uctoeva
03.10.06,10:41
Dobrý deň, prosila by som Vás poradiť ohľadom technického zhodnotenia majetku. V roku 2003 sme obstarali 2 prestrešné unimobunky v OC za jednu unimobunku 190.180 sk. Zaradili sme ju do 2 odpisovej skupiny, zrýchlený odpis. v roku 2006 je jednej unimobunky zostatková hodnota 34.702 sk. V tomto roku sa rozhodnlo tieto 2 unimobunky spojiť a prerobiť ich na väčšiu výrobnú halu. Bude z toho jedna budova. Ako mám zúčtovať nákup materiálu a prácu na uvedenú prestavbu?.Predpokladaná suma na prestavbu je okolo 250.000 Sk. Mám zahrnúť do TH aj poplatok za stavebné povolenie? A ako spojiť hodnotu týchto dvoch unimobuniek, keď každá sa odpisovala samostatne. Predpokladaná kolaudácia budovy-ukončenie bude v roku 2007. Jedná sa o JÚ a plátcu DPH.
Prajem pekný deň a ďakujem za pomoc.
andrej_rv
04.10.06,10:06
...Zaradili sme ju do 2 odpisovej skupiny, zrýchlený odpis. v roku 2006 je jednej unimobunky zostatková hodnota 34.702 sk. V tomto roku sa rozhodnlo tieto 2 unimobunky spojiť a prerobiť ich na väčšiu výrobnú halu. Bude z toho jedna budova. Ako mám zúčtovať nákup materiálu a prácu na uvedenú prestavbu?.Predpokladaná suma na prestavbu je okolo 250.000 Sk. Mám zahrnúť do TH aj poplatok za stavebné povolenie? A bude to vôbec technické zhodnotenie ? Neviem, či stavebné riešenie stručne popísané v otázke možno ešte posudzovať ako TZ existujúcich buniek. Výsledkom stavebnej činnosti má byť výrobná hala - v podstate nová stavba s podstatne odlišnými technickými parametrami, zatriedením i dobou odpisovania ako unimobunky. Bude treba nahliadnuť do stavebnej dokumentácie - napr. stavebného povolenia, či je vystavené na nejaké stavebné úpravy alebo na novú stavbu podliehajúcu konaniu v zmysle stavebného zákona.
Pokiaľ by v zmysle stavebného povolenia šlo o výstavbu nového objektu, v JÚ by som postupoval nasledovne:
- v roku začatia výstavby vyradil obe bunky z dlhodobého majetku (daňové odpisy sa neuplatnia, zostatková cena nebude daňovým výdavkom)
- v pomocných knihách JÚ – na karte obstarávania dlhodobého majetku zaevidoval zostatkovú cenu oboch vyradených buniek, keďže v zmysle § 19 ods. 3 písm, b) ZDP bude súčasťou obstarávacej ceny výrobnej haly
- všetky výdavky súvisiace s „prerobením“ buniek na výrobnú halu (materiál, subdodávky prác a služieb, odmena stavebného dozoru, energie, doprava, osobné náklady vlastných pracovníkov atď.) vrátane súvisiacich poplatkov na stavebné a kolaudačné konanie (kolky, revízie...) účtoval postupne v denníku ako výdavky neovplyvňujúce daň – výdavky na obstaranie dlhodobého majetku a zároveň ich evidoval na karte obstarania DHM.
- po kolaudácii a zaradení do užívania začal odpisovať ako nový objekt zo vstupnej ceny zistenej z karty obstarávania DHM, v závislosti od zatriedenia ( Výrobná hala by mala spadať do zatriedenia podľa Klasifkácie stavieb 1251 - Priemyselné budovy, čo zodpoveda 4. odpisovej skupine)
Ak by zo stavebnej dokumentácie a stavebného konania jednoznačne vyplynulo, že ide o rekonštrukciu a modernizáciu existujúcich buniek, ktorú je možné považovať za ich technické zhodnotenie, asi by som pre účely odpisovania obe bunky zlúčil do jedného „súboru“ (za predpokladu, že obe majú zhodnú obstarávaciu, zostatkovú cenu, dobu a spôsob odpisovania) a vykonané úpravy účtoval ako TZ tohto súboru. Evidencia priamych i nepriamych výdavkov súvisiacich s TZ v denníku a pomocnej evidencii by bola zhodná ako v prípade výstavby nového objektu (samozrejme, bez vyradenia buniek z evidencie DHM a zaevidovania zostatkovej ceny na karte obstarávania DHM).
uctoeva
04.10.06,13:25
ďakujem za odpoveď, veľmi si mi pomohol.
uctoeva
04.10.06,14:00
všetky výdavky, ktoré budú súvisieť s prerobením buniek materál, práca
atď.a budú nakupované u plátcu DPH si dúfam budeme môcť odpočítať od vlastnej daňovej povinnosti.
Mikolajova
30.12.06,17:22
Ahojte, chcela by som sa s Vami poradiť, v r.2003 začala s.r.o. stavať budovu, ktorá je sčasti spojená pôvodnou budovou. OC novej budovi je 5 000 000,- Sk a toho roku bola skolaudovaná. V kolaudácii je uvedené, že sa jedná o prístavbu k existujúcej budove (OC 1 250 000,-). Súpisné čísla majú rovnaké. Považovať túto prístavbu za technické zhodnotenie starej budovi?
Danila
30.12.06,17:32
Ahojte, chcela by som sa s Vami poradiť, v r.2003 začala s.r.o. stavať budovu, ktorá je sčasti spojená pôvodnou budovou. OC novej budovi je 5 000 000,- Sk a toho roku bola skolaudovaná. V kolaudácii je uvedené, že sa jedná o prístavbu k existujúcej budove (OC 1 250 000,-). Súpisné čísla majú rovnaké. Považovať túto prístavbu za technické zhodnotenie starej budovi?Jedná sa o technické zhodnotenie formou prístavby, t.j.zmeny dokončenej stavby, ktorou sa táto stavba pôdorysne rozšírila. Navzájom sú prevádzkovo spojené.
Mikolajova
30.12.06,17:42
Ale nevadí, že do pôvodnej budovi nebol dá sa povedať žiadny podstatný zásah, budova nezmenila účel.
Danila
30.12.06,17:59
Ale nevadí, že do pôvodnej budovi nebol dá sa povedať žiadny podstatný zásah, budova nezmenila účel.Do pôvodnej budovy zásah nebol, ona bola len rošírená prístavbou. Je to v poriadku. A účel, na ktorý bola obastaraná bude využívaný v širšom rozsahu.K tomu predsa prístavba smerovala.
Mikolajova
22.01.07,10:48
Prosím Vás, do ktorého dátumu dávať technické zhodnotenie do dátumu právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia t.j. 07.11.2006(Z dôvodu navýšenia OC budovy a jej následných odpisov, nakoľko časť prístavby sa už používa). Následné nákupy, nakoľko sa ešte dorába suterén zaradím až po ich definitívnom ukončení v r.2007?