mondes
02.03.23,09:22
Dobrý deň, prosím Vás, oslovil ma redaktor TV, či mu neurobím daňové priznanie. Nemá živnosť, pracuje na základe Zmluvy o spolupráci podľa §6 odst. 2 zákona. A teda takýto príjem vstupuje do r. 5 DPFO B oddiel VI? Keďže nemá veľmi náklady, je možné mu uplatniť paušál, však? Faktúry nemá, len vraj nejaké výkazy, kde sú evidované jeho príjmy. Nemám skúsenosť s redaktormi, tak sa pýtam či sú pri tom nejaké špecifiká, resp. čo by som mala vedieť, na čo si dať pozor. Tú dohodu podľa § 43 ods. 14 by mi mal tiež poskytnúť k nahliadnutiu? Alebo je to na ňom či ju má, alebo nemá uzatvorenú? Ak máte s tým skúsenosti, prosím, podeľte sa. Ďakujem Vám veľmi pekne.
romana147
02.03.23,08:50
mohol by mať nejakú zmluvu
mohol by mať VPD , alebo aspon výpis z účtu
ak nie je szčo, tak silno prever ten paušál
a
má teda zmluvu, alebo dohodu ????????????
veronikasad
02.03.23,08:54
Monika, pýtaj si k nahliadnutiu tu zmluvu o spolupraci
veronikasad
02.03.23,08:57
Má pridelené DIČ?
romana147
02.03.23,09:02
a ty si jej na základe tých informácií PORADILA ĆO ????????????????????????
romana147
02.03.23,09:05
.
mondes
02.03.23,10:10
Veronika, áno, pýtala som si tú zmluvu o spolupráci. Aj na DIČ som sa pýtala, ešte mi neodpovedal. Ale včera mi preposlal Prehľad o vyplatených príjmoch, od firmy, pre ktorú pracuje. To by mi snáď ako podklad k vyplneniu mohlo stačiť, aj keď sa tam uvádza, že to neslúži na účely daňového priznania. A poslal mi aj z banky kópie potvrdení o prijatých príjmoch a sedí mi to s tým prehľadom z príjmov. Takže to by som mala. A dokonca som zistila, že to nie on posiela Oznámenie na FS o nezrážaní zrážkovej dane podľa § 43 ods. 14 zákona, ale tá firma, ktorá ho vypláca. Ďakujem.
veronikasad
02.03.23,10:17
Počkaj na tu zmluvu a registráciu. Ak registráciu nemá, pošli ho na DU...
Ide u neho o príjem, z ktorého má zrazanu zrážkovú daň?
mondes
06.03.23,10:16
Ahoj Veronika, takže mám zmluvu o sprostredkovaní podľa §51 občianskeho zákonníka. Ide o klasickú zmluvu, ide o činnosť moderátora a redaktora zahraničnej redakcie, nie je v nej uvedené nezrážanie zrážkovou daňou. Ale mám aj prehľad jeho príjmov v zmysle §6 odst. 2 zákona 595/2003, ide o nezdanené príjmy. .... Takže mi z toho vychádza, že mu klasicky uvádzam do DP r. 5 príjmy, taktiež si platil aj zdravotné odvody a uplatním mu paušálne výdavky. Myslíš, že je to ok? A musí podávať DP elektronicky v tomto prípade? Kdesi som čítala, že ak to nie je živnosť, tak nemusí, no nie som si istá. Ďakujem Ti krásne.
veronikasad
06.03.23,10:32
Má pridelené DIČ?
Negoce
06.03.23,10:40
Mondes: všetci, kt. majú licencie, alebo iné povolenia k podnikaniu, napriek tomu nie sú živnostníci, okrem ZŤP musia podávať DP elektronicky
avalik
06.03.23,12:12
tá zmluva o sprostredkovaní je nejaký mačkopes ;)
čo tam je uvedené že má redaktor sprostredkovať?
podľa mňa to mala byť autorská zmluva podľa autorského zákona - podanie výkonu (aktívny príjem SZČO podľa § 6 ods. 2 písm a) ZoDP) a môže tam byť aj licencia na jeho použitie (pasívny príjem podľa § 6 ods. 4 ZoFP)

dohoda k nezrážaniu zrážkovej dane podľa § 43 ods. 14 môže byť samostatná alebo aj súčasťou zmluvy
mondes
07.03.23,06:43
Je tam definované len zabezpečenie činnosti Moderátor a redaktor zahraničnej redakcie. A zvyšok sú len časti o odmene, mlčanlivosti, pokút za nedodržanie zmluvy, ochrana os. údajov atď. Takže ja na základe prehľadu príjmov, ktoré mi doručil a dokladov o úhrade príjmov ich zahrniem do r. 5 DPFO B a uplatním paušál. ......Môžem takto postupovať???.Totižto pýtala som sa ho, či nemá z príjmov zrážanú daň, tak mi neodpísal ani, ale v tom prehľade príjmov je uvedené, že sa jedná o nezdanené príjmy podľa § 6 odst. 2 zákona. Ďakujem.
veronikasad
07.03.23,07:06
Monika, v poslednej vete máš asi preklep. Kým od neho nedostaneš riadne podklady k DIČ a zrážkovej dani, nerieš. Nech oznámi predĺženie lehoty na podania DP.
mondes
07.03.23,09:48
Veronika, nie je to preklep. Je tam uvedené nezdanené príjmy. A ja som to pochopila tak, že nie sú zdanené a že si ich sám zdaní v DP. ...Ďakujem.
veronikasad
07.03.23,10:42
píšeš par.5, to je predsa závislá činnosť
mondes
07.03.23,11:15
Aha, opravené. Ďakujem.
mondes
08.03.23,10:44
Takže zistila som, že DIČ má pridelené, ale žiadnu zmluvu o nezrážaní zrážkovej dane nemá. Tá zmluva o spolupráci je podľa § 51 občianskeho zákonníka. Ten § znie: "Účastníci môžu uzavrieť i takú zmluvu, ktorá nie je osobitne upravená; zmluva však nesmie odporovať obsahu alebo účelu tohto zákona. " Je presne, ako písala avalik, nejaká "mačkopes". .....To je vlastne všetko, čo k tomu mám. Samozrejme aj ten prehľad o nezdanených príjmoch a taktiež aj platené odvody do ZP. Tak "babo raď". .....Keďže nemá zmluvu o nezrážaní dane, tak sa tá dań mala zrážať. Ale nestalo sa tak. Nemá zmluvu podľa autorského zákona, len podľa obč. zákonníka. Dám tie príjmy do r. 5 alebo niekde do iných ostatných príjmov? ......Ďakujem.
mondes
08.03.23,11:04
Overila som si na FS a tak, ako mi poradili, aj ja som s tým stotožnená, že príjem uvádzam do r. 5 DPFO B.. a klasika, paušálne výdavky. Ďakujem Vám krásne za Váš čas a rady. Veľmi si to vážim.