Katarina1
09.03.23,13:35
Dobrý deň, počíta sa do vlastného príjmu manželky pre uplatnenie nezdaniteľnej čiastky aj príjem z prenájmu bytu? V zákone v § 11 nie sú presne vymedzené §, ktoré príjmy to sú.
Našla som však na relia.sk u Mihála - Pri posudzovaní výšky nezdaniteľnej časti na manželku je súčasne podstatný len základ dane z príjmov podľa § 5 (závislá činnosť) a § 6 ods. 1 a 2 (podnikanie a iná samostatná zárobková činnosť). Základ dane dosiahnutý podľa § 6 ods. 3 a 4, § 7 a § 8 výšku nezdaniteľnej časti na manželku neovplyvní.
kn-alka
09.03.23,12:41
https://podpora.financnasprava.sk/298349-Nezdanite%C4%BEn%C3%A1-%C4%8Das%C5%A5-z%C3%A1kladu-dane-na-man%C5%BEelku


Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa započítava akýkoľvek príjem, aj keď je od dane z príjmov oslobodený


po doplnení odkazu p.Mihála:

zle čítaš: Pri posudzovaní výšky nezdaniteľnej časti na manželku

posudzuješ výšku nezdan.časti na manželku ale nie výšku príjmu manželky

v ďalšom odseku máš uvedené, čo je príjem manželky


je pravda, že veta je dosť nešťastne naformulovaná
kn-alka
09.03.23,12:42
mýliš sa
veronikasad
09.03.23,12:54
daj odkaz na tu informáciu od p. Mihála
veronikasad
09.03.23,13:00
to čo cituješ nedefinuje vlastný príjem manželky, ale že NČZD je možné uplatniť len z horeuvedených príjmov podľa § 5 a 6.
Katarina1
09.03.23,13:06
veronikasad
09.03.23,13:14
toto si nedočítala :
Na tento účel sa do vlastného príjmu manželky započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov podľa § 2 písm. c) zákona, a to bez ohľadu na to, či ide o príjem, ktorý je predmetom dane alebo nie je predmetom dane, alebo či ide o príjem oslobodený od dane. Samozrejme, započítava sa aj príjem zdanený formou zrážkovej dane (napríklad autorské honoráre zdanené zrážkovou daňou, podiely na zisku).
Citovala si časť - ako som napísala v komente vyššie - pri akých príjmoch daňovníka je možné uplatniť NČZD na manželku.
Katarina1
09.03.23,13:22
Ďakujem, zle som to pochopila