erass
13.02.23,09:21
Zdravim,
chcem sa opytat. Mam 23 rokov stare auto na benzin, bol som na emisnej kontrole a vyslo mi, ze mam CO pri volnobenych otackach 0,0000 a CO pri zvysenych otackach 0,0100. Pred desiatimi rokmi som mal na volnobeh 0,135 a od vtedy sa mi emisie znizuju a teraz vysla nula. Vedel by niekto, cim to je sposobene? Ved taketo hodnoty snad nema ani najnovsie auto.
Chobot
13.02.23,08:35
Pravdepodobne chyba merania. Ak ti auto prešlo STK, buď rád a nerieš to.
buchač
13.02.23,08:39
Mam 23 rokov stare auto na benzin...
=====================
No schválne...aké ???
Ale inak ? Neverím, že by sa také niečo udialo.
erass
13.02.23,08:55
Snad si nemyslis, ze sa idem na to stazovat. :)) Ostatne hodnoty boli namerane...teplota motora, otacky, aj pevne castice. Toto je fakt zaujimave, ako sa tie hodnoty CO postupne znizuju, kazde dva roky az teraz na nulu.
erass
13.02.23,08:56
Ved mam v ruke protokol. :)
pavol54
13.02.23,09:27
Ak máš pochybnosti o kvalite merania tak to nahlás. Osobne by som to nerobil, pretože ostatná kontrola 23 ročného auta by asi bola aj jeho poslednou. Všetky meracie prístroje podliehajú pravidelnej metrologickej kontrole. spravidla jeden rok ale môžu aj menej, pretože ak má autobus 6 mesiacov STK(EK), nie je dôvod robiť kontroly s prístrojmi s väčším časovým intervalom certifikácie.
pavol54
13.02.23,10:07
no vidíš keď si nepochopil obsah písaného tak pre teba ešte raz
Každý prístroj musí byť overovaný v určitom časovom intervale a ten by nemal byť dlhší ako termín overovania prístrojov ktoré ním overuješ.
teda osobné auto má dvojročný interval kontroly merací prístroj by teoreticky stačil (podľa triedy presnosti)byť overený raz za dva roky, ale keďže stanica overuje aj dopravné prostriedky čo majú interval 6 mesiacov, teda jeho overovanie musí byť v tomto rozmedzí.
ty si sa pýtal prečo je 0, pochybuješ o pravdivosti údaja ale nepochybuješ o pravdivosti údaja z predošlej kontroly.
tak som odpovedal
Chobot
13.02.23,10:28
Synove auto bolo tiež na EK pred 2 rokmi. Namerali mu vysoké hodnoty CO. V servise chceli hneď meniť katalyzátor, lambda sondu a neviem čo ešte. Niekto mu poradil, nech ten motor poriadne prepáli na diaľnici - vyššiu rýchlosť (130-140) takých 10-20 km. Potom išiel znovu na EK a technik nameral úplne nízke hodnoty. Neveril, že tam nič nemenil.
pavol54
13.02.23,10:32
doplním tiež to isté, ale naviac mi poradili naliať do nafty niečo čo dekarbonizuje
erass
13.02.23,10:39
Mojko, ja som tu otazku pisal. Ja jej rozumiem. :)) To len ty sa ma snazis presvedcit, aky si mudry a pritom pises od veci o nejakych autobusoch a intervaloch 6 mesiacov. :)) Pac a chod si dat limcu.
buchač
13.02.23,10:47
Povídej holubúm...proste ti neverím - neexistuje !!!

....a ozaj, ešte stále čakám na značku a typ auta.
erass
13.02.23,10:58
Ano, to som tiez pocul, ze staci dat aj kvalitnejsie palivo a vybehat auto a moze to upravit emisie. Ale ja som s nim po dialnici vobec nejazdil...max 90 a chodim na benzin do tesca. Praveze robim len kratke jazdy do obchodu a to nie je dobre pre katalizator, pretoze ten najlepsie pracuje ked sa rozpali na 400°C a vtedy sa "prefukne". Preto ma to zaujalo, ze co sa to deje. Je fakt, ze za rok najazdim max 1000km a vacsinou kratke jazdy. Ale CO 0,000? To je nerealne a vtipne. :)
erass
13.02.23,11:00
No vidis pavol54, konecne k veci. :) Ale ja nic nepridavam do benzinu. Dam benzin 95 z tesca a to je vsetko. Auto ma najazdene 153 000km.
Chobot
13.02.23,11:12
Existujú veci medzi zemou a nebom, ktoré nikto nevysvetlí. Možno keby ti zase merali, tak máš viac než nulu.
pavol54
13.02.23,11:19
ja vždy píšem k veci ak sa to niekomu nepáči alebo ma nepochopí, tak ma radšej vymaže. ja som písal o vyčistení naftového motora, čo sa týka zloženia palív a o ich spaľovaní je celá veda, prečo boli benzíny 90,95, a neviem ešte aké? vo výrobe sa vyrába len jeden druh benzínu to ostatné je o aditívach a prísadách
buchač
13.02.23,11:29
Chobot (Dnes 12:28) Synove auto bolo tiež na EK pred 2 rokmi. Namerali mu vysoké hodnoty CO. V servise chceli hneď meniť katalyzátor, lambda sondu a neviem čo ešte. Niekto mu poradil, nech ten motor poriadne prepáli na diaľnici - vyššiu rýchlosť (130-140) takých 10-20 km. Potom išiel znovu na EK a technik nameral úplne nízke hodnoty. Neveril, že tam nič nemenil.
=========================
Minulý rok som cez toto všetko prešiel...výmena toho a hentoho, aj motor som nažhavil, aj maník sa s autom na linke hral....a hovno, hovno zlatá rybka, emisná kontrola ani na tretí krát neprešla. Hodnoty až do het...tak som auto šmaril do predaja. Našťastie sa podarilo predať.
mari2x
13.02.23,11:45
nechaj si ho ešte 2 - 3 roky a emisie klesnú do mínusu !
mari2x
13.02.23,11:48
EXTRA benzinák na ktorom merajú pevné onéé
mari2x
13.02.23,11:53
"prečo boli benzíny 90,95"
aké sa vyrábali autá, také k nim vyrábali benzíny /

povedz krakovacej komore, NECH ROBí IBA JEDEN
Nandrolon
15.02.23,06:35
Máš deravý výfuk a prisáva ti to vzduch.