nikusa305
10.03.23,14:10
Dobrý deň. Chcela by som sa poradiť na koho sa mám obrátiť v prípade môjho problému. Mám pracovnú zmluvu od 21.10. dochádzala som do práce každý deň a vo februári som tam skončila. Keď som si teraz vypýtala ročne zúčtovanie k dani a taktiež výplatnej lásky, ktoré mi neposlali, účtovníčka mi napísala že za mňa žiadne odvody platené neboli a ona zmluvu nemá. Ma len nejakú novú zmluvu od 10.1.2023 do 15.2.2023 (kedy som skončila). Vraj som v roku 2022 zamestnaná nebola. Tu vzniká problém, že za mňa nikto odvody a dane neodvádzal aj keď som bola v Tom že áno. Zamestnávateľ má pravdepodobne zamestnal na čierno aj keď zmluva existuje. Neviem sa skontaktovať s ním ani s nikým z firmy. Viete mi poradiť čo robiť v takom prípade? Na koho sa obrátiť? Ďakujem
Chobot
10.03.23,13:23
Máš riadne podpísnú pracovnú zmluvu so zamestnávateľom od toho 21.10.? Tak daj podnet na inšpektorát práce.

Máš nejaké iné dôkazy, že si vo firme robila? Dostávala si výplatné pásky? Máš nejakú evidenciu dochádzky. Máš vôbec niečo, čo by dokazovalo ten tvoj PP?
nikusa305
10.03.23,13:29
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Bohužiaľ okrem prvotnej pracovnej zmluvy nemám nič iné. Pracovná zmluva je ale podpísaná aj mnou aj zamestnávateľom, preto verím že som v práve. To , že nie som vedená ako zamestnaná v poisťovniach a na úrade práce som sa dozvedela až po skončení pracovného pomeru.
Chobot
10.03.23,14:16
Tak to je na podnet na IP.

Zdravotnej poisťovni treba doručiť pracovnú zmluvu. Tým pádom si v kategórii zamestnanec a poisťovňa bude vymáhať poistné od zamestnávateľa.

V SP neviem, aký je postup, ale tam by si nemala mať nedoplatok, ak ťa aj zamestnávateľ nenahlásil. Treba si zavolať na zákaznícku linku a spýtať sa.

A to ti vôbec nebolo podozrivé, že nedostávaš výplatné pásky? Ako si si overovala správnosť mzdy? Ako si vôbec dostávala mzdu? Na ruku? Koľko si dostávala? Teda myslím, či dal toľko, koľko ste sa dohodli na mzde? Alebo ti "akože" strhol odvody a daň? Alebo na účet? Asi nie, keď si písala, že okrem tej PZ nemáš iný dôkaz. Platba od firmy by bol aspoň nejaký dôkaz, že si pre neho pracovala.

Je tam veľa otvorených otázok. Ešte aby ťa nakoniec neobvinili, že si sfalšovala pracovnú zmluvu.
romana147
10.03.23,14:57
kedže píšeš, že si v 2022 dochádzala do práce, tak vieš, kde je firma = napíš dvojmo , čo od nich chceš / cituj PZ, OSOBNE IM TO PROTI PODPISU ODOVZDAJ //
IP, poisťovne ten začiatok nebudú robiť za teba
veronikasad
10.03.23,15:43
Prvotná pracovná zmluva bola odkedy? Pracovný pomer na dobu určitú?
nikusa305
10.03.23,17:37
Prvá zmluva bola na dobu neurčitú.
veronikasad
10.03.23,18:17
Žiadne oznámenie o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe si neprevzala? Ani nepodpísala dohodu o ukončení pracovného pomeru?