Alena338
07.03.23,20:18
Ahojte, riešime už týždeň dilemu co s neplatcom DPH, ktorý celý rok 2022 blokoval z VRP blocky s 20% DPH. Co s problémom sme riešili s niekoľkými zamestnancami daňového úradu, audítorom, daňovým poradcom a každý tvrdí niečo iné. Samozrejme ma neplatca povinnosť dph odviesť ak ju už raz vyblokoval. Jeden tvrdí, že by to nechal tak a len spísal nejaký interný dokument o chybe. Ďalší, že ma len opraviť doklady a kontaktovať zákazníkov a oboznámiť ich s chybou. Ďalší, že DPH máme odrátať v daňovom priznaní. Ďalší že máme podať daňové k dph, odviesť ju, opraviť doklady a následne si dph vypýtať spat. Mne osobne príde najlogickejší aj najviac bezpečný posledný postup, no účtovnícka ktorá neplatcovi spracováva uczivnictvo jej to odmieta spraviť s tým, že neplatca nedokáže odviesť DPH. Aký máte na to názor vy?
veronikasad
07.03.23,19:40
pýtaš sa za firmu, ktorá ako neplátca blokovala s DPH, alebo zákazníka, ktorý si z takéhoto bločku neoprávnene uplatnil odpočítanie dane ?
Alena338
07.03.23,19:59
Z pohľadu SZČO ktorá doklady vystavila
veronikasad
07.03.23,20:23
mal uvedené IČ DPH aj v hlavičke bloku ?
mari2x
08.03.23,02:19
Ak je firma neplatcom DPH, tak jej pravdepodobne DÚ NEPRIDELÍ ! IĆ DPH - vymyslí si na bloček?
Alena338
08.03.23,04:38
IČ DPH nemá prídelené, ani ho nikde neuvádza. Všade je informácia, že je neplatca DPH, k veľa bločkom je vystavená aj faktúra, ktorá bola bez DPH. Ide skutočne len o chybu, ktorú si nevšimla. Z toho dôvodu aj na daňovom úrade povedali, že pokiaľ dokáže preukázať dobrý úmysel, identifikovať zákazníkov a informovať ich o tom, je možnosť opraviť tieto doklady.
Alena338
08.03.23,11:00
Záleží na tom??? Prekvapuje ma, že niekto kto nevie používať Caps Lock chce byť tak dôsledný. Pritom to problém nerieši.
xisca
08.03.23,12:05
mala som taký prípad , keď daňovník blokoval s DPH a nebol platca DPH. Na infolinke mi vtedy povedali , že mám podať priznanie k DPH za každý mesiac , čo bolo blokované s DPH , / u mňa asi 5 mesiacov = 5 priznaní k DPH/, prišla mi aj pokuta za oneskorené podanie DPH priznania , ale iba za jeden mesiac , lebo som tie priznania DPH poslala jeden deň. DPH daňovú povinnosť som odviedla, doklady som účtovala 211/ 602, 343 , tým pádom sa mi ponížili tržby. DPH priznanie som podala podľa § 78 . DPH som si späť nepýtala. Neskôr ma správkyňa dane vyzvala , že prečo som podala priznania k DPH a všetko som jej vysvetlila cez všeobecné podanie a v poriadku.
veronikasad
08.03.23,12:26
Aj na bločkoch z VRP bola informácia, že je neplatitel DPH? A čo mesačne riporty z FS, tam bola DPH vyčíslená?
Alena338
08.03.23,12:42
Tak na bločkoch je len DIČ. Že nie je platca tam info nie je. No toto mám odkomunikované s daňovým úradom a všetci sa zhodli na tom, že sú s tým v pohode ak doklady opraví, no musí to podložiť tým, že každého kontaktovala, zaslala opravený doklad a vysvetlila situáciu. Mne ide o to, čo s tým. Pretože jeden mi povedal, že nič, len založiť správu o chybe ani netreba opravovať dph. Druhý, že podať priznanie a odviesť, opraviť bločky a pýtať späť chybne odvedenú DPH. Ďalší len uviesť túto dph v daňovom priznaní.
