milagros208
01.03.23,12:57
Zdravím. Potrebovala by som poradiť ako opraviť chybu pri zrazení vyššej dane alebo preddavku za rok 2022 v zmysle §40 ods. 1 Zákona o dani z príjmu.
Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, ktorý zrazil zamestnancovi vyššiu daň, ako bol povinný zraziť podľa tohto zákona, vráti tomuto zamestnancovi rozdiel na dani, ak neuplynula lehota podľa osobitného predpisu.34) Ak tento zamestnávateľ zrazil zamestnancovi v bežnom zdaňovacom období preddavky na daň vyššie, ako bol povinný podľa tohto zákona, vráti tomuto zamestnancovi vzniknutý preplatok na preddavkoch na daň v nasledujúcom kalendárnom mesiaci, najneskôr do 31. marca nasledujúceho roku, ak mu do tohto termínu nebolo vykonané ročné zúčtovanie alebo ak nepodal daňové priznanie. O vrátený preplatok dane alebo preplatok na preddavkoch na daň zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, ďalší nasledujúci odvod preddavkov na daň správcovi dane.
Zamestnávateľ v roku 2022 prispieval zamestnancom na DDS. Teraz zamestnávateľ zistil, že tieto príspevky, ktoré boli v roku 2022 považované za zdaniteľný príjem, mohol tiež považovať za nepeňažný príjem oslobodený od dane do 500€ v zmysle §5 ods. 7 písm.o). Teraz vo februári 2023 to chceme zamestnancom opraviť v RZD. Ostatným, ktorí si o RZD nepožiadali to chceme opraviť v zmysle §40 ods.1. Len neviem ako to prakticky urobím. Zamestnancom, ktorí o RZD požiadali vrátim preplatok dane v RZD a teda tento preplatok sa mi dostane do prehľadu 02/2023 do r. 2. Ostatným to vrátim ako opravu dane a tento preplatok sa mi dostane do r. 3 prehľadu za 02/2023. Aké potom vydám týmto zamestnancom potvrdenie o zdaniteľných príjmoch za rok 2022? Opravné potvrdenie, kde uvediem znížený úhrn zdaniteľných príjmov, znížené preddavky na daň, keďže som ich vrátila teraz vo februári a navýšim nepeňažný príjem oslobodený od dane? Kde sa mi táto oprava ešte musí premietnuť? Ďakujem.