Mima75
03.03.23,06:34
Dobry den.
Poprosim o radu. Sme teraz v tazkej situacii. Bude potrebne sa postarat o rodicov. Prosim ak si vezmem OCR na mamu na 3 mesiace, mozem si naskedne vziat OCR na 3 mesiace na otca? OCR odivzdavam kde? Uctovnicke? Alebo je lepsie ist na osetrovatelsky prispevok? Prosim este, ja piberam 40% ID - nepridem o ID? Prosim naozaj o prakticke rady sme v tazkej situacii a v dnesnej dobe je tazke zanechat pracu. Vdaka
ivka70
03.03.23,05:40
Tie dlhodobe osetrovania su nejako podmienene.
Bud je to starostlivost po prepusteni z nemocnice do domaceho osetronia alebo paliativny stav. Samozrejme je narok urcuje lekar.
Ak splnaju obaja rodicia taku podmienku, urcite sa da cerpat aj 2 take OCR za sebou na ineho rodica, ak su splnene podmienky. Ale nie je automaticke, ze ti prizanju plnych 90 dni, mozes to byt kludne menej, zavisi naozaj od zdravotneho stavu rodica.
Osetrovne vyplaca Socialna poistovna, ale musi informovat zamestnavatela, zdovodnit nepritomnost v praci. Ak si zamestnana, posielas to do SP cez zamestnavatela.

https://www.employment.gov.sk/sk/socialne-poistenie-dochodkovy-system/dlhodobe-osetrovne.html
veronikasad
03.03.23,05:48
Z akého dôvodu sa budeš starať o rodičov? Vysoký vek? Návrat z nemocnice?
Mima75
03.03.23,05:55
Obaja boli v nemocnici. Otec zaciatkom februara mama je teraz. Otec je mozgovej prihode. Obaja by mali pouzivat aj plienky. Otec 82 rokov a mama 78r. Mame.na mestskom urade ziadost o opatrovatelku ale nie su volne a dlho sa caka. Ja este aj pracujem. Neviem ako toto vyriesit. Mam.surodenca zatial sa striedame dovolenkami. Dakujem
Mima75
03.03.23,05:59
Mam pracu kde mozem byt aj na.homeoffice, ale.neviem ci to takto zvladnem.
veronikasad
03.03.23,06:12
Toto sú prípady, kedy môžeš požiadať o dlhodobé ošetrovné. Je to však nemocenské dávka, kde je vylúčený príjem zo zamestnania.
Ošetrovné vypláca od prvého dňa sociálna poisťovňa a to dlhodobé zrejme schvaľuje posudkový lekár SP.
Zavolaj na infolinku SP, kde ti povedia podrobné podmienky.
veronikasad
03.03.23,06:22
Poberanie osetrovneho nemá vplyv na tvoj invalidný dôchodok.
Ak by si však žiadala opatrovateľský príspevok, tam UP preveruje, či ti zdravotný stav dovolí starať sa o zverený osobu.
Žiadosť o ošetrovné odovzdávas zamestnávateľovi, ktorý ho postúpi SP.
Negoce
03.03.23,06:55
Veronika, posudkový lekár schvaľuje dlhodobú očr?
veronikasad
03.03.23,08:25
neviem, nemám skúsenosť , možno sa vyjadruje k zdravotnému stavu pacienta a nutnosti dlhodobého ošetreovania ... Treba si preveriť v SP
Negoce
03.03.23,09:23
ja ju mám a posudkový lekár nevyjadruje
veronikasad
03.03.23,09:45
Vďaka za info
Mima75
15.03.23,16:35
Prosim a moze dieta poberat na rodica opatrovatelsky prispevok ak je dieta sucasne zamestnanec? Dakujem
ivka70
16.03.23,01:43
Peňažný príspevok sa poskytuje:

ak osoba, ktorá opatruje osobu s ŤZP, vykonáva zamestnanie a jej mesačný príjem z tohto zamestnania nie je vyšší ako dvojnásobok sumy životného minima. Vykonávanie zamestnania nesmie byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania fyzickej osoby s ŤZP.
https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/tazke-zdravotne-postihnutie/penazne-prispevky/pp-opatrovanie/