schmidtovaandrea
07.03.23,10:12
Minulého roku 2022 som predala dom ktorý som kúpila v roku 2017/ zmluva bola podpísaná v máji 2017/ ale nehnuteľnosť mi bola v katastri zapísaná až v marci 2018 z dôvodu toho, že predávajúci developer nesprávne spísal kúpnopredajnú zmluvu a kataster žiadal o opravu. Musím z nehnuteľnosti zaplatiť daň z predaja? Ďakujem
Tweety
07.03.23,09:15
Áno, musíš podať DP a zaplatiť daň z príjmu.
.§9 Oslobodený je takýto
príjem a)
z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia

Z FS
zmluvný prevod - vlastníctvo sa nadobúda vkladom do katastra nehnuteľností (právoplatným rozhodnutím o povolení vkladu). V prípade zmluvy o prevode bytu a nebytového priestoru do vlastníctva nájomcu, právne účinky vkladu vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia o jeho povolení ku dňu doručenia návrhu na vklad;
ivka70
07.03.23,12:10
Ano, musis podat DP a zahrnut do neho prijem z predaja nehnutelnosti.
5 rokov sa totiz pocita od zapisu v katastri do noveho zapisu a v takom pripade si vlastnila nehnutelnost kratsie ako 5 rokov.
schmidtovaandrea
13.03.23,10:20
Ďakujem za radu.
Mária27
13.03.23,19:46
daň platíš len z rozdielu cien predaj - kúpa domu