schmidtovaandrea
13.03.23,11:28
Mohol by mi niekto prosím poradiť: Za rok 2022 musím podať DP ako SZČO z príjmov zo živnosti, ale ako súkromná osoba som predala môj rodinný dom ako nepodnikateľ. Chcem sa opýtať ako podať DP ? Podať dve DP jedno z predaja domu na rodné číslo a druhé DP z príjmu zo živnosti na IČO? Predaj domu nesúvisel s podnikaním. Ďakujem
Tweety
13.03.23,10:31
Podáš jedno DP B z oboch prímov. Pri príjmoch z predaja RD treba najprv zistiť, či príjem nie je podľa §9 oslobodeným.
veronikasad
13.03.23,10:41
Kedy bol nadobudnuty dom? Nebol predmetom dedenia?
schmidtovaandrea
13.03.23,11:00
Ďakujem za odpoveď. príjem z predaja domu nie je oslobodený pretože mi chýba pol roka do 5 rokov vlastníctva. Podám jedno priznanie ak mám pridelené IČO ale dom som predala ako súkromná osoba, a príjmy boli zo živnosti ? Ďakujem pekne.
kn-alka
13.03.23,11:02
DP podávaš ako osoba vždy len jedno a v ňom uvedieš všetky svoje príjmy - na to slúži tlačivo DP typ B - tam nájdeš všetky paragrafy a svoje príjmy spočítaš - DP podávaš pod svojim DIČ - to si dostala ako živnostník a používaš ho aj ako osoba
Mária27
13.03.23,19:43
nezabudni, že daň z príjmu neplatíš z celej sumy za dom, ale len z rozdielu hodnôt za čo si dom predala a za čo si ho (v akej cene) získala
schmidtovaandrea
14.03.23,07:39
Ďakujem krásne za rady.