Ylangmiss
10.03.23,13:52
Dobry den,
Prosim o vzacnu radu v mojej nevedomosti.

Na matersku dovolenku som odisla ako zamestnanec (okrem toho mam aj zivnost) v oktobri 2017. Nasledne som poberala rodicovsky prispevok. Pocas toho som opat otehotnela a rodicovsky som prerusila, pebo som nastupovala s druhym dietatkom opat na matersku. V septembri 2023 mi konci rodicovsky prispevok na toto dietatko. Avsak po jeho narodeni, asi pol roka nato mi zamestnavatel oznamil, ze ma nemoze dalej drzat ako zamestnanca a dohodou sme ukoncili pracovny pomer.
Moja otazka znie, ci mam po ukonceni rodicovskeho prispevku (september 2023) narok zaregistrovat na na urade prace s narokom na davku v nezamestnanosti? Samozrejme ze zivnost by som musela prerusit. To ki je jasne.

Nie, ze by som bola leniva a nechcela pracovat. Novu pracu mam viacmenej dohodnutu, ale nastupit mozem az v decembri 2024. Tak aspon na tych par mesiacov by som sa rada zaevidovala, ak je to mozne.

Dakujem krasne za kazdu pomocnu radu.
Miska
mondes
10.03.23,13:02
Mamičky, ktoré po skončení rodičovskej dovolenky nenastúpia do práce, môžu požiadať o dávku v nezamestnanosti. Potrebné je v deň skončenia rodičovskej dovolenky zaevidovať sa na úrade práce a musia požiadať o dávku v nezamestnanosti. Ak mamička nemá vymeriavací základ po dobu dvoch rokov pre evidenciou na úrade práce, dávka sa vypočíta z obdobia dvoch rokov ešte pred materskou dovolenkou.
ivka70
10.03.23,13:20
Evidovat sa na UP, samozrejme, moze kedykolvek.

Ak splna zakladnu podmienku :
- poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti (ďalej len "dávka"), ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky (podmienka 730 dní poistenia v nezamestnanosti)
tak jej aj vznikne narok na davku v nezamestnanosti.

730 dni treba pocitat pocas trvania zamestnania.
Ak od ukoncenia zamestnania do evidencie na UP uplynulo viac ako 2 roky, nesplna tuto zakladnu podmienku, narok na podporu v nezamestnanosti jej nevznikne.
To si musi prepocitat.


https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=231
ivka70
10.03.23,13:22
Rodicovska dovolenka trva len pocas trvania zamestnania.
Po skonceni PP uz nie je RD, je len poberatel rodicovskeho prispevku.
Ylangmiss
10.03.23,14:58
Cize ak spravne rozumiem, tak 730 dni sa pocita aj ten cas, ked som bola evidovana ako zamestnanec pocas MD a RD? Dakujem pekne
Negoce
10.03.23,15:01
áno, je to tak, 730 dní z posledných 4 rokov zamestnania (ku dňu prihlásenia do evidencie na UPSVaR)
Ylangmiss
10.03.23,15:06
Dakujem pekne. A este otazka. Mam ja vobec narok na podporu z uradu prace? Niekde som citala, ze som si mala.platit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti. Dakujem
ivka70
10.03.23,16:37
Mas, ak splnas podmienku 730 dni PvN v poslednych 4 rojoch pred evidenciou na UP. Ved to tu mas napisane.
Splnas? Kedy presne skoncil PP a kedy sa zaevidujes na UP?
veronikasad
10.03.23,16:40
Kedy skončil pracovný pomer? (Dátum)
veronikasad
10.03.23,16:41
Kedy skončil pracovný pomer?(dátum)
Ylangmiss
10.03.23,17:02
Pracovny pomer mi skoncil 30.4.2021 a zaevidovat sa na Urade prace chcem 1.4.2023.
veronikasad
10.03.23,17:26
A začal ? Kedy dovrsi dieťa tri roky?
Ylangmiss
10.03.23,17:43
PP zacal v april 2017. Dieta dovrsi 3 roky 14.9.2023
veronikasad
10.03.23,17:46
Počas poberania rod.prispevku ťa na UP nezaeviduju. Od 1.4. ho bude poberať otec dieťaťa?
avalik
10.03.23,20:42
veronikasad, dáš aj § podľa ktorého poberateľa RP nezaevidujú ako uchádzača o zamestnanie?
veronikasad
10.03.23,22:40
avalik, prečo potom mamičky, ktoré chcú poberať dávku v nezamestnanosti, prepisujú rod.príspevok na otca ?
Alebo teda zaevidujú a nevzniká nárok na dávku v nezamestnanosti ? Osobnú skusenosť nemám ... Dieťa ešte nemá tri roky.
Ylangmiss
11.03.23,06:56
Rodicovsky prispevok nie, ale matersku. Chce sa dat s dietatom na matersku na pol roka.
ivka70
11.03.23,07:24
Pri evidencii na UP podpisuje v cestnom prehlaseni okrem ineho aj to, ze ukoncila celodennu starostlivost o blizku osobu.
Zjavne celodenna, starostlivost o dieta vylucuje zaujem pracovat (ci hladst di pracu) a teda je prekazkou evidencie.
Ylangmiss
11.03.23,07:32
Ano, to mi je jasne. Ale ja sa vzdam RP ukoncenim. Na matersku pojde manzel. Aj tak je to problem?
veronikasad
11.03.23,08:31
Pokiaľ poberanie RP ukončis a manžel bude poberať materské, problém so zaradením do evidencie uchádzačov nebude. Podmienku 730 dní poistenia by si mala splniť a mal by ti vzniknúť aj nárok na dávku v nezamestnanosti. Jej výšku môže ovplyvniť spôsob čerpania alebo preplatenia dovolenky, na ktorú ti vznikol nárok počas druhej materskej dovolenky.