Istrija
22.02.23,19:20
Dobrý deň, chcelaby som sa spýtať ako mám postupovať. V máji 2022 som so synom vydražili dom, cez dražobnú spoločnosť, v ktorom bývala majiteľka domu. Dom sme do 14 dni zaplatili a po 2 mesiacoch synovi bola táto nehnuteľnosť zapísaná v katastri na list vlastníctva. Majiteľka ale podala na súd žalobu o neplatnosti dražby, a žalobu o nariadení neodkladného opatrenia zdržania sa záložného práva. Súd jej zamietol žalobu o nariadení neodkladného opatrenia ale zatiaľ sa nevieme dočkať zrušenia neplatnosti dražby. Dom je napísaný na syna, majiteľka nám neplatí, žiadne nájomne-nevieme v akej výške ho môžeme žiadať, neoprávnene užíva nehnutelnosť-či máme dať na ňu trestné oznámenie a či je za pomoci polície môžeme z domu dať vyhodiť aj keď tam má trvalé bydlisko.
Negoce
22.02.23,18:53
iba súdenou cestou
Chobot
22.02.23,19:13
Gratulujem. Zarobila si si problém možno aj na zvyšok života. Môžeš čakať, kým majiteľka odíde z tohto sveta.

Jeden známy urobil rovnakú chybu - kúpil v dražbe dom od realitky, v ktorom bývala pôvodná majiteľka. On sumu vyplatil, neviem už, kto čo dostal - koľko exekútor, koľko ona. Podstatou bolo, že nechcela sa vysťahovať a tiež dala žalobu o neplatnosť dražby plus predbežné opatrenie, že nový majiteľ nemôže dom predať ani nič s ním urobiť.

V súdnom procese ona robila prieťahy - nechodila na pojednávania, stále prišla s niečím novým. On dom nemohol predať, daň platiť musel, lebo bol majiteľ. Súdny spor sa vliekom cca 12 rokov. Nakoniec sa mimosúdne dohodli - ona mu vyplatila tuším polovicu toho, čo on zaplatil za dom a tým vlastne dom od neho odkúpila.

Nakoniec bol známy rád, že sa domu vôbec zbavil.
buchač
22.02.23,19:35
Aspoň to bola výhodná kúpa ...??? Síce výhodná ako výhodná, ale čo už. Osobne by som nikdy nekupoval nehnuteľnosť takýmto spôsobom.

Taký návod na postup :
- dať okamžite žalobu na vypratanie nehnuteľnosti.
- zrušiť trvalý pobyt
- tiež stanoviť výšku nájomného
V prípade neplatenia dať žalobu na vydanie bezdôvodného obohatenia.
- kľudne by som zrušil aj odber elektriny
Mária27
23.02.23,07:59
Presne tak, ako píše buchač:

Taký návod na postup :
- dať okamžite žalobu na vypratanie nehnuteľnosti.
- zrušiť trvalý pobyt
- tiež stanoviť výšku nájomného
V prípade neplatenia dať žalobu na vydanie bezdôvodného obohatenia.
- kľudne by som zrušil aj odber elektriny

aj keby si ju vysťahovala do hotela ... a veci do úschovne ... zaplatila 1 mesiac a zvyšné nech si platí sama
buchač
23.02.23,09:47
aj keby si ju vysťahovala ...
===========================
Vysťahoval, vyhodil, vyšmaril...a nech sa so mnou súdi (alebo s dražobnou spoločnosťou).

To je tá kratšia verzia, o ktorej som sa vyššie nezmieňoval (ale je fakt, že sme ju svojho času s adoptívnym synom nepriamo aj aplikovali...a na dôvažok dotyčný ešte dostal aj "výslužku", ktorú rozhodne nechcel ;) ).
Mária27
23.02.23,10:02
tak, tak
len mať svedkov, že nič neukradli
buchač
23.02.23,11:57
Lenže žiadni Svedkovia Jehovovi, ale najsvedkovia by v tomto prípade boli poliši...
;) :D :D :D :D :D :D :D
Mária27
23.02.23,13:12
aj obecný úrad by bol super, ale moc nechú, lebo obydlie je chránené ... a každý si to vysvetľuje ináč. Vykonateľnosť súdom odložená nie je - tak prečo nie? Ona môže byť pri tom (ako keď vykonáva exekútor).
jojopejo
23.03.23,15:41
My sme takto kúpili byt. Zažili sme rovnaké prieťahy. Nakoniec pomohlo, keď som išiel k dodávateľovi elektriky, napísal žiadosť o odpojenie od el. energie s odôvodnením, že som majiteľom (k žiadosti o odpojenie som priložil LV) a ze nemám kontrolu nad odberným miestom, pretože nehnuteľnosť obývajú cudzie osoby a neviem ich vyprátať. Následne ich odpojili a o tri týždne vypratali byt. Samozrejme sa snažili pri odpojení oklamať pracovníka, telefonovali mi, hrali na city... Treba byť neomlomny o nereagovať, trvať na odpojení. Prajem pevné nervy a veľa šťastia.
Zuzana8674
03.05.23,14:53
Dobrý deň, v danom prípade je potrebné vyhrať spor o určenie neplatnosti dražby. Túto žalobu je však potrebné podať len v zákonom určenom čase, preto by ste mali vyhľadať pomoc advokáta, ktorý dokáže nastaviť taktiku sporu aj ďalšiu líniu krokov. Pretože súd dokonca nemusí postupovať ani v spore o vypratanie ak to nenastavíte správne.
Chobot
03.05.23,19:57
Predpokladám, že ste ešte nijako nepostúpili. Či?