyhlásením konkurzu exekúcia zaniká a tým aj všetky exekučné záložné práva. Pánom nad majetkom dlžníka sa stáva konkurzný správca.

Takže tu ide buď o amatérizmus, alebo svojvôľu exekútora.
ivka70
10.02.23,10:06
zanikaju exekucie, ktore boli zname ku dnu konkurzu, ze nevzniknu dalsie, nikto nezaruci ...
Mária27
11.02.23,08:05
Pozri § 68 katastrálneho zákona: Verejnosť katastrálneho operátu.
Podľa ods. 3 Verejnosť zbierky listín je obmedzená. Prístup k listinám uloženým v zbierke listín sa umožňuje len vlastníkovi alebo inej oprávnenej osobe, ich právnym predchodcom a právnym nástupcom.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1995/162/20230201
genex
08.07.23,22:32
Len pre info, nechal som tak a plomba už zmizla. Kataster mu to určite odmietol a on zistil, že má neaktuálne informácie...