zuzanka00
23.02.23,13:02
Dobry den, konci mi rodicovska dovolenka. Chcem sa opytat kedy najneskor musim nastupit do prace. A mozem zamestnavatela poziadat o upravu pracovneho casu, resp. zamestnavatel mi musi vyjat v ustrety a upravit mi pracovnu dobu? Napr. pred nastupom na matersku/rodicovsku som mala pracovnu dobu od 10:00 do 18:30 , teraz by som chcela od 6:00 do 14:30. Totiz na danej pozicii sme dve a kolegyna ma vzdy tu 6:00-14:30 a ja som mala vzd 10:00-18:30. Dakujem
Tweety
23.02.23,12:16
Kedy nastúpiť? Najneskôr po skončení RD. Zo zákona máš povinnosť oznámiť nástup do práce.
§166 ZP
2)Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac
(3)Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku, otcovskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky, otcovskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
Ak požiadaš o úpravu PČ, zamestnávateľ je povinný vyhovieť ti.( ak má na to možnosti)
veronikasad
23.02.23,12:45
Kedy dieťa dovŕši tri roky veku?