tigy
27.02.23,10:17
Ahojte,

chcela by som sa spýtať, môžem spracovať účtovníctvo príbuzným, ktorí len koncom minulého roka založili jednoosobovú s.r.o. (je to dokopy možno 10 dokladov), na zmluvu o dielo ako fyzická osoba (nemám živnosť, ani ju neplánujem zakladať), t.j. vyplatili by mi nejakú symbolickú odmenu, ja by som si ju dala do DP ako ostatné príjmy a pri ročnom zúčtovaní ZP by sa poriešili aj odvody?

T.j. že ak sa na ich dokladoch objaví moje meno, aby boli krytí touto zmluvou, t.j. že nejde o nejaké nelegálne zamestnávanie alebo čosi podobné...

Vopred vďaka.
Negoce
27.02.23,09:26
urob DP v ich mene.....
tigy
27.02.23,09:33
Aj to je možnosť, uvádzať len ich meno všade... znamená to, že napr. daňový úrad nezaujíma, že kto im spracoval účtovníctvo, ak je všetko odovzdané naporiadku v ich mene? (som od nich splnomocnená na zasielanie elektron. dokumentov na DU).
kopretinka
27.02.23,09:47
DÚ nezaujíma,kto to spracoval.Zodpovedný je daňovník
tigy
27.02.23,10:13
Ok, super, takže keď im to spracujem hoci aj zadara, alebo za čokoládu ;) nikoho do toho nič, ak dobre chápem...
kopretinka
27.02.23,10:21
samozrejme
Negoce
27.02.23,10:27
Tigy, škoda, že máš elektr. komunikáciu na seba vedenú, vidno, že si zasielala podklady, resp. pomáhaš pri DP a UZ.....
tigy
27.02.23,10:48
Veď preto som to chcela poriešiť tou Zmluvou o dielo podľa Občianskeho zákonníka, pripadá mi to najjednoduchšie... spíšeme jednoduchú zmluvu, že im to spracujem a podám, oni mi oficiálne vyplatia nejakých pár evri a ja už si to daňovo poriešim sama v mojom DP.
Nemusíme riešiť dohody, poisťovne a podobne...

Len som si chcela byť istá, že je to takto možné a legálne.
veronikasad
27.02.23,13:07
Tigy, ak majú zamestnancov, uzatvorte dohodu o vykonaní práce, bude to čistejšie. Ak by si im účtovníctvo robila aj v roku 2023, už by mala byť dohoda o pracovnej činnosti...
tigy
28.02.23,06:50
Veď práve, že nemajú, je to len jeden spoločník a vypomáhajúca manželka, takže kvôli jednej dohode by sa museli prihlasovať do poisťovní a riešiť všetky ostatné veci s tým súvisiace...
Tweety
28.02.23,07:26
Môže vypomáhať príbuzný v priamom rade ale musí byť dôchodkovo poistený.
Negoce
28.02.23,08:36
Tweety oprav sa (stránku prevádzkuje Ing. Miroslav Gandžala, daňový poradca)
od 01 01 2020 nastala zmena https://agrico.sk/zamestnavanie-rodinnych-prislusnikov/
Negoce
28.02.23,08:38
Tigy urob im samostatne prihlásenie a cez nové pošli DP, UZ