hanelle
28.02.23,09:25
Opäť vás zdravím poraďáci. Nemala som doteraz skúsenosť s firmou (PU) a VRP-čkou... Mám k dispozícii len mesačný prehľad za január 2023, tzv. intervalovú uzávierku z VRP, kde vidím koľko bolo vystavených dokladov a teda dokopy aká hotovosť bola od ľudí/ klientov spolu vybraná. Plus ešte na konci je "kumulovaný obrat" = suma celkom odkedy VRP je zriadená. Otázky 1, Ten hotovostný obrat za mesiac (spolu) si len v rámci zaúčtovania dám k 31.1.2023 ako 211/602?
2, S "kumulovaným obratom" z tej uzávierky nie je potrebné nič riešiť? Je o dosť vyšší ako reál zostatok... keďže pokladničné peniaze sa využívajú na rôzne nákupy a idú ako 501,511,518/211 .... Ja len že či cez tú VRP-čku nebolo potrebné robiť akokeby nejaké výbery (lebo vidím v tom prehľade takúto položku: vklad, výber, vrátenie tovaru, prijatá záloha, atď)
vango
01.03.23,09:14
Otázka 1: Áno na základe intervalovej uzávierky zaúčtovať tržbu za 1/2023
Otázka 2: Kumulovaný obrat sa bude stále navyšovať. A v podstate Vás ani nemusí zaujímať. To, že či sa v pokladní urobí výber či vklad nemá na kumulovaný obrat vplyv.
VÝBER - to je iná otázka. Áno mal by sa robiť aj výber ( aj vklad), pretože by mal sedieť stav peňazí na finančnej správe so stavom v peňažnej zásuvke. Pokiaľ podnikateľ nerobí výber, na finančnej správe sa mu kumulujú financie, ktoré v reále určite pri seba (v peňažnej zásuvke) nemá, pretože si tržbu "berie" a ukladá ju do banky, či do "vrecka"...ale to tiež nie je Váš problém, ale jeho.
Vy len účtujete tržbu podľa uzávierky