Neviem o žiadnych mesačných reportoch z FS
veronikasad
08.03.23,12:45
Ako chces tie blocky z RP opraviť? Predajná cena tovaru bola navýšená o DPH?
mari2x
08.03.23,12:46
rozumiem = účtovníčka s právnym bezvedomím si tam nejaký rozdiel nevšimne
mmch
za týždeň si už mohla osobne ! skočiť a dohodnúť to s tou pod ktorú patríte na DÚ = možno nie všetky DÚ to riešia rovnako !
veronikasad
08.03.23,12:47
Podľa mňa by si mala postupovať tak ako opísala xisca
Alena338
08.03.23,12:47
Ďakujem za vlastnú skúsenosť. Ani by s tým nebol taký problém, keby každý nedáva inú informáciu ako naložiť s takýmto problémom. Pritom sa podľa mňa občas stane, že živnostník začiatočník čo si kasu spojazdni sám tam automaticky šlahne DPH. Ešte raz vďaka :)
Alena338
08.03.23,12:51
Som len kamarátka, ktorá sa snaží pomôcť človeku, čo podniká rok a netuší aký je rozdiel medzi platcom a neplatcom DPH. Ale účtovnícky s právnym vedomím zjavne tiež netušia čo s tým. Tak čo už ja, všakže ;)
Alena338
08.03.23,12:52
Návod ako opraviť blocky som dostala priamo z finančnej správy. S tým problém nie je
mari2x
08.03.23,12:55
"Ďalší že máme podať daňové k dph, odviesť ju, opraviť doklady a následne si dph vypýtať spat. Mne osobne príde najlogickejší aj najviac bezpečný posledný postup,"
Takže sa ti páči !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! , ak neplatca DPH
dostal DPH od zákazníkov
teraz cez DP DPH to odviesť štátu
a vypýtať si DPH späť
2 x DPH dostať
1 x vydať
=
1 x zostane vo vrecku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Alena338
08.03.23,12:56
To je presne postup ktorý som navrhovala, no jej “účtovníčka” to úplne zatrhla, že to sa nedá a ma sa na to vykašľať, tých pár EUR vraj nikto tešiť nebude. Takže ja uu som netušila ako sa k tomu postaviť
Alena338
08.03.23,12:57
K veľa blockom bola vystavená aj faktúra ktorá uvádza rovnakú sumu len bez DPH. Ona sa neobohatila o tu DPH. Ona sa o ňu v podstate obrala
veronikasad
08.03.23,12:59
Predajná cena bola navýšená o DPH?
veronikasad
08.03.23,13:00
Ako vyzerajú tie riporty z FS, je tam uvedená DPH?
Alena338
08.03.23,13:00
Nie nebola navýšená. Ona vie úplne jednoducho dokázať, že nikoho nechcela obrať o 20%
mari2x
08.03.23,13:02
"účtovnícka ktorá neplatcovi spracováva uczivnictvo jej to odmieta spraviť s tým, že neplatca nedokáže odviesť DPH"

ono je síce extra IBAN na DPH

ale ak tá čo spracováva účtovníctvo ( NIE "uczivnictvo" ) nie je moc fajnová, tak to DPH pošle hocikam, dá do DP DPH poznámku a DÚ si to poprehadzuje :D !
veronikasad
08.03.23,13:03
Nejde o obrátime, zrejme ide o igelitarku, ktorá teraz priniesla uctovnicke celoročne doklady. O akú sumu nablokovanej DPH sa jedná?
mari2x
08.03.23,13:04
hore máš, čo s tým :D
Alena338
08.03.23,13:05
Áno, spracováva jej to raz ročne. Je to 15 dokladov a cca 250€
veronikasad
08.03.23,13:10
Nie je to veľká suma, mala by ju odviesť. Je na jej rozhodnuti, či to nechá tak, alebo jej to zistí prip.danova kontrola.
Veľmi by ma zaujímal ten mesačný riport, lebo ak tam je DPH, tak ju mal DU upozorniť, že nie je platiteľom. Možno aj upozornil, ale celý rok na finančnom portáli nikto prihlásený nebol.
mari2x
08.03.23,13:12
aj keby tých 250 :D bola iba DPH, tak takú sumu neriešim 10 dní !
Alena338
08.03.23,13:49
Nemá v pláne to nechať tak, preto sme sa snažili nájsť riešenie. No každá ďalšia platená služba prinášala nové a nové možnosti. A ona by to rada vyriešila tak, aby sa najbližších 10 rokov nemusela báť pokuty za omeškanie.
Alena338
08.03.23,13:51
Ani to neplánujem riešiť 10 dni. A na tvojom mieste by som to tu tiež neriešila. Pretože tvoje komentáre sú k ničomu a len tu strácaš svoj intelektuálny čas
veronikasad
08.03.23,13:53
Tak nech postupuje tak ako napísala xisca a bude mať kľudný spánok ďalších päť rokov.