palking
13.02.23,13:05
Dobrý deň. Má zamestnanec nárok na príspevok na stravu za dni preplatenej dovolenky? Ďakujem.
ivka70
13.02.23,12:12
Nie, nema.
veronikasad
13.02.23,12:12
Z akého dôvodu? Počas nej pracoval viac ako 4 hod.denne?
palking
14.02.23,08:43
Dobrý deň. A viete mi prosím k tomu priložiť nejaké vysvetlenie, kde sa to komentuje. Hlavná ekonómka u nás tvrdí, že má nárok. Ďakujem.
kn-alka
14.02.23,08:48
máte kolektívnu zmluvu? ak nie, tak nie je nárok

... a čo tak sa spýtať ekonómky, na základe čoho tvrdí, že máte nárok - jedine z tej kolektívnej zmluvy.
kn-alka
14.02.23,08:53
Vysvetlené to máš v zákonníku práce §152

.....Nárok na zabezpečenie stravovania alebo poskytnutie finančného príspevku na stravovanie má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny.....


https://www.autora.sk/zz/2001/311/#152_Stravovanie_zamestnancov

Ak však máte kolektívnu zmluvu, v ktorej máte uvedené príspevky nad rámec zákona, tak na ne máte nárok.
ivka70
14.02.23,08:59
Narok na zabezpecenie stravovania je za kazdy den, v ktorom pracovnik odpracuje aspon 4 hodiny.
Kolko ich odpracoval pri preplateni dovolenku? Nula. Cize ziadny narok nie je.
ivka70
14.02.23,09:00
Narok v KZ moze byt definovany aj pocas cerpania dovolenky, ale pri preplateni nevycerpanej dovolenky nema ako byt definovane stravovanie nad ramec zakona.
Roskova
14.02.23,09:54
Dobrý deň, prosím, vysvetlite mi, aký má súvis preplatenie dovolenky s nárokom na finančný príspevok . Veď v deň, keď nečerpal dovolenku ale si ju dal preplatiť pracoval viac ako 4 hodiny... Mám dojem že si pletiete ustanovenie, podľa ktorého si na základe kolektívnej zmluvy alebo interného predpisu možno rozšíriť poskytovanie príspevku na stravovanie §152 ods. 9:
Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov
a)upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b)umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
§152 ods.9c)rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3
kn-alka
14.02.23,10:41
pardon, ja som tipovala, že sa pýta na čerpanie dovolenky, vôbec som nemyslela na preplatenie nevyčerpanej dovolenky
kn-alka
14.02.23,10:42
otázkou je, či zadávateľ/ka myslela na čerpanú dovolenku, alebo preplatenie nevyčerpanej dovolenky.... ja som automaticky riešila vyplatenie čerpania dovolenky
ivka70
14.02.23,10:53
ja to nikde netvrdim, p.Roskova, preco reagujete na moj komentar a chcete vysvetelnie odo mna?
Roskova
14.02.23,12:08
čo podľa Vás znamená preplatenie dovolenky? Podľa mňa je to len finančná náhrada za dovolenku, ktorú zamestnanec nevyčerpal. Nemá to žiadny súvis s neodpracovanou dobou - čerpaním dovolenky. Ak niekto nečerpal dovolenku , tak vtedy predsa pracoval a vzniká mu nárok na finančný príspevok zo zákona, žiadna kolektívna zmluva tu nie je potrebná.
ivka70
14.02.23,12:10
este raz, reagujete uplne mimo ...ja som nic take netvrdila
teraz mame tipovat, komu ste chceli odpovedat tymto prispevkom?
Roskova
14.02.23,13:20
hlavná ekonomka to netvrdí, tvrdí , že zamestnanec má nárok za odpracované dni, ty si krátila narok za odpracované dni o dni preplatenej dovolenky ...preto vzniká rozdiel mezdi nárokom na FP a vyplateným príspevkom
ivka70
14.02.23,13:26
mohli by ste si vyjasnovat nazory v ramci organizacie a nie verejne, na webe? :)
veronikasad
14.02.23,13:43
Za dní kedy pracoval a necerpal dovolenku predsa už finančný príspevok dostal.
Nad rámec zákona, za dní kedy dovolenku čerpá (nie je preplatená), môže zamestnávateľ vyplatiť príspevok na stravovanie, len ak to máte dohodnuté v kolektívnej zmluve. Inak je to plnenie nad rámec zákonníka práce, ktoré podlieha odvodom a daní.
palking
14.02.23,18:32
Prosím o radu, ako sa dá zrušiť otázka. Ja som sa do tejto debaty od 10.43 už nepridala a ani ju nerozoberala na webe. Ďakujem.