wagon
03.10.06,08:30
Dobrý deň
prosím o radu, týka sa to daňového bonusu, máme zamestnanca, ktorého dieťa má 15r. malo by nám priniesť potvrdenie zo strednej školy, ale dieťa je zdravotne ťažko postihnuté v opatere, aký doklad by nám mal doložiť zamestnanec ked dieťa nenastúpilo do strednej školy?????
ZuzanaP
03.10.06,06:37
Potvrdenie z ÚPSVaR o poberaní prídavkov na dieťa.
Dank
10.10.06,07:58
Milí poraďáci. Mám jeden dotaz. Jeden zamestnanec podal výpoveď, bude evidovaný na UPSVaR /chce byť evidovaný 4 mesiace a požiadať o podporu v podnikaní a založiť si živnosť./ Má 3 deti, manželka je na MD. V prípade, že je evidovaný na UP nemá nárok na daňový bonus na jeho 3 deti. Má nárok manželka, keď je na MD? Ďakujem pekne.
jankasm
10.10.06,08:29
Milí poraďáci. Mám jeden dotaz. Jeden zamestnanec podal výpoveď, bude evidovaný na UPSVaR /chce byť evidovaný 4 mesiace a požiadať o podporu v podnikaní a založiť si živnosť./ Má 3 deti, manželka je na MD. V prípade, že je evidovaný na UP nemá nárok na daňový bonus na jeho 3 deti. Má nárok manželka, keď je na MD? Ďakujem pekne.

Nie, manželka na MD nemá nárok na DB, nespĺňa podmienku príjmu.
Ten zamestnanec si môže uplatniť DB dodatočne pri ročnom zúčtovaní dane alebo pri podaní daňového priznania ak splní podmienku ročného príjmu vo výške polovice úhrnu minimálnej zmzdy.
milanr
23.10.06,09:01
Chcem sa opýtať:_1. Zapisujete do Vyhlásenia ako zmenu, keď dieťa skončí povinnú školskú dochádzku a začne študovať na strednej škole t.j. začne sa sústavne pripravovať na povolanie štúdiom. Vo Vyhlásení prejde z tab. 1) do tab. 2) na 1. str.
2. Rozvedená zamestnankyňa si uplatnila na DB svoje vlastné dieťa. Stačí, ak predloží rodný list, alebo musí predložiť aj Rozhodnutie súdu, že jej bolo dieťa zverené do starostlivosti ?
Nutricia
23.10.06,09:04
Nemusí ti dokladovat nič zo súdu.Podmienka priznania DB je že dieta žije s danovníkom v spoločnej domácnosti a pokial ešte neskončilo povinnú šk.dochádzku tak ti stačí rodný list.
milanr
24.10.06,06:20
Dík za odpoveď už mi je to jasné. Stačí iba kópia RL, dieťa ešte navštevuje ZŠ. Dúfam, že niekto zareaguje aj na moju 1. otázku z príspevku č.5 ohľadne zapísanie zmeny do Vyhlásenia po skončení povinnej školskej dochádzky.
jankasm
24.10.06,07:30
Dík za odpoveď už mi je to jasné. Stačí iba kópia RL, dieťa ešte navštevuje ZŠ. Dúfam, že niekto zareaguje aj na moju 1. otázku z príspevku č.5 ohľadne zapísanie zmeny do Vyhlásenia po skončení povinnej školskej dochádzky.

Dobrá otázka, mňa by to tiež zaujímalo, pretože osobne to nerobím. Ale či je to treba to neviem.
Zamestnanci mi proste začnú nosiť potvrdenie o návšteve školy a DB im uplatňujem naďalej.
milanr
24.10.06,11:50
Ja to tiež nerobím, napadlo ma to až teraz, keď som zakladala Potvrdenia o návšteve školy pre nový šk. rok do Vyhlásení a kontrolovala som, ktoré deti v tomto šk. roku dosiahu 16 r. Ťažko povedať, či to môže daňová kontrola vytknúť, keď ZC predloží potvrdenie o návšteve školy a pokračuje v uplatnení DB, však len splnil jednu z podmienok pre priznania DB podľa zákona. Dúfam, že sa vyjadria aj ostatní.
evina
24.10.06,12:30
Podľa mojej mienky nejde o žiadnu zmenu. Prečo?
Za dieťa, ktoré absolvuje povinnú školskú dochádzku, t.j. do 16. roku svojho veku podľa mňa nie je povinnosť predkladať potvrdenie o návšteve školy. Preto sú uvedené tieto deti v tabuľke č. 1 na prvej strane vyhlásenia. Takéto potvrdenie som nemusela pripájať do 16 roku veku svojej dcéry ani na Úrad práce soc. vecí......k preplácaniu rodinných prídavkov a to už je čo povedať:)/.

Vyplýva to jasne zo zákona o prídavku na dieťa, na ktorý sa odvoláva zákon o dani z príjmov v §37, ktorý hovorí o spôsobe preukazovania nároku na DB:


§ 3

Nezaopatrené dieťa
1/ Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky /teda do dovŕšenia povinnej školskej dochádzky vždy- červeným moja vsuvka/, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz. /toto už dokazovať musíme/

a zákon o dani z príjmu § 37:

2/ Nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, a) predložením dokladu o oprávnenosti nároku na priznanie daňového bonusu na vyživované dieťa a potvrdením školy, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, alebo potvrdením príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa,- to znamená Potvrdenie predkladáme až v prípade štúdia po 16 roku.

Z priložených paragrafov je jasne vidieť rozlišovanie pojmov "povinná školská dochádzka" a "sústavná príprava na povolanie štúdiom".

Z tohoto dôvodu sú podľa mojej mienky vo Vyhlásení aj tie tabuľky rozlíšené, aby pri kontrole Vyhlásenia bolo jasné, aké doklady musia alebo nemusia byť priložené. K zmene by došlo až vtedy , ak by napr. v priebehu roka dieťa štúdium na strednej alebo vysokej škole prerušilo, a to je potrebné vo Vyhlásení uviesť a potvrdiť podpisom príslušného zamestnanca.

§37 8/ Ak dôjde v priebehu zdaňovacieho obdobia k zmene zamestnávateľa, u ktorého zamestnanec uplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka alebo na daňový bonus, zamestnanec je povinný túto skutočnosť potvrdiť podpisom vo vyhlásení podľa odseku 6 u toho zamestnávateľa, u ktorého uplatňoval nárok na nezdaniteľnú časť základu dane a daňový bonus ku dňu, keď táto skutočnosť nastala.
Ľaľa
29.10.06,17:15
Prosím o radu. Dcéra nášho zamestnanca narodená 12.11.83 začala študovať
na dennom štúdiu na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave Fakulta chem. a potravinárskej technológie takto:
šk.rok 2001/2002 prvý ročník. Z potvrdenia o štúdiu vyplýva, že bola študentkou do 17.5.2002./Pravdepodobne neurobila skúšky/. Opätovne sa prihlásila a bola prijatá do I. ročníka od 3.9.2002.
Z potvrdení o štúdiu vyplýva, že
v šk. roku 2002/2003 bola znovu študentkou I. ročníka
v šk. roku 2003/2004 bola študentkou II. ročníka
v šk. roku 2004/2005 bola študentkou II. ročníka /opakovala ročník/
v šk. roku 2005/2006 bola študentkou III. ročníka
v šk. roku 2006/2007 je študentkou III. ročníka /zrejme znova opakuje ročník/. Daňový bónus na túto dcéru zamestnancovi poskytujeme, no nie som
si celkom istá, keď sa jedná o opakované ročníky štúdia, že čo sa v tomto prípade vlastne považuje za štandartnú dĺžku doby štúdia. Ďakujem
evina
29.10.06,17:32
Prosím o radu. Dcéra nášho zamestnanca narodená 12.11.83 začala študovať
na dennom štúdiu na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave Fakulta chem. a potravinárskej technológie takto:
šk.rok 2001/2002 prvý ročník. Z potvrdenia o štúdiu vyplýva, že bola študentkou do 17.5.2002./Pravdepodobne neurobila skúšky/. Opätovne sa prihlásila a bola prijatá do I. ročníka od 3.9.2002.
Z potvrdení o štúdiu vyplýva, že
v šk. roku 2002/2003 bola znovu študentkou I. ročníka
v šk. roku 2003/2004 bola študentkou II. ročníka
v šk. roku 2004/2005 bola študentkou II. ročníka /opakovala ročník/
v šk. roku 2005/2006 bola študentkou III. ročníka
v šk. roku 2006/2007 je študentkou III. ročníka /zrejme znova opakuje ročník/. Daňový bónus na túto dcéru zamestnancovi poskytujeme, no nie som
si celkom istá, keď sa jedná o opakované ročníky štúdia, že čo sa v tomto prípade vlastne považuje za štandartnú dĺžku doby štúdia. Ďakujem


1/ Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

Zákon o Vysokých školách 131/2002:


§ 65

Riadne skončenie štúdia
1/ Štúdium sa riadne skončí absolvovaním štúdia podľa príslušného študijného programu. Dňom skončenia štúdia je deň, keď je splnená posledná z podmienok predpísaných na riadne skončenie štúdia daného študijného programu.
2/ Štúdium podľa študijného programu nesmie presiahnuť jeho štandardnú dĺžku [§ 51 ods. 4 písm. h)] o viac ako dva roky.

§51
(4) Študijný program bližšie určujú
.
.
.
h) štandardná dĺžka štúdia vyjadrená v akademických rokoch