Nikola152
15.02.23,13:59
Predošlá účtovníčka pohľadávky neodpisovala, sú tvorené OP, ale pohľ. sú už premlčané. Je potrebné pohľadávky odpisovať, alebo je to na rozhodnutí firmy?
Nikde sa to neviem dočítať.
Dáša_
15.02.23,13:49
A aký je rozdiel medzi odpisovaním a tvorením opravných položiek? Veď keď tvorila opravné položky, tak boli zrejme v daňových výdavkoch. Ak sú trvalo nevymožiteľné, tak už len vyradenie
Nikola152
15.02.23,17:08
Vyradenie/odpis je to isté, niektoré opravné položky má v 100% hodnote pohľ. niektoré menej, neviem sa dopátrať prečo. Pokiaľ čítam správne tak by sa mal základ dane zvyšovať/znižovať ak odpisy nie sú rovnaké ako pohľadávka a preto by som sa s tým nechcela zaoberať ak to nie je nutné. To že mi to svieti v programe a evidujem to na 311 mi nevadí. Preto sa pýtam, či je to potrebné vyradiť, alebo firma sa tak nemusí rozhodnúť.
Dáša_
15.02.23,17:29
to že sú niektoré opravné položky v 100% výške a iné nižšie môže súvisieť s viacerými vecami.
Opravné položky sa tvoria postupne, podľa času, ktorý uplynul od ich splatnosti. Takže výška môže byť spôsobená týmto. Zjednodušene 20%,30% a 50% postupne podľa dní omeškania.
Alebo to môžu byť firmy, ktoré sú napríklad v konkurze či reštruktúre a tam je zas iný spôsob tvorenia opravnej položky.
Ako inak ich chceš vyradiť, ak sa nevytvorila opravná položka? A ešte poznámka, čo sa týka tvorenia opravnej položky. Ak sa netvorí, tak potom súvaha nedáva reálny obraz o firme. Lebo ked má firma pohladávky podla výkazov vo výške 100 a z toho je reálne 20 nevymožiteľných, tak to nebude v poriadku. Je to skreslenie obrazu
Nikola152
15.02.23,18:18
My sa nechápeme, opravné p. sú samozrejme vytvorené, chápem...len sa pýtam ak sú opravné položky vytvorené napríklad na 100% alebo teda prešlo viac ako 1080 dní či musím pohľadávku definitívne vyradiť, alebo môžem čakať, rozhodnúť sa že ešte pohľadávku v účtovníctve nechám aj keď opr. položky sú vytvorené. Keďže toto sa neviem nikde dočítať, všade je, že firma sa rozhodla vyradiť. Teda nie je dané že sa musí vyradiť?
Ďakujem
Dáša_
15.02.23,19:02
Ak je opravná položka vytvorená na 100% (vyššie je uvádzané, že sú v rôznej výške), tak aký význam to má nechávať v účtovníctve, pokiaľ to nie sú pohľadávky v konkurze, neboli vymáhané?
Nikola152
16.02.23,11:26
Dobre tak poprosím o radu, ak mám na pohľadávku 100% OP tak vyradím 391/311 v daňovom neupravujem nič. Ak teda mám pohľ. v hodnote 1000€ ale OP boli tvorené 980€ prešlo 9 rokov, tak ako to postupujem prosím. Neviem 100% výjsť z pokynov ako postupovať, nechcem urobiť zbytočnú chybu, preto som nechcela tieto pohľ. riešiť ak ich stará učt. nechala takto. Vedela by si mi poradiť teda?
Dáša_
16.02.23,12:30
v prvom rade zisti, či sa nejedná o pohľadávku firmy, ktorá je v konkurze. Ak áno, potom sa treba pozrieť, či bola prihlásená.
Ak je to iba zabudnutá a nedotvorená opravná položky, ktorá sa už nedá daňovo uplatniť, tak vytvoriť zvyšok opavnej položky 547/391 za mňa nedaňovo a potom vyradiť, ako si napísala vyššie.

Ak je pohľadávka ešte nepremlčaná, tak dotvoriť opravnú položku aj daňovo a vyradiť
Nandrolon
16.02.23,17:32
Opravné položky môžeš tvoriť po splnení zákonných podmienok, pohľadávku vyradzuješ až na základe rozhodnutia napr. o zastavení exekúcie, zaplatení a iných skutočností. Ak pohľadávka nemá opravnú položku a je napr. u exekútora a exekúcia nebola zastavená, vedenie firmy môže schváliť odpísanie tejto pohľadávky. Keďže je to iba z rozhodnutia firmy, účtuješ vtedy do nedaňových nákladov.
Nikola152
16.02.23,18:04
Môj prípad je že firmy sú zrušené, preto asi nemáme dôvod úhradu očakávať. Tak neviem či nechať tak alebo vyradiť.
Nandrolon
16.02.23,18:09
Aký máš k tomu oficiálny doklad?
Nandrolon
16.02.23,18:10
Mali ste tie pohľadávky prihlásené?
Nikola152
16.02.23,18:58
Z finančného registra. Firma zrušená 3 roky. Nemali sme ich prihlásené.
Nandrolon
17.02.23,05:30
Podľa môjho názoru sú to nedaňové náklady, nakoľko ste pohľadávku neprihlásili a tým pádom nevyvinuli dostatočnú iniciatívu danú pohľadávku vymôcť. Môžem sa ale mýliť, je to predsa len špecifický prípad. Druhá s tým súvisiaca otázka je, ako ste vlastne robili inventarizáciu pohľadávok v minulosti...
Nikola152
17.02.23,06:32
Neviem ako v minulosti, ale posiela sa inventarizácia - saldo našich pohľadávok (mne za minulý rok poslalo zoznam našich záväzkov z 30 firiem len 3,tak nechápem ako postupuju v iných firmách) a nezaplatené faktúry nad rok a po upomienkach sa konzultuju s vedením ako postupovať. Väčšinou nie je záujem ani o vytvaranie OP.
Nikola152
17.02.23,06:58
Najlepšie bude, keďže nie je dané že firma musí pohľadávky vyradiť, to nechať buď tak, keďže nemám žiadne poznámky k tomu prečo boli OP tvorené inak napríklad, alebo prečo a či boli pohl. prihlásené... Tak buď to nechám tak, alebo ak vyradiť tak radšej nedaňovo, keďže si nie som 100% istá ako bolo postupovane? Keďže neviem posúdiť pohľadávku tak by som sa tým nezaoberala.