Ala1
18.03.23,23:26
Na Potvrdení z DDS je suma príspevkov za rok 2022. Na Potvrdení od zamestnávateľa je suma, ktorá mu bola zrazená na príspevky za mesiace 1-12/2022. DDS zahŕňa len to, čo bolo pripísané v roku 2022. Ktorú sumu mám dať do tlačiva DP FO? Či len sumu 180,- Eur? Ďakujem
Tweety
19.03.23,05:19
Druhá možnosť je správna. Polopate teda to, čo je na účte DDS.
veronikasad
19.03.23,06:45
Aká suma je na potvrdení DDS?
Negoce
19.03.23,11:59
Uplatňovanie nároku na nezdaňovanú časť:
Pokiaľ príspevky na DDS zrážal a odvádzal na účet do DDS v mene zamestnanca jeho zamestnávateľ, tak nie je potrebné, aby zamestnanec pri podávaní žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania preukazoval výšku zaplatených príspevkov.
Pokiaľ si však zamestnanec celú sumu (prípadne jej časť) uhrádzal vo vlastnej réžii, je k žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania povinný predložiť potvrdenie o výške
zaplatených príspevkov.

v práci sa nám stala taká záležitosť, že zamestnávateľ jeden mesiac neodviedol príspevky do DDS, mali sme inú zrazenú sumu v potvrdení a inú sumu uvádzala DDS spoločnosť.
stále platí, tak ako pri mzdách, že mzdy za 12/20xx zvyčajne sa uhrádzajú v novom roku, aj takto zúčtovné do 31 01 nasledujúceho roka (podľa § 4, ods. 3 ZDP) patria do predchádzajúceho roka .......
Ala1 : pozri si ako odchádzali peňažné prostriedy do DDS, tam musí byť chyba
Negoce
19.03.23,12:10
ja som opačného názoru, pretože ak máš Potvrdenie o zdaniteľných príjmov (nie je povinnosť predpkladať doklad z DDS), pri podávaní DP typ A uznáš všetky údaje v DP, resp. v RZD
Negoce
19.03.23,12:14
je to nový zamestnanec v roku 2022? alebo ak nie je nový zamestnanec má zmluvu s DDS aj v r. 2021?
ivka70
19.03.23,13:39
Aj podla mna je smerodajne len potvrdenie z DDS.
Lebo v tvojom pripade by si mohol zamestnanec jeden rok uplatnit nieco zo zamestnania a dalsi rok, napr. uz v inom zamestnani, cast tej uplatnenej sumy, ktora bola pripisana v inom roku podla potvrdenia od DDS.
Nikdy sme nebrali potvrdenie od zamestnavatela na tuto ulavu.
Negoce
19.03.23,14:10
Ivka70: je potrebné sa pozrieť sa na to, ak zrážala a posielala vlastná organizácia príspevky do DDS, prečo sú príspevky rozdielne? veď predsa, ak robíš aj DP A, alebo DP B vždy vyžaduješ potvrdenie z DDS? ja sa pýtam na oprávnenosť uplatnenia.....
"rečnícka otázka": to si mám pýtať aj výplatné pásky?
ivka70
19.03.23,14:25
Na to sa samozrejme zamestnanec pytat moze, ale pre DP je relevantne len to, co DDS obdrzala.
Niekedy staci, ze na konci roka je neskor odoslana platba a uz to padne do nasledujuceho roka.
Anik
20.03.23,08:08
ja osobne si vždy pri DDS pýtam potvrdenie priamo od DDS, aby k nesúladu nedošlo. Oni presne vedia, koľko príspevkov mu pripísali. Je pravda, že nerobím RZD, ale daňové priznania. Max. suma môže byť 180 €
milagros208
20.03.23,12:15
Príspevky účastníka uhradené prostredníctvom zamestnávateľa sú súčasťou príspevkov na DDS, ak boli za zdaňovacie obdobie uhradené najneskôr do 31.1. nasledujúceho roka v zmysle §4 ods. 3 Zákona o dani z príjmov. T.z. ak zrážky vykonáva zamestnávateľ, tak odpočítateľná položka pri DDS sa počíta za zrazené mesiace 1-12, teda odvedené vo februári až januári nasledujúceho roku. Ak sú príspevky v januári a v decembri iné, tak potvrdenie od DDS nebude súhlasiť so zrážkami, ktoré má uvedené na potvrdení zamestnávateľ a ktoré by mali správne byť uvedené v RZD alebo DP. Potvrdenie zohľadňuje platby, ktoré DDS za rok prijala , to znamená, že sa použije u tých, ktorí si dds odvádzajú sami, nie prostredníctvom zamestnávateľa.