Ajdinka
06.03.23,09:15
Zamestnankyni bude vyplatený stabilizačný príspevok - podlieha stab. prísp. exekučnej zrážke? Ďakujem
ivka70
06.03.23,09:05
Podla mna ano, kedze ide o sucast mzdy.
mari2x
06.03.23,12:54
Ale ak jej zexekvujú stabilizačný príspevok, tak môže byť z-ňa nestabilizovaná a potom aj odísť !
ivka70
06.03.23,13:00
Odist moze aj tak, vyplateny ho mala, tak musi vratit. Co uz s cistym prijmom kto z nich spravi, je jeho vec a ked to dotiahne k exekutorovi, tak isto.
Jana Motyčková
06.03.23,14:43
Odpoveď asi nie je celkom jednoduchá. Aj keď priamo nejde o mzdu zamestnanca ani iný príjem poskytovaný podľa Zákonníka práce, exekučné zrážky zo mzdy sa vzťahujú aj na zložky príjmu ktoré nahrádzajú mzdu, v širšom zmysle, napr. dôchodky. V tomto zmysle by som stabilizačný príspevok považovala za príjem podliehajúci exekučnej zrážke zo mzdy. Potom ešte je otázka, či je to príjem za dlhšie obdobie a zmysel stabilizačného príspevku (povinnosť vrátenia) podľa mňa je taký, že je to príjem/mzda (alebo preddavok)? na dlhšie obdobie. Potom podľa § 76 ods .3 "Ak sa preddavok vypláca za obdobie dlhšie ako jeden mesiac, vypočíta sa, koľko pripadá z poskytnutého preddavku na jednotlivé mesiace, a z takto vypočítaného mesačného preddavku sa povinnému vykonávajú zrážky. ,,,Z mesačnej mzdy sa potom vypočítajú s konečnou platnosťou zrážky a exekútorovi sa vyplatí rozdiel medzi sumami, ktoré sa mali povinnému zraziť v jednotlivých mesiacoch, a sumami, ktoré sa skutočne z preddavkov oprávnenému už vyplatili.". To by znamenalo, že by ste stabilizačný príspevok v čistom vydelili napr. 36 mesiacov, vypočítali zrážku akoby z 1 mesiaca (nazvem preddavok) a potom x 36, a potom by ste to 36 mesiacov pripočítavali k skutočnému príjmu, počítali zrážku a odpočítali už zrazený "preddavok". Napr. ak by stabilizačný príspevok bol v čistom bol 3960 na 36 mesiacov, to je na mesiac 110 €, po odpočítaní nepostihnuteľných súm by bol "preddavok exekúcie" 0. Ale potom každý mesiac, už od prvého mesiaca 36 mesiacov by som k čistému príjmu pripočítala 110 € a zrážku by som počítala z tohto súčtu.
Ale skúste sa spýtať na MZ, MV alebo MPSVaR, alebo najlepšie všade. A ak to absolvujete, na odpoveď budem zvedavá.
mari2x
07.03.23,05:11
onééééééééééééééééééééé
"stabilizačný príspevok v čistom vydelili napr. 36 mesiacov, vypočítali zrážku akoby z 1 mesiaca (nazvem preddavok) a potom x 36"

AK NIEČO vydelíš napr. 36 a potom vynásobíš týmže = 36, tak

ODHADUJEM, že sa toho vela NEZMENí :D !
Jana Motyčková
07.03.23,07:33
Odhaduješ špatne. Keďže pri zrážke sa po 1. odpočitavajú dáke sumy, po 2. nad určitú sumu sa zráža všetko. Napr. zrážka z 3960 je cca 2975 €, zrážka zo 110 je 0, 0x36 je 0. Takže preddavok bude 0 a nie 2975.
mari2x
07.03.23,12:04
JA O MALEJ NáSOBILKE / TY O "POčASí"