janulka5595
16.02.23,06:58
Ahojte, vlastníme menšiu chatku v oblasti, kde je chránené územie - podľa katastra je to chránené vtáčie územie. Máme problém, nakoľko v tejto oblasti skupuje všetky pozemky jeden dotyčný, žiadal aj nás niekoľko krát k odpredaju, až do momentu, kedy nám to je už nepríjemné, lebo neustále otravuje... je to záhradkárska a viničná oblasť, vypomstieva sa nám za to, že sme to nechceli odpredať tým, že robí škodu na našom pozemku a záhrade. Nakoľko tento dotyčný je zároveň aj pracovníkom na miestnom obecnom úrade, čiže sa neviem dopátrať k relevantným informáciam, či je možné náš pozemok oplotiť? Bolo by to klasické pletivo a stĺpiky zabetónované v zemi. Nakoľko nie je v oblasti elektrina, nemáme možnosť inštalovať kamery, ale rozmýšľame nad fotopascami. Je potrebné podať žiadosť o stavebné povolenie alebo stačí len ohláška? Pomedzi vedie cesta ktorou sa dá dostať k všetkým parcelám, a vedie cez stred pozemkov, zamýšľame oplotiť osobitne vrchnú časť a osobitne spodnú, kde by ostala cesta nedotknutá a tým pádom prejazdná. Pripájam foto. Ďakujem za odpovede...
pavol54
16.02.23,06:31
fotopasce sú lacnejšie a uplatniť si voči majiteľovi susediaceho pozemku náhradu škody podľa občianskeho zákonníka. Ten plot tam chceš mať proti komu?
Lebo ak by teoreticky majiteľ vedľajšieho pozemku choval jedovaté hady spravíš si teráriové oplotenie?
Chobot
16.02.23,06:32
Tá menšia chatka je riadna stavba, skolaudovaná a zapísaná v katastri? Ak áno, tak plot by bol drobná stavba - doplnková k hlavnej a na to stačí ohláška.

Pokiaľ tá chatka nie je hlavná stavba, tak potrebuješ na plot stavebné povolenie.

Tak či tak ti to musí schváliť stav. úrad, takže najlepšie je spýtať sa tam.
janulka5595
16.02.23,07:29
Tá chatka nemá základy, je to iba na drevené hranoly položená unimobunka, ktorú môžme kedykoľvek odstrániť..
Na staveb. úrade mi nepomôžu, nakoľko to sú jeho ľudia...
Všetky pozemky okolo nás odkúpil práve on
janulka5595
16.02.23,07:29
Proti tomu dotyčnému, ktorý skúpil všetky pozemky susediace s nami a teraz robí naprieky, nakoľko sme odmetli odpredať aj tú našu parcelku.
wilby
16.02.23,08:13
1. Chranene uzemie ma svoje pravidla, citujem :

Na území, na ktorom platí II. stupeň ochrany, sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody na
....
oplotenie pozemku za hranicami zastavaného územia obce okrem oplotenia lesnej škôlky, ovocného sadu a vinice,
https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_uzemna-ochrana-prirody-a-kraji

2. Oplotenie pozemku pojednava stavebny zakon

3. Fotopasce su dobra volba. Len ich potrebne poriadne zamaskovat, nakolko sa kludne moze stat, ze o ne prides.
Na nezakonne konanie kludne upozorni policiu - podaj oznamenie na neznameho pachatela s podozrenim na dotycneho.
Ale aj tak predpokladam, ze dotycny so svojim konanim neprestane, skor bude nasledne pokracovat svojim konanim v zmysle zakonov a teda podavat vseliake namietky a podobne.
ivka70
16.02.23,08:17
V takom pripade je na oplotenie potrebne stavebne povolenie, ku ktoremu treba este viac suhlasov, kvoli tomu chranenemu uzemiu.

A obavam sa, ze ked niekto bude chciet skodit, pletivo ho nezastavi, akurat by nicil aj plot ....
pavol54
16.02.23,08:28
pýtaj trhovú cenu x 3 a uvidíš, čo je to "naprieky"?
pavol54
16.02.23,08:30
ivka máš pravdu kto chce škodiť bude aj keby mal výkaly (v mojom prípade naviac aj použité hygienické vložky) cez plot hádzať a naviac ten sused nedá podpis k stavebnému povoleniu.
janulka5595
16.02.23,08:47
V katastri to máme zapísané ako vinicu.
Tým pádom by netrebalo stavebné povolenie?
wilby
16.02.23,09:10
Zle to chapes.
- Na stavbu plota je potrebne ohlasenie alebo povolenie v kazdom pripade.
- Ale kedze tu ide o chranene uzemie, tak nie je potrebne povolenie od ochranarov.
- keby to nebola vinica, tak by bolo nutne povolenie aj od nich.
janulka5595
16.02.23,09:17
Už chápem.. aj tak však máme ruky zviazané, nakoľko stavebné povolenie nám určite nevydajú. Zo všetkých strán sú susediace parcely v jeho vlastníctve, a tým pádom, že robí na OcÚ a aj celá jeho rodina, tak asi veľkú šancu nemáme že?

Je mi to plaču, jedná sa o pozemok, ktorý mi darovali rodičia, prežila som tam celé detstvo a veľmi ma mrzí, že nám to jednak takto strpčuje dotyčný a zároveň s tým nevieme nič urobiť...

Nie je možnosť napríklad podať to na nejakom vyššom úrade? Nie priamo v obci/meste? Alebo sa niekde odvolať?
pavol54
16.02.23,09:23
Na Slovensku - zabudni. Strpčuje, robí naprieky, to môžeš tak maximálne na okres ale tam má obec väčší dosah ako ty. Jedine dokázať že ti niečo spôsobil, a okamžite volať štátnu políciu.
wilby
16.02.23,09:37
Na nejaky vyssi urad sa nema vyznam dovolavat. To uz radsej priamo na sud. Lenze ani v tomto pripade nemas zaruku, ci sa dovolas spravodlivosti.

- Zalezi, ci mas chut bojovat, ci ten kus zeme stoji za to, aby si mala pocuchane nervy.
Poznamka - mali sme zahradu. Majitelka bola moja manzelka so sestrou. Doslo k urcitym okolnostiam, ze sme sa rozhodli radsej svoju cast predat, ako sa zbytocne nervacit.
- Tiez v tvoj neprospech je skutocost, ze z kazdej strany mas za suseda dotycneho.
- Co sa tyka tej polnej cesty ? Aby si raz nebola prekvapena, že bude jeho a ty sa na svoj pozemok proste nedostanes.

Ale da sa aj inak.
- zapytaj sa pozemok fest solidne premrstenu cenu a kupte si nieco niekde inde.
- ak by nekupil, nechas pozemok lezat ladom, nech tam rastie všetko mozne. Podla zakona pokosis 2x do roka a na suseda sa mozes vies co.
- Ak by sused sahol na tvoju hrudu, tak ho udas a fertig.

Proste na hrubu zaplatu hruba nit.
janulka5595
16.02.23,09:50
Aj nad tým som už rozmýšľala, avšak nedá sa mi toho len tak vzdať. Ale už i pri pomyslení na to, aké opletačky z toho môžu byť, asi ani inú možnosť nebudem mať...
Môže odkúpiť cestu, aj keď cesta nie je na mape zakreslená? Vidieť ju na katastrálnej mape len pri leteckom pohľade, nie je stanovené vecné bremeno práva prechodu ani nič podobné... a je to tak so všetkými parcelami, že ich tá akoby spoločná cesta delí na spodnú a hornú polovicu.