jabas
09.03.23,15:12
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Jedná sa o leasing auta, neplatca DPH, podvojné účt.. Mám splátkový kalendár, kde sa nespláca mesačne, ale raz ročne/3 roky. Mesačne sa spláca iba PZP. Problém je tá jednorázová splátka ročne. (tá jednorázová splátka obsahuje istinu, ktorá sa rozdelila na 3 roky a potom úroky za celý ten jeden rok). Chcem sa prosím Vás opýtať, ako by ste to účtovali – napríklad ten úrok – pretože on je rozpísaný aj na rok 2022, aj na rok 2023 a platil sa prakticky s istinou v roku 2023. Mám to prosím Vás účtovať podľa splátkového kalendára alebo tak ako platil? Ďakujem krásne za odpoveď a prajem ešte pekný zvyšok dňa
marjankaj
09.03.23,16:34
Naozaj ide o leasing? Pozri ešte raz zmluvu.
jabas
09.03.23,17:52
Áno, ide o leasing. Veď práve účtovala som už viacero leasingov, no tento splátkovy kalendár je mňa nový. Uvažovala som, že by som použila účet 383 keďže úroky sú v tomto roku na splátkovom kalendári, ale splatené až v roku 2023 spolu s 1.splátkou istiny.
vango
14.03.23,13:01
Tak toto by zaujímalo aj mňa. Tiež máme leasing " Auto na tretinky". Tiež neviem, či tie úroky mám mať celé v roku 2022 na účte 562, alebo ich časovo rozlíšiť. Pozrite prílohu.
marjankaj
14.03.23,16:35
Aký leasing?:eek: Hlavne že je tam uvedené "splátka úveru" a "úverová zmluva"
A kde sa stratila tretia tretinka?
vango
15.03.23,06:21
OK, tak zabudnite na slovo leasing. Úver poskytuje Unicredit Leasing Slovakia, a.s.
Prvá tretinka bola vlastne zálohová platba za auto.
Ostatné dve tretinky sa zaplatia postupne podľa splátkového kalendára.
Čítala som, že úroky z úveru sú daňovým nákladom vtedy, keď sú podľa zmluvy v príslušnom účtovnom období zaúčtované. Ja som ich zaúčtovala jednorazovo do roku 2022. Majú sa alebo nemajú časovo rozlíšiť? To neviem...