Bianka Kállayová
27.02.23,07:50
Dobry! Mam 15 a chcela by som sa odstahovat od rodicov. Mame hadky kazdy den, a uz ma to fakt nebavi. Isla by som k priatelovi ktory ma 23, takze je plnolety. Od 2023 septembra uz mam na 100% dohodnutú brigádu. Moja otazka je, ze ci sa mozem odstahovat v 15/16?
Vopred dakujem za odpovede❤️
ivka70
27.02.23,06:56
Nie, nemozes.
Teda teoreticky mozes, ale pokial to tvoji rodicia budu chciet riesit, skoncis v reedukacnom ustave.
kn-alka
27.02.23,06:57
bez súhlasu rodičov nie
wilby
27.02.23,07:00
O tejto problematike pojednava § 8 Obcianskeho zakonnika

(1) Spôsobilosť fyzickej osoby vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať práva a brať na seba povinnosti (spôsobilosť na právne úkony) vzniká v plnom rozsahu plnoletosťou.

(2) Plnoletosť sa nadobúda dovŕšením osemnásteho roku. Pred dosiahnutím tohto veku sa plnoletosť nadobúda len uzavretím manželstva. Takto nadobudnutá plnoletosť sa nestráca ani zánikom manželstva ani vyhlásením manželstva za neplatné.
romana147
27.02.23,20:07
skús sa NEHÁDAT každý den
ale iba každý tretí den

bude ti doma lepšie
Oliwa
28.02.23,07:16
Že máš dohodnutú brigádu, je super. Ale je koniec februára a do septembra je veéééééľmi ďaleko a veľa vecí sa môže dovtedy zmeniť. Nič nie je na 100%, zvlášť v dnešnej dobe. Možno nebudeš mať ani (túto) brigádu, ani (tohto) priateľa. 8r rozdiel v tomto veku je veľký. Každopádne by prospelo veci, keby si si položila otázku, kvôli čomu tie hádky vznikajú, či náhodou práve ten priateľ nie je ich príčinou. Ak nie, snaž sa urobiť všetko pre to, aby ich bolo čo najmenej. Ešte sa Ti v budúcnosti môže strecha nad hlavou, pomoc a podpora rodičov zísť, aj keď sa Ti teraz zdá, že je to na nevydržanie. Pokiaľ nemáš rodičov alkoholikov či inak závislých, nie si z ich strany týraná či zneužívaná, máš čo jesť a čo na seba, všetko ostatné sa dá vyriešiť a zvládnuť inak ako útekom z domu. Len treba chcieť. Si mladučká, máš život pred sebou, tak si ho nepokaz. Držím Ti palce.

PS: Mimochodom, vieš, koľko rokov musíš mať, aby si mohla pracovať na dohodu a maximálne koľko hodín týždenne to je?
buchač
28.02.23,09:20
Plno rečí, no otázka znela úplne inak...viď
=========================
Bianka Kállayová
Moja otazka je, ze ci sa mozem odstahovat v 15/16?
misoft
28.02.23,09:41
A odpoveď je - NIE!!!! Nie si plnoletá, za teba ešte stále zodpovedajú rodičia (sú tvoji zákonní zástupci). Tvoj "priateľ" je síce plnoletý, ale NIE JE tvojim zákonným zástupcom), navyše - on by mohol mať (vďaka tebe) problémy so zákonom. Ohrozovanie mravnej výchovy mládeže a ak by ste aj spolu ešte niečo mali (nedaj bože), tak by to bolo pre neho ešte tvrdšie. (v base pedofili dlho neprežijú).
buchač
28.02.23,10:01
Jésus marihuanna...

" misoft (Dnes 11:41) navyše - on by mohol mať (vďaka tebe) problémy so zákonom. Ohrozovanie mravnej výchovy mládeže a ak by ste aj spolu ešte niečo mali (nedaj bože), tak by to bolo pre neho ešte tvrdšie. (v base pedofili dlho neprežijú). "
pavol54
28.02.23,10:19
Duško a § by nebol? poznám viac rodín kde sa vydávala 15 ročná za plnoletého a o žiadnom trestnom čine nebola reč. Jedine to, že sa muselo povolenie sobáša riešiť rozhodnutím súdu
buchač
28.02.23,10:29
Koľko rokov že to má mladá ? Ja vidím, že viac ako 15, čiže je maloletá a nie mladistvá, na ktorú sa vzťahuje zákon.
Takže čítaj :

Sexuálne zneužívanie (Trestný zákon)
§201
(1) Kto vykoná súlož s osobou mladšou ako pätnásť rokov alebo kto takú osobu iným spôsobom sexuálne zneužije, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až desať rokov.

==========================

Podotázka: Maloletá tehotná a plnoletosť ? (Rodinné právo)
Mám 16 rokov a pravdepodobne som tehotná. Chcem sa spýtať ako to prebieha na súde. Môj priateľ je plnoletý môže byt zákonným zástupcom dieťaťa?
Odpoveď: Maloletá tehotná a plnoletosť ?
(odpoveď odoslaná: 11.11.2020)
Dobrý deň,
ak je otec dieťaťa plnoletý, bude on automaticky zákonným zástupcom dieťaťa. Vy máte právo starostlivosti a styku s dieťaťom. Zastupovať ho bude do Vaše plnoletosti on. Rovnako má do Vašej plnoletosti len on vyživovaciu povinnosť. Potom, ako náhle budete plnoletá, máte všetky práva a povinnosti, teda napr. aj právo zastupovať a spravovať majetok a povinnosť vyživovať dieťa.
Súd môže priznať rodičovské práva a povinnosti vo vzťahu k osobnej starostlivosti o maloleté dieťa aj maloletému rodičovi dieťaťa staršiemu ako 16 rokov, ak spĺňa predpoklady, že výkon tohto práva zabezpečí v záujme maloletého dieťaťa.
https://ficek.sk/maloleta-tehotna-a-plnoletost-26163
misoft
28.02.23,17:24
mimotemy
Dnes 12:01buchač Nedávaj otázky, na ktoré ...buchač

"Jésus marihuanna..."
buchač
28.02.23,20:23
Veru, veru...si MIMO už fest dávno a to nie iba v tejto téme.