adulik78
20.02.23,21:33
Dobrý deň,

mám niekoľko otázok, ktoré nie je možné zhrnúť do nadpisu:

1.Je možné pri výpočte základu dane odpočítať z príjmov zo živnosti aj preukázateľné zaplatené poistné na dobrovoľné sociálne poistenie?

2. Kde všade sa to v DP FO-B uvádza? Napr. na str. 4 DP pod tab. 1, na str. 18 DP a pod.

3. Ak si uplatňujem paušálne výdavky, do sumy výdavkov zo živnosti v tab. 1, stĺpec 2, riadok 2 v DP sa uvádza 60% z príjmov + zaplatené poistné (soc. a zdravotné) alebo len 60% z príjmov zo živnosti?

Ďakujem.
Katy a R
20.02.23,21:14
Nuž ja by som poradila - že konečne by už bolo dobré prečítať si poučenie na vyplnenie DP - veď robíš DP aj iným (podľa tvojich otázok) . Veď preto ho každoročne FS vydáva.
nazrela som - konkrétne na str. 11 nájdeš
adulik78
20.02.23,21:40
Ďakujem za radu. Už viem, na čo presne slúži tento portál.
veronikasad
20.02.23,22:38
1. ano
2. str.3, r.10 - výdavky + preukazatelne zapl.poistné na str.4
3. súčet 60 % (max.20 000€) + zaplatené poistné, vrátane nedoplatku z RZZP a dobr.poist. SP

Nezabudni na vyplnenie prílohy na poslednej strane DP

PS : tú poznámku pod odpoveďou Katy si si mohla odpustiť - porada nie je bezplatná účtovnícka kancelária
adulik78
21.02.23,06:10
Ďakujem. Konečne v tom mám jasno.

PS: Vždy hľadám info najskôr na stránke Finančnej správy a na rôznych stránkach, napr. na podnikam.sk, kros.sk a pod. , kde sú rady ohľadom odvodov a daňových priznaní. Na porade sa pýtam až úplne naposledy, keď si nie som istá. Často je to na iných stránkach "vysvetlené" spôsobom CTRL+C a CTRL+V, takže aj keď to čítam desiatykrát, nie som si istá, či je to, na čo hľadám odpoveď tak, ako si myslím, že to je a potrebujem to na nejakom príklade uviesť. Stačí mi stručná odpoveď, tak ako si to napísala ty. Ale ak si dá niekto o polnoci robotu napísať mi na 3 riadky, aby som si to naštudovala, tak nemám lepšiu odpoveď. Po celom dni v práci mám aj ja toho dosť, takže som do toho včera už zapichla vidle a šla spať.
veronikasad
21.02.23,07:08
Adulík, nič zle ti Katy neporadila. Poučenie na vyplnenie daňového priznania každý poradak, ktorý tu bezplatné radi popri práci, vo svojom voľnom čase a väčšina z nich má platený prístup do Draka na Porade, čítal x-krát...
Ak máš toho dosť, zaplať si na svoje otázky daňového poradcu.
Negoce
21.02.23,09:35
Veronka, oplatí sa poradiť? tu je to aj zadarmo? dostaneš vidlami do chrbta , tak ako dostala Katy a R
pre autorku otázok: adulik78 je neprípustné takto sa správať voči poraďáčke, ktorá správne odpovedala , aj ja sa pripájam a budem nepríjemná, odporúčam študovať, vzdelávať sa, faktom je , že štúdium ešte nikomu neublížilo , teda ani tebe, kritiku si nechaj do vlastných radov!
Katy a R
21.02.23,10:19
Kočky ďakujem za obhajobu :) som už veľká zvládla som aj horšie;) Nuž vyzerá to tak, že najjednoduchšie je tu na porade požiadať o konkrétne vyplnenie riadkov - a potom si dať za to zaplatiť. Načo sa obťažovať čítaním poučenia, kde je to polopatisticky vysvetlené a nedajbože zákona :) . A každý rok skoro tie isté otázky sa opakujú